REKLAMA

Zerwana linka hamulca ręcznego – ile kosztuje jej wymiana? Dużo!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 27 października 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wymiana linki hamulca ręcznego to czynność raczej nieskomplikowana. Ale jej koszt może zaskoczyć. Tak było w przypadku Mazdy, która trafiła do naszego warsztatu, a naprawa jej hamulców okazała się droższa niż zakładaliśmy.

Linka hamulca ręcznego to element niezbędny do prawidłowego działania hamulca postojowego. Jej zerwanie powoduje problemy z ruszaniem na wzniesieniach czy z pozostawianiem pojazdu na mocniej nachylonych powierzchniach (chociaż w tym przypadku można zastąpić jej działanie zostawiając pojazd na biegu). Jej wymiana nie jest procesem skomplikowanym, ale koszty naprawy bywają zadziwiające wysokie.

Linka hamulca ręcznego – Mazda ceni ją sobie naprawdę drogo

Mazda 6, która trafiła do naszego warsztatu na wymianę tylnych hamulców, miała też zerwaną linkę hamulca „ręcznego”. Jej wymiana nie jest skomplikowana, a po zdemontowania tarcz i klocków dostęp do niej jest jeszcze wygodniejszy. Linka biegnie jednak pod samochodem aż do dźwigni hamulca w kabinie, dlatego warto wejść pod auto, by mieć do niej dojście.

Zobacz: Pompowtryskiwacze Siemens – regeneracja, naprawa, wymiana

Sęk w tym, że najbardziej zadziwiała nasz jej cena, która okazała się wyższa niż cały komplet tarcz i klocków na tylną oś! A to raczej dość nietypowa sytuacja, biorąc pod uwagę nawet samą masę surowców, z których zostały wykonane poszczególne podzespoły. Zapewne mniejsze zapotrzebowanie sprawia, że efekt skali w produkcji jest mniejszy. Innego wytłumaczenia nie odnajdujemy.

Zerwana linka hamulca ręcznego to powszechny problem. Koszty jej wymiany nie są jednak zazwyczaj tak wysokie. 

Za niezłej klasy komplet tarcz i hamulców zapłaciliśmy 290 zł, co jak na japońskie auto można uznać, za prawdziwą okazję. Natomiast linka hamulca ręcznego kosztowała 305 zł. Biorąc pod uwagę materiały z którym jest wykonana czy jej budowę uznać można to za naprawdę drogą część. Z ciekawości postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje oryginalna linka ręcznego w ASO Mazdy. I tutaj nie było już zdziwienia – 568 zł czyli prawie 2 razy więcej niż zamiennik.

Zobacz: Regeneracja koła dwumasowego – warto? Ile kosztuje i na czym polega?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności