
Porsche produkuje samochody sportowe od 1948 roku, zaczynając od modelu 356. W 1950 roku ruszyła seryjna produkcja w Zuffenhausen, gdzie dziś powstają legendy, takie jak 911 i Taycan.
Siedemdziesiąt pięć lat temu w Zuffenhausen rozpoczęto budowę modelu Porsche 356. Pierwszy egzemplarz ukończono 6 kwietnia 1950 roku. Seryjna produkcja tego modelu zapoczątkowała sukces fabryki, która od tamtej pory stała się synonimem sportowych samochodów. To właśnie tam od 1964 roku produkowany jest legendarny model 911, a także linia modelowa 718 i w pełni elektryczne Porsche Taycan. Albrecht Reimold, członek zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki, podkreślił znaczenie tej lokalizacji, nazywając Zuffenhausen domem sportowych samochodów marki oraz symbolem pionierskiego ducha, nowoczesnej technologii i najwyższej jakości produkcji. Dodał również, że rozwój tego miejsca pokazuje, jak Porsche przekształciło się z małego producenta sportowych aut w globalnego lidera w produkcji ekskluzywnych samochodów.
Od kiedy Porsche produkuje samochody?
Działalność Porsche w Zuffenhausen rozpoczęła się w 1938 roku jako biuro konstrukcyjne. Produkcja samochodów pod marką Porsche ruszyła dopiero po II wojnie światowej. Model 356 „No.1” Roadster został dopuszczony do ruchu 8 czerwca 1948 roku. Pierwsze 52 egzemplarze, budowane ręcznie w Austrii w latach 1948–1950, miały aluminiowe nadwozia i stały się wzorem dla późniejszych wersji produkowanych w Stuttgarcie. Po powrocie do Szwabii Porsche musiało zmierzyć się z trudnościami – zakład był zajęty przez aliantów, a biuro konstrukcyjne mieściło się w prowizorycznych warunkach. Produkcja i montaż silników odbywały się w wynajętej przestrzeni fabryki Reutter II. W zamian za to Reutter, specjalizujący się w produkcji nadwozi, otrzymał zlecenie na ich budowę.
Pierwszy egzemplarz Porsche 356 w Zuffenhausen ukończono 6 kwietnia 1950 roku, a do końca tego roku powstało 317 egzemplarzy. Samochód szybko odniósł sukces dzięki osiągnięciom w wyścigach i dużemu popytowi na rynkach eksportowych. Z uwagi na opóźnienia w przejęciu fabryki Werk 1, Porsche zleciło znanemu architektowi Rolfowi Gutbrodowi zaprojektowanie nowej hali montażowej Werk 2, którą uruchomiono w 1952 roku. Już dwa lata później konieczna była jej rozbudowa. Pod koniec 1955 roku Porsche powróciło do Werk 1, gdzie zlokalizowano dział designu, sprzedaż, warsztat naprawczy oraz dział testowy i rozwojowy samochodów wyścigowych.
Zobacz: Test Alfa Romeo Giulia Competizione
Produkcja i sprzedaż części zamiennych pozostały w Werk 2. W 1960 roku rozpoczęto budowę silników w Werk 3, a w 1963 roku Porsche przejęło nadwoziownię firmy Reutter wraz z jej know-how i około tysiącem pracowników, niemal podwajając swoją siłę roboczą. W tym samym roku z linii produkcyjnej zjechał pierwszy model 911, jeszcze pod nazwą 901. Do zakończenia produkcji modelu 356 w 1965 roku powstało około 78 tysięcy egzemplarzy.
Kiedy powstało pierwsze Porsche 911?
W latach 60. Porsche 356 ustąpiło miejsca modelowi 911 (1964 rok), co wiązało się ze wzrostem produkcji i rozbudową zakładów. Powstały nowe obiekty, a w 1969 roku otwarto wielopiętrowy budynek produkcyjny 41, przeznaczony na montaż końcowy. Optymalizowano przepływ produkcji i zwiększano moce wytwórcze. W 1973 roku firma zatrudniała około 4 tysiące osób, a pod koniec lat 80. liczba ta podwoiła się. W Zuffenhausen obok modelu 911 produkowano także inne samochody z silnikiem umieszczonym z przodu, takie jak 928, 944 i 968.
Zobacz: Test Cupra Leon VZ CUP
W latach 80. rosnący popyt na sportowe samochody wymusił rozbudowę fabryki. W 1988 roku otwarto zakład Werk 5, wyposażony w elastyczną nadwoziownię. Wprowadzono nowoczesne rozwiązania logistyczne, m.in. taśmociąg transportujący nadwozia ponad ruchliwą ulicą Schwieberdinger Strasse, co usprawniło przepływ produkcji. Zakład w Zuffenhausen był nieustannie modernizowany, dostosowując się do rosnących wymagań dotyczących precyzji, wydajności i elastyczności. Jednym z najważniejszych momentów w jego historii była transformacja związana z rozpoczęciem produkcji w pełni elektrycznego modelu Taycan w 2019 roku. W ramach tej zmiany powstały nowe obszary produkcyjne, w tym nowa nadwoziownia w Werk 5 i nowoczesna lakiernia w Werk 1. W Werk 2 zbudowano nowoczesny budynek montażowy o modułowej strukturze liniowej. Aby usprawnić logistykę, nad Schwieberdinger Strasse powstał kolejny taśmociąg.
Produkcja Porsche w Zuffenhausen
Zakład w Zuffenhausen jest symbolem precyzji, innowacji i rzemiosła. To tu Porsche łączy tradycję z nowoczesnymi technologiami produkcji. Automatyczne systemy transportu, chmura centralna i wykorzystanie sztucznej inteligencji to tylko niektóre z rozwiązań stosowanych w produkcji samochodów. Zakład zajmuje powierzchnię około jednego kilometra kwadratowego i jest centrum produkcyjnym modeli 911 oraz Taycan. Znajdują się tam także dwie fabryki silników, w których powstają jednostki do samochodów sportowych i elektrycznych modeli marki.
Działa tu również kilka wyspecjalizowanych oddziałów: Porsche Exclusive Manufaktur, zajmujące się personalizacją aut, dział Sonderwunsch, który spełnia najbardziej unikalne zamówienia klientów, oraz CFRP Manufaktur, odpowiedzialne za ręczny montaż elementów z lekkich materiałów w wyczynowych wersjach modeli 911. Obok Zuffenhausen i Weissach kluczową rolę w działalności Porsche odgrywa fabryka w Lipsku. Od 2002 do 2016 roku produkowano tam model Cayenne, a w latach 2003–2006 również Carrerę GT. Obecnie w Lipsku powstają Panamera i Macan.
Rocznica patrząca w przyszłość
Fabryka w Zuffenhausen łączy przemysłową produkcję seryjną z ekskluzywnością sportowych samochodów. Albrecht Reimold podkreślił, że to tutaj powstają auta, które fascynują świat, a ich produkcja od 75 lat łączy rzemiosło i inżynieryjne umiejętności. Obchodząc tę rocznicę, Porsche nie tylko celebruje swoją historię, ale także spogląda w przyszłość, stawiając na innowacje, jakość i dążenie do stworzenia idealnego samochodu sportowego.
Dodaj komentarz