REKLAMA

Holowanie – jak zgodnie z prawem holować samochód?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 6 lipca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Holowanie samochodu jest łatwe, jeśli znany zasady oraz przepisy prawa na jego temat. Jak holować auto, aby było to zgodne z prawem? W jaki sposób połączyć ze sobą samochody w trakcie holowania? Czy trzeba zastosować specjalne oznakowanie aut podczas tego manewru?

Wiele stłuczek lub usterek w naszych autach kończy się koniecznością holowania samochodu. Z holowaniem samochodu wiąże się wiele obowiązków, których spełnienie jest niezbędne do bezpiecznego holowania. W jaki sposób holować samochód nie łamiąc przepisów?

Dopuszczalna prędkość holowania

Istotną kwestią przy holowaniu jest dozwolona prędkość, jaką może osiągnąć pojazd holujący. Co jest dużym zaskoczeniem dla wielu osób, w terenie zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość holowania to 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość podwaja się i wynosi 60 km/h.

W jaki sposób połączyć pojazdy podczas holowania?

Kluczową kwestią dla zachowania bezpieczeństwa podczas holowania jest połączenie pojazdu holującego z holowanym. Możemy wyróżnić dwa sposoby połączeń – połączenie sztywne oraz giętkie.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Połączenie sztywne to tzw. drągi holownicze. Należy pamiętać, że długość drąga holowniczego nie może przekroczyć 3 metrów. Połączenie giętkie to przede wszystkim linki holownicze. Muszą one zapewnić odległość między pojazdami od 4 do 6 metrów. Pojazd holowany powinien zostać połączony z pojazdem holującym w taki sposób, aby wykluczał on możliwość odczepienia się w czasie jazdy.

Oznakowanie pojazdów podczas holowania

Podczas holowania pojazd holujący ma włączone światła mijania. Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zobacz: Dlaczego stacjonarne fotoradary zostały zaklejone folią?

Kierowanie pojazdu holowanego

W pojeździe holowanym musi znajdować się osoba mająca uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim. Ponadto przed holowaniem należy ustalić sygnały porozumiewawcze –  dźwiękowe, świetlne itp., za pomocą których kierujący pojazdem holowanym będzie mógł się porozumieć z kierującym pojazdem holującym, gdyby dochodziło do groźnej sytuacji na drodze lub gdyby pojazd zachowywał się nietypowo.

Zakazy związane z holowaniem

Zabronione jest holowanie:

  1. pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia;
  2. pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony;
  3. więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego;
  4. pojazdem z przyczepą (naczepą);
  5. na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

Zobacz: Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po nowelizacji z dnia 18 maja 2015 roku

W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

Ubezpieczenie podczas holowania

Zgodnie z kodeksem drogowym pojazd holujący i pojazd holowany nie tworzą zespołu pojazdów. Dotyczą ich za to przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przewidziane dla zespołu pojazdów. Według art. 37 ust. 1 i 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, szkoda wyrządzoną ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, jest pokrywana z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu ciągnącego, a także holującego.

Zobacz: Koszt odholowania pojazdu w 2016 roku

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ZielnolPiotrBogusław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Jak długa powinnabyć linka holownicza?

Zielnol
Gość
Zielnol

linka holownicza (połączenie giętkie) 4-6m, a połączenie sztywne nie przekraczając 3m

Bogusław
Gość
Bogusław

Gdzie i za ile można kupić sztywne połączenie do holowania

Aktualności