Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy i w jakiej odległości od auta? Kiedy trzeba użyć trójkąta ostrzegawczego? Te pytania powtarzają się za każdym razem, kiedy ma miejsce awaria samochodu, wypadek czy kolizja drogowa. Ale czy trójkąt trzeba zawsze wystawiać? Co grozi za jego brak?
W trakcie redakcyjnych testów sportowego kombi dla rodziny, czyli Renault Megane GT, byłem świadkiem wypadku drogowego. W chaosie jaki wtedy panował wśród jego uczestników, o mało co nie doszło do kolejnej kolizji na skutek najechania na wraki roztrzaskanych aut przez innego uczestnika ruchu. Po tym zdarzeniu postanowiłem pokazać Wam, jak należy ustawić trójkąt ostrzegawczy wedle obowiązujących w Polsce przepisów.
Jak i kiedy trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy?
Każdy postój samochodu (lub przyczepy), którego przyczyną był wypadek, kolizja albo usterka pojazdu musi być obowiązkowo sygnalizowany przez jego kierowcę poprzez prawidłowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego. W zależności od miejsca, w którym nastąpił przymusowy postój pojazdu, trójkąt należy ustawić w nieco innej odległości od niego. Zaniechanie tej czynności nie tylko naraża prowadzącego na mandat karny, ale przede wszystkim poważnie zagraża bezpieczeństwu na drodze!
Według artykułu 50 ustawy Prawo o ruch drogowym, trójkąt należy obligatoryjnie ustawić w przypadku postoju samochodu:
- na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
- na pozostałych drogach twardych;
- poza obszarem zabudowanym – jeśli postój samochodu odbywa się na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości
- na obszarze zabudowanym – jeśli pojazd znajduje się w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione (np. na skrzyżowaniu).
Nie mniej istotna jest także odległość w jakiej należy ustawić trójkąt ostrzegawczy od pojazdu. Uzależniona ona jest od rodzaju drogi, na której ma miejsce postój pojazdu oraz obszaru na jakim się on znajduje. Związane jest to bezpośrednio z prędkością samochodów poruszających się na danym typie drogi oraz z potencjalnym czasem reakcji innych kierowców na zagrożenie.
W jakiej odległości trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy?
Według ustawy Prawo o ruchu pojazdów odległość w jakiej należy ustawić trójkąt ostrzegawczy od pojazdu wynosi:
- na autostradzie lub drodze ekspresowej – 100 metrów za pojazdem, a sam trójkąt umieścić na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu (dodatkowo włączyć światła awaryjne albo pozycyjne jeśli pojazd ich nie ma);
- poza obszarem zabudowanym – od 30 do 50 metrów za pojazdem (włączyć światła awaryjne lub pozycyjne)
- na obszarze zabudowanym – kilka metrów za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr (światła awaryjne/pozycyjne).
Warto pamiętać także o tym, że sygnalizowanie postoju musi trwać przez cały jego czas! Pamiętajcie także o tym, że jeśli pojazd można usunąć z drogi bo jego awaria to umożliwia, bądź doszło tylko do kolizji a nie wypadku z jego udziałem, to trzeba to zrobić. Inaczej Policja może nałożyć na Was mandat za tamowanie ruchu drogowego.
Zobacz: Gaśnica samochodowa – legalizacja, termin ważności, przepisy
Ja kupiłem sobie taki trojkat na baterie.a swiatla LED i doskonale go widac nawet w dzien. Duzo bezpieczniejsze rozwiązanie niz odblaskowy trojkat. A Ledy pozwalaja uzywac go przez lata.