Fiat sprzedaje auta z oszukanymi nawigacjami TomTom?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 4 września 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nawigacje w samochodach Fiata to rzekomo produkty firmy TomTom. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach jest to nieprawda. Poinformował nas o tym jeden z naszych czytelników, który nabył niedawno najnowszego Fiata 500X z fabryczną nawigacją TomTom. Gdy chciał zaktualizować mapy w swoim urządzeniu okazało się, że to niemożliwe, bo jego nawigacja nie ma map TomTom! Problem ten dotyczy nie tylko Fiatów, ale także innych aut włoskiego koncernu w tym Alfy Romeo i Jeepa.

Pan Paweł to świeży nabywca samochodu Fiat 500X w najbogatszej wersji wyposażenia Lounge z silnikiem 1.6 i fabryczną instalacją gazu LPG. Konfigurując swoje wymarzone auto, za radą sprzedawcy z salonu wyposażył je także w opcjonalny system Uconnect Radio Nav LIVE 6.5″ z nawigacją GPS i mapami TomTom. Sprzedawca zapewniał naszego czytelnika, że będzie on mógł relatywnie niewielkim kosztem (275 zł) aktualizować mapy nawigacji, a w trakcie pierwszych 90 dni użytkowania auta, czynność ta będzie zupełnie darmowa! Pan Paweł dał się skusić i dopłacił do systemu Uconnect Radio Nav LIVE 6.5” niemałe 3000 zł. O tym, że był to duży błąd przekonał się on już w drodze powrotnej z salonu do domu!

Po wyjechaniu z salonu Fiata okazało się, że nawigacja zamontowana w moim Fiacie 500X nie posiada map z najnowszymi odcinkami dróg. Postanowiłem zatem ją zaktualizować. Niestety, w menu systemu Uconnect nie odnalazłem żadnej opcji mogącej do tego służyć. Natychmiast skontaktowałem się zatem z przedstawicielem firmy TomTom, która była odpowiedzialna za przygotowanie nawigacji w moim Fiacie, aby rozwiązać problem. Szybko okazało się, że zostałem oszukany, bowiem w moim aucie nie ma map firmy TomTom!!!

Zobacz: Obniżona akcyza na auta z silnikami powyżej 2 litrów?!

Pan Paweł został poinformowany, że firma TomTom zapewnia aktualizacje map do 5-calowych nawigacji Fiata (za wyjątkiem Fiata Tipo). W urządzeniach Uconnect 6,5” zainstalowane są natomiast mapy zupełnie innej firmy – HERE! Szok i niedowierzanie z zaistniałej sytuacji były u Pana Pawła tym większe, gdyż każdy z 8 dilerów, z którymi się kontaktował zapewniał go, że modele z 6,5-calowymi ekranami na pewno mają mapy TomTom i mogą być aktualizowane. Poczucie bycia oszukanym jest u Pana Pawła tym większe, że kupując Fiata 500X w wersji Lounge w standardzie miał on nawigację z 5-calowym ekranem i mapami TomTom! Większa i droższa nawigacja już ich nie posiada (choć producent dalej upiera się przy tym, że są to mapy TomToma)!

Mapy HERE zamiast TomTom w nowych Fiatach

Problemy z 6,5-calowymi nawigacjami Uconnect są o tyle duże, że zainstalowane w nich mapy HERE pochodzą z 2013 roku! System nie ma jednak możliwości jej aktualizacji. Pan Paweł skontaktował się w tej sprawie z przedstawicielem Fiata w Polsce. Otrzymał od niego informacje, że we wrześniu pojawi się aktualizacja map HERE za bagatela 200 euro czyli prawie 1000 zł! To czterokrotnie wyższa cena niż sugerował to sprzedawca Fiata (a przecież przez pierwsze 90 dni aktualizacja nawigacji Fiata miała być zupełnie darmowa!).

Uconnect Radio Nav LIVE 6.5

Jak udało się ustalić naszemu czytelnikowi 6,5-calowe nawigacje systemu Uconnect posiadają mapy firmy HERE a nie TomTom jak deklaruje Fiat!

Najgorsze jest to, że mimo poinformowania Fiata o zaistniałych problemach z nawigacjami, przedstawiciele marki nadal informują klientów o rzekomych mapach TomTom w systemach nawigacyjnych Uconnect Radio Nav LIVE 6.5”. Co gorsza, winą za zaistniały stan rzeczy Fiat obarczył…dilerów marki!!!. To od nich Pan Paweł ma starać się uzyskać rekompensatę! Sęk w tym, że nasz czytelnik nie widzi winy po stronie sprzedawcy, tylko po stronie producenta, który w swoich prospektach reklamowych i katalogach sprzedażowych podaje fałszywą informację. Co więcej, diler Fiata, u którego Pan Paweł zakupił pojazd chce pomóc mu w tej sprawie jednak na chwilę obecną nie jest to możliwe. Oto odpowiedź kierownika salonu Fiata, w którym Pan Paweł kupił samochód, odnośnie oszukanej nawigacji:

Panie Pawle,

Fiat wyparł się wszystkiego! Scedował problem na Nas, a ja nie mam żadnego wsparcia w Fiacie Auto Poland. Mamy sami załatwić ten problem. Ja jako szef salonu muszę pisać do producenta map, bo Fiat nie chce się tym tematem zajmować. Trzykrotnie napisałem pismo do producenta map za granicę, jednak nie otrzymałem  od niego żadnej odpowiedzi. Moi koledzy z innych salonów Fiata zrobili to samo i także nie uzyskali żadnej odpowiedzi. Nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu czy będzie aktualizacja map do Pana nawigacji i kto ewentualnie za nią zapłaci, gdyż Fiat unika z nami kontaktu w tej sprawie.

Sytuacja z mapami Fiata przypomina mi aferę Volkswagena dotyczącą fałszowania wyników spalania w samochodach niemieckiego producenta. Póki sprawą nie zajmie się np. rzecznik praw konsumenta, póty problem nadal będzie zamiatany pod dywam. O tym, że przypadek Pana Pawła nie jest odosobniony świadczą liczne wpisy na forach Fiata, Alfy Romeo i Jeepa w Polsce i na świecie. Problem jest a my nie zamierzamy tej sprawy pozostawić bez rozwiązania.

Zobacz: Przetestowaliśmy Fiata Tipo 1.3 Diesel – czy to najlepszy tani sedan na rynku?

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Fiat sprzedaje auta z oszukanymi nawigacjami TomTom?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Krystyna
Gość

Mój problem jest podobny. Kupiłam nawigację a podróżuję z telefonem gdyż nawigacja fiata prowadzi po drogach których już nie ma. Wielkie oszustwo!!.! Coś z tym trzeba zrobić.

Tom
Gość

Jestem na etapie dyskusji z Fiatem. Oczywiście Fiat nie widzi w tym swojej winy. Twierdzi, że nic nie może w tej sprawie zrobić. Sprawa jest po mojej stronie i muszę zapłacić za nowe mapy. Po otrzymaniu pisma ze strony Fiata zamierzam sprawę kierować dalej. Będzie ona dotyczyła barku informacji nt. zainstalowanych map oraz braku funkcji Uconnect w systemach sprzed 2016 roku (nigdzie nie było o tym informacji a wszystkie informacje z tego czasu dość mocno akcentowały obecność tego rozwiązania ). Czy ktoś z forumowiczów już sprawę gdzieś zgłaszał lub jest zainteresowany dalszymi działaniami?

Grzechu
Gość

Fiat umywa ręce i zwala winę na dilerów. Twierdzi, że nie odpowiada za to. To ja się kur*a pytam, po co płaci się za autoryzację salonu? Czy za mechaników i blacharzy też Fiat nie odpowiada? Włoscy oszuści. A mogłem brać Honde Hr-V z Garmina nawigacją. Tylko się uparłem bo cena trochę niższa i napęd 4×4. Nigdy wiecej tej marki aut

hoper
Gość

Należy zorganizować pozew zbiorowy i walczyć o rekompensaty dla posiadaczy pojazdów (tylko wtedy grupa fiat ruszy tyłki) ludzie nie bawcie z nimi ,walczcie o swoje bo wam sie to należy !!!! To co robi fiat trzeba nazwać po imieniu tzn. OSZUSTWO ,płacicie za coś czego nie ma !!!!

Aleksandr
Gość
Problemy z aktualnymi mapami w samochodach koncernu FCA dotyczą chyba całą grupę i systemu uconnect . Posiadam Jeep 2014 r produkcji i nie mam możliwości aktualizacji map w nawigacji. W salonach mapy niby z końca 2014 roku, ale wydaje się że nie nowsze niż z pierwszej połowy 2014 roku i na pytanie co z aktualizację – odpowiedź brzmi „we wszystkich samochodach FCA brak najnowszych map nawet „za grubą kasę”. Tak że nie ma różnicy czy samochód produkowany w Europie, czy Ameryce – FCA wszędzie to samo. Kiedyś mówiło się, że niewolno kupować samochody z nazwą na „F” – Ford, Fiat… Czytaj więcej »

Aktualności