REKLAMA

Recydywa w mandatach jest błędnie liczona przez Policję?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 3 lutego 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak liczona jest recydywa, jeśli otrzymamy mandat za wykroczenie popełnione drugi raz? Okazuje się, że podwójny mandat za dane wykroczenie mógł być naliczany błędnie przez policjantów. Istotny jest bowiem moment wejścia w życie przepisów i czas poprzednio popełnionego wykroczenia.

Jak się okazuje tzw. recydywa wykroczeniowa, stosowana przez policjantów w drodze postępowania mandatowego, mogła nie mieć uzasadnienia prawnego. Nowe przepisy, które weszły w życie pod koniec 2022 roku, w niektórych przypadkach były źle stosowane przez funkcjonariuszy prawa. I to mimo tego, że 7 września 2022 r. Biuro Ruchu Drogowego KGP przeprowadziło stosowne szkolenie (w formule wideokonferencji) w zakresie zmian w obsłudze ewidencji dla Naczelników Wydziałów Ruchu Drogowego, Wydziałów Prewencji, Sztabów Policji KWP/KSP oraz Stołecznego Stanowiska Kierowania, osób odpowiedzialnych za prowadzenie ewidencji (…) na poziomie KWP/KSP i przedstawicieli Szkół Policji.

Zobacz: Błąd pomiaru prędkości – kiedy nie warto przyjmować mandatu?

Szkolenie zostało nagrane, a następnie wraz z dodatkowymi materiałami szkoleniowymi udostępnione do celów szkoleniowych dla pozostałych jednostek. Szkolenia w tym zakresie miały więc charakter centralny oraz kaskadowy. Do tego stworzono specjalny dokument dla Komendantów Wojewódzkich/Stołecznego Policji oraz Szkół Policji zawierający kompleksowe informacje o wchodzących w życie zmianach w przepisach, w tym zasadach „recydywy” ze wskazaniem, że przepis, może być stosowany wyłącznie wobec czynów popełnionych po dniu 16 września 2022 r. Sęk w tym, że nie zawsze Policjanci na drodze byli nieomylni.

Recydywa wykroczeniowa – od kiedy jest liczona?

Jednym z przykładów posłużył się Rzecznik Praw Obywatelskich. W październiku 2022 r. policjanci zatrzymali kierowcę, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 42 km/h. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że takie wykroczenie popełnił on także w czerwcu 2022 r. Funkcjonariusze potraktowali zatem wykroczenie jako „recydywę wykroczeniową” i ukarali kierowce podwójnym mandatem karnym w kwocie 2 tys. zł za wspomnianą”recydywę”.

Jak się jednak okazuje, nie mieli do tego prawa. Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, że recydywa wykroczeniowa dotyczy osób, które w ciągu dwóch lat ponownie popełniły to samo wykroczenie drogowe. A po drugie, że nowe przepisy weszły w życie 17 września 2022 roku, a prawo nie działa wstecz zatem mówimy tylko o tych wykroczeniach, które popełniono od 17 września 2022 roku. Wspomniany kierowca poprzednie wykroczenie popełnił w czerwcu 2022 roku, zatem przed 17 września. Policjanci w tej sprawie w końcu przyznali się do błędu, ale ile takich spraw zostało zamkniętych niezgodnie z prawem?

Według Komendantów Wojewódzkich/Stołecznego Policji w okresie od 17 września – 31 grudnia 2022 r. policjanci za wykroczenia drogowe nałożyli ponad 560 tys. mandatów karnych, z czego w skali całego kraju ujawniono sześć przypadków błędnego zastosowania „recydywy”. W każdym przypadku zostały zainicjowane czynności zmierzające do naprawienia błędu policjanta. Trzeba jednak pamiętać, że wykrywalność tego typu problemów nie jest zautomatyzowana, więc jeśli otrzymałeś karę recydywy to sprawdź, czy we właściwy sposób.

Kiedy weszły w życie nowe mandaty – w styczniu czy we wrześniu?

Sporo osób kieruje do nas pytania o termin wejścia w życie nowych przepisów drogowych i taryfikatora. Tutaj faktycznie sprawa jest nieco zagmatwana. Otóż z dniem 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2328) na mocy której od dnia 17 września 2022 r. zaczął obowiązywać zarówno przepis przewidujący obostrzenie kary dla wybranych rodzajów wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji tzw. „recydywa wykroczeniowa”, jak również zaczęła funkcjonować, według zmienionych zasad prowadzona przez Policję ewidencja kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.

Zobacz: Policyjne Renault Megane RS z cofniętym o 160 000 km licznikiem!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności