REKLAMA

Rozmowa przez telefon a nowy taryfikator punktów karnych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 5 września 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowy taryfikator punktów karnych wchodzi w życie za 2 tygodnie. Kary jakie przewiduje są surowe. Wzrośnie liczba punktów karnych przyznawanych jednorazowo (z 10 do 15 punktów), a same wykroczenia będą surowiej karane. Za korzystanie z telefonu będzie aż 12 punktów karnych.

Lada moment bo już w połowie września zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Wtedy w życie wchodzi bowiem rozporządzenie MSWiA w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Wśród największych zmian jest wprowadzenie szeregu wykroczeń, za które kierowca będzie mógł dostać jednorazowo 15 punktów karnych. Znalazło się też parę wykroczeń, za które będzie można dostać kilkanaście punktów karnych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami maksymalna liczba punktów to 10.

Nowy taryfikator mandatów – za co 15 punktów karnych?

Kierowcy będą musieli mieć się na baczności jeśli nie chcą przed wcześnie stracić uprawnień do kierowania pojazdami. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie 15 punktów karnych za całe spectrum wykroczeń. Wśród nich jest m.in.

  1. nieprawidłowe zachowanie się kierującego wobec pieszych,
  2. niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym
  3. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście,
  4. przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.
  5. kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, a także w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Lista wykroczeń jest długa i niebawem przygotujemy pełną listę. Ale wśród ciekawszych przypadków jest rozmowa a w zasadzie korzystanie z telefonu podczas jazdy, za którą nowy taryfikator punktów karnych przewiduje 12 punktów karnych. Oznacza to, że za dwukrotną rozmowę przez telefon, która zostanie dostrzeżona przez funkcjonariuszy policji, kierowca nie straci prawa jazdy, bowiem osiągnie limit 24 punktów karnych. Gdyby przekroczył ten limit, prawo jazdy zostałoby mu odebrane.

Recydywa i niezapłacony mandat – nowe przepisy

17 września wejdą także w życie przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Zlikwidowane zostaną również szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które umożliwiają zniwelowanie liczby punktów karnych.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Zobacz: Uchylenie od mandatu a stan psychiczny kierowcy

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności