REKLAMA

Samochód Roku jest już produkowany w Polsce! Pierwszy taki w historii marki

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 8 lutego 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Polska fabryka w Tychach rozpoczęła produkcję Jeepa Avengera czyli pierwszego, elektrycznego samochodu amerykańskiej marki. Co jeszcze ciekawsze, jest to też Samochód 2023 Roku według plebiscytu European Car of the Year 2023.

31 stycznia, krótko po przyznaniu nowemu Jeepowi Avenger tytułu Europejskiego Samochodu Roku – European Car of the Year 2023, w zakładzie Stellantis w Tychach rozpoczęto regularną produkcję tego modelu. Samochód mimo krótkiej obecności na rynku już wzbudził duże zainteresowanie ze strony klientów. Podczas premiery podczas Salonu Samochodowego w Paryżu 2022, zyskał aprobatę zarówno klientów, jak i ekspertów z branży. Przełożyło się to na dobre wyniki sprzedaży w Europie, gdzie zostało sprzedanych ponad 10 000 egzemplarzy od czasu otwarcia zamówień na wersję „1st Edition” pierwszego grudnia 2022 r.,  a następnie pełnej gamy modelowej, od jedenastego stycznia 2023 r.

Jeep Avenger produkowany w Polsce

Kompaktowy Jeep Avenger jest pionierem w gamie w pełni elektrycznych samochodów amerykańskiej marki, który ma wymiary dostosowane do potrzeb rynku europejskiego. Stanowi on kluczowy element globalnej strategii elektryfikacji, w ramach której marka zmierza do zdobycia pozycji światowego lidera w dziedzinie SUV-ów o zerowej emisji spalin. Auto wyróżnia się ciekawą linia nadwozia, która jednak zachowuje swoje terenowe właściwości. Zdaniem producenta Avenger ma bardzo dobre katy natarcia i zejścia oraz duży prześwit przydatne w terenie. W standardzie są też systemy zarządzania trakcją (Selec Terrain) i kontroli zjazdu (Hill Descent Control). Niestety, auto nie ma napędu 4×4, co mocno ograniczy jego zdolności offroadowe.

Źródłem napędu Jeepa jest nowy silnik elektryczny o mocy 156 KM i momencie obrotowym 260 Nm korzystający z akumulatora o pojemności 54 kWh (netto 51 kWh). Auto rozpędza się 0-100 km/h w 9,0 sekund, maksymalnie do 150 km/h. Zasięg na jednym ładowaniu to 404 km, ale w mieście nawet 550 km. Jeep Avenger ma na pokładzie ładowarkę o mocy 11 kW oraz gniazdo CCS2 do ładowania mocą do 100 kW. Nowy SUV marki Jeep jest dostępny w Polsce w promocyjnym finansowaniu i w cenie nawet 147 000 zł dzięki rządowym ulgom. Dostawy pierwszych samochodów przewidziane są w drugim kwartale 2023 roku.

Zobacz: Test Jeep Gladiator 3.0 V6 Diesel

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności