Autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, jednak wielu kierowców decyduje się na to rozwiązanie. Jaką ochronę zapewnia polisa AC (Autocasco)? W jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu samochodu.
Dokonując zakupu auta, czy to nowego, czy używanego, jego właściciel stoi przed wyborem zakresu ubezpieczenia pojazdu. Oprócz obowiązkowej polisy OC, można wykupić także ubezpieczenie AC. Nie każdy nabywca samochodu zdaje sobie sprawę, czym różni się polisa AC od OC i jak szerokie korzyści daje polisa Autocasco.
Jak działa Autocasco?
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które zapewnia pokrycie szkód powstałych w wyniku kolizji, wypadków losowych czy działania osób trzecich. Dokładny zakres polisy określany jest indywidualnie przez ubezpieczyciela. Sytuacje, w których możesz liczyć na odszkodowanie, są wymienione w Ogólnych Warunkach Umowy. Ubezpieczenie AC może porywać szkody, które powstały w wyniku:
- kradzieży pojazdu lub części jego wyposażenia
- aktów wandalizmu dokonanych przez osoby trzecie
- pożaru
- wybuchu
- powodzi
- działań warunków atmosferycznych (takich jak gradobicie, wichura)
- kolizji z innym pojazdem
- zderzenia z człowiekiem
- zderzenia z dzikim zwierzęciem lub obiektem (np. słupkiem na parkingu)
Ogólne Warunki Umowy zawierają także listę sytuacji, w których ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Może to być np. rażące niedbalstwo (np. zostawienie kluczyków w otwartym pojeździe) czy kierowanie pojazdem pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Czy warto dodatkowo ubezpieczyć samochód?
Ubezpieczenie AC chroni Cię przed skutkami zdarzeń, na które nie masz wpływu. Nawet najostrożniejszy kierowca nie jest w stanie uniknąć zderzenia z dzikim zwierzęciem, które niespodziewanie wtargnie na drogę. Nie jesteś również w stanie przewidzieć skutków zmiennej pogody. Jeżeli nie trzymasz samochodu w garażu lub na zadaszonym parkingu, polisa AC to najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed szkodami powstałymi w wyniku gradobicia czy wichury. Ubezpieczenie chroni Cię także przed szkodami wyrządzonymi przez nieostrożnych kierowców – stłuczki na zatłoczonych parkingach pod centrami handlowymi to niestety codzienność. Dzięki ubezpieczeniu AC otrzymasz środki na pokrycie naprawy – nawet jeżeli sprawcy nie uda się ustalić.
Czy można dokupić AC do OC?
Polisę AC możesz nabyć w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Jest to wygodne rozwiązanie – obydwa ubezpieczenia są ważne przez rok, będziesz musiał więc pamiętać tylko o jednym terminie przedłużenia ważności. Jeżeli nie zdecydowałeś się na zakup polisy AC razem z OC, możesz dokupić je później, jako oddzielny produkt.
Ubezpieczenie samochodu z oferty PKO BP umożliwia zakup pakiet OC + AC lub dokupienie samej polisy AC. W serwisie szybko porównasz oferty pięciu ubezpieczycieli i wybierzesz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Warto zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu!
Materiał partnera
Dodaj komentarz