REKLAMA

Profesjonalne tablice rejestracyjne – jedna tablica do wielu aut!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 20 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Profesjonalny dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne czyli jeden numer rejestracyjny dla wielu aut, motocykli i innych pojazdów – oto założenia nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym podpisanej przez prezydenta. Każdy diler samochodowy, instytut badawczy czy producent pojazdów będzie mógł ubiegać się o wyrobienie profesjonalnych tablic rejestracyjnych wraz z dowodem. Jakie korzyści mają one dać wymienionym podmiotem? Kto będzie mógł dostać profesjonalne tablice?

Konieczność rejestrowania każdego auta testowego czy demonstracyjnego jaki diler samochodowy ma w swoim parku maszyn, jest niezwykle kłopotliwym, czasochłonnym i przede wszystkim kosztownym obowiązkiem. Ale jest to niezbędne, bowiem każde auto poruszające się po drogach publicznych musi być zarejestrowane. Teraz sytuacja ta powinna zmienić się i to na lepsze. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem 19 grudnia nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym zakładającą istotne zmiany w tym aspekcie. Celem nowelizacji jest wprowadzenie do krajowego porządku prawnego instytucji profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Profesjonalna rejestracja pojazdów – co to takiego?

Według założeń nowelizacji, profesjonalna rejestracja pojazdów ma umożliwić w pełni legalne przeprowadzanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów, bez obowiązku każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu i wizyty w wydziale komunikacji! Oznacza to ogromne ułatwienie dla szeregu firm, przedsiębiorstw i podmiotów badawczych prowadzących działalność w naszym kraju.

Profesjonalna tablica rejestracyjna do wielu samochodów (pojazdów) odciążyć ma przedsiębiorców i ułatwić im prowadzenie działalności. Skorzystać mają na tym m.in. dilerzy samochodowi. 

Warto zauważyć, że powyższe zmiany w przepisach, których celem jest uproszczenie działalności przedsiębiorstw i odciążenie ich od części obowiązków administracyjnych, mają też służyć legalnemu użytkowaniu pojazdów w ruchu drogowym. Według znowelizowanych przepisów dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Według nowelizacji blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony.

Profesjonalne tablice i dowód rejestracyjny – kto będzie mógł ich używać?

Profesjonalny dowód rejestracyjny i profesjonalne tablice rejestracyjne adresowa są do  przedsiębiorców mających siedzibę lub oddział w Polsce, którzy zajmują się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów. Przywilej ten będą też miały uprawnione jednostki takie jak np. Instytut Transportu Samochodowego (ITS), czy placówki badawcze producentów. Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o wydaniu dowodu (czyli blankietu i tablic rejestracyjnych) będzie mógł on podjąć po wniesieniu przez uprawniony podmiot opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Co niezwykle ważne i istotne – taka rejestracja na bazie profesjonalnego dowodu i tablic będzie obowiązywała przez rok. Oczywiście nie są to jedyne ograniczenia jakie przewidział ustawodawca w tym zakresie. Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów.

Opłata za wydanie profesjonalnych tablic rejestracyjnych i dowodu

W znowelizowanej ustawie określone też koszt wyrobienia profesjonalnych tablic i dowodu rejestracyjnego. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów nie będzie wyższa niż 100 zł, natomiast za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 20 zł. Co niezmiernie istotne, znowelizowane przepisy zakładają też, że pojazd podlegający profesjonalnej rejestracji będzie mógł być prowadzony nie tylko przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, ale też przez klienta oraz kierowcę wynajętego przez producenta.

Zobacz: Co grozi za zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności