Rożne są sposoby na to, by oszukać policyjny alkomat. Jednym z bardziej kreatywnych posłużył się kierowca ciężarówki zatrzymany przez ITD z Wrocławia, który użył perfum, aby zakłócić działanie alkomat. Jaki wynik wskazało urządzenie? Raczej nie taki, na jaki liczył.
Kierowcy, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu, imają się różnych sposób, aby oszukać policyjny alkomat. Zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko, że stracą oni prawo jazdy, które jest ich jedynym źródłem dochodu. Większość tych metod jest jednak nieskutecznych, z uwagi na coraz to bardziej zaawansowane sensory elektrochemiczne, jakie są stosowane w alkomatach. Zdarza się jednak, że niektóre sposoby potrafią zakłócić działanie urządzenia pomiarowego.
Perfumy oszukają alkomat?
Do niecodziennej zdarzenia doszło pod koniec czerwca we Wrocławiu. Dnia 28 czerwca na drodze krajowej nr 94 we Wrocławiu inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wytypowali do kontroli ciężarówkę z uwagi na przewożony ładunek. Pojazd miał załadowany kontener 40-stopowy, który przewożony był z Brzegu Dolnego do Siechnic. Jednak to nie ładunek okazał się gwoździem programu, a osoba odpowiedzialna za jego transport.
Zobacz: Alkomat jednorazowy – na ile jest wiarygodny? Sprawdzamy!
Po otwarciu drzwi kabiny ciągnika, inspektor poczuł intensywny zapach perfum. Jak się okazało, kierowca tuż przed kontrolą spryskał siebie oraz szoferkę perfumami. Zapach był na tyle wyraźny, że inspektorzy zaczęli podejrzewać, że mężczyzna może być pod wpływem alkoholu, a woń perfum ma ten stan zataić. Kierowcę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdy na urządzeniu pomiarowym zapaliła się czerwona dioda, było już pewne, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Po poddaniu go badaniu dokładniejszym urządzeniem, okazało się, że zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 mg/l czyli w przeliczeniu 0,42 promila. Tym samym kierowca był w stanie po spożyciu alkoholu. Na miejsce kontroli wezwano patrol policji, który zatrzymał kierowcy prawo jazdy oraz podjął dalsze czynności. Co grozi kierowcy w takim stanie, dowiecie się z poniższego artykułu:
Zobacz: Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czym się różnią?
Dodaj komentarz