Wymiana żarówki mijania w samochodzie, to z pozoru tak prosta czynność, że nie wymaga poradników typu „krok po kroku”. Niestety, kierowcy są nieuważni, a ich typowe błędy w trakcie wymiany żarówki bardzo szybko mszczą się na oświetleniu pojazdu.
Jeśli nigdy nie wymieniałeś żarówki mijania w swoim samochodzie, to mam dla Ciebie radę. Zrób to na sucho, zawczasu. W niektórych modelach aut, takich jak chociażby Mazda 3, Ford Focus II czy BMW serii 3 E91, dostęp do żarówek mijania jest bardzo utrudniony. Aby je wymienić potrzebna jest odpowiednia wiedza techniczna z zakresu budowy pojazdu i nieco treningu. Sęk w tym, że jeśli awaria żarówki złapie Cię w trakcie nocnej jazdy poza miastem, to szansa na właściwe rozwiązanie problemu spadanie prawie do zera.
Wymiana żarówek w samochodzie – typowe błędy
Co gorsza, nawet jeśli uda Ci się dostać do żarówki mijania, to bez zachowania pewnych procedur, możesz bardzo łatwo skrócić żywotność jej następczyni. Jeśli masz zapasową żarówkę mijania to pamiętaj o dwóch rzeczach. Po pierwsze żarówka musi być ona włożona odpowiednią stroną. Jest to istotne przede wszystkim w żarówkach typu H7. Konstrukcja pinów zasilających ten typ żarówki (H7) umożliwia jej odwrotny montaż. Jeśli włożysz żarówkę „do góry nogami”, to snop światła emitowany przez reflektor będzie niewłaściwy. Wyjmując starą żarówkę H7 z gniazda, zwróć zatem uwagę na położenie jej stopki.
Bardzo ważnym elementem montażu nowej żarówki w samochodzie jest także właściwe operowanie nią w dłoni. Pod żadnym względem nie trzymaj nowej żarówki za jej szklaną bańkę. Jeśli to zrobisz, pokryje się ona śladami palców. Jakiekolwiek tłuste zabrudzenia na szkle żarówki wyraźnie ograniczą jej trwałość. W skrajnych przypadkach możesz nawet dojść do eksplozji żarówki w kloszu reflektora.
Zobacz: Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce
Jeśli szkło żarówki zostanie zabrudzone, należy je po prostu oczyścić. W tym celu warto skorzystać ze spirytusu lub innego środka służącego do zmywania silikonu. Dopiero po oczyszczeniu żarówki nadaje się ona do zamontowania w pojeździe.
Regulacja oświetlenia po wymianie żarówek w samochodzie
Po zamontowaniu żarówki warto poddać światła kontroli i regulacji. Osobiście korzystam zawsze z tych samych modeli żarówek i zauważyłem, że w ich przypadku nie muszę ich każdorazowo regulować. Jeśli jednak zmieniasz żarówki na zupełnie inne, to wydaje się wręcz koniecznym zweryfikowanie ich działania i ewentualna korekta ich ustawień. W przeciwnym wypadku będziesz albo oślepiał innych kierowców, albo miał zbyt słabo oświetloną drogę przed autem (albo jedno i drugie).
Najgorsi są janusze z niewyregulowanymi światłami.