REKLAMA

Rekordowe premie dla pracowników Ferrari, Mercedesa i GM!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: OEM · Dodane: 13 lutego 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Premie dla pracowników koncernów samochodów, związane z podziałem zysków, to praktyka stosowana od lat w tych największych. W tym roku takie firmy jak Ferrari, Mercedes-Benz i General Motors wypłacą rekordowe premie dla swoich pracowników. A wszystko za sprawą ogromnych zysków uzyskanych w 2022 roku.

Choć przeciętny Kowalski może uważać, że problemy z dostępnością aut na skutek braków półprzewodników, mogły spowodować straty koncernów samochodowych, to prawda wygląda zupełnie inaczej. Dużo wyższe marże i ogromne podwyżki cen aut, zrekompensowały producentom mniejszą liczbę sprzedanych samochodów. A zyski niektórych koncernów są tak duże, że wypłacają swoim pracownikom rekordowe premie!

Mercedes wypłaci rekordowe premie pracownikom

Jak ogłosił 20 stycznia tego roku Mercedes, doskonały wyniki firmy w 2022 roku spowodował, że pracownicy  otrzymają rekordową premię z tytułu udziału w zyskach. Najwyższe sięgną nawet 7300 euro na osobę. Tegoroczne premie ustalone wspólnie przez kierownictwo firmy i radę zakładową (rodzaj związku zawodowego) są nawet wyższe niż ubiegłoroczny limit wynoszący 6465 euro. Firma postanowiła jednak nagrodzić pracowników z uwagi na ogromne zyski, jakie sama odnotowała. Łącznie premie mają trafić do około 93 000 pracowników i zostaną one wypłacone wraz z wynagrodzeniem za kwiecień 2023 r.

Zobacz: Kiedy maglownica nadaje się do wymiany? Objawy, naprawa i regeneracja

W Mercedes-Benz od 1997 roku istnieje system podziału zysków dla pracowników objętych układami zbiorowymi pracy. Uprawnieni pracownicy otrzymali premię w wysokości 6 000 EUR za rok obrotowy 2021. Kierownictwo i Naczelna Rada Zakładowa uzgodniły również zmianę sposobu rozliczania zysku od roku finansowego 2023. Sposób kalkulacji zostanie ujednolicony a w przyszłości udział w sukcesie firmy będzie jeszcze bardziej ukierunkowany na realizację celów firmy i konsekwentną realizację zrównoważonej strategii korporacyjnej dla wszystkich grup pracowników.

GM wypłaca rekordowe premie

General Motors osiągnął w 2022 roku zysk w wysokości około 13 miliardów dolarów na swojej działalności w Ameryce Północnej. W rezultacie pracownicy firmy, którzy mają udział w sukcesie firmy, otrzymają najwyższe w historii firmy premie w wysokości do 12 750 dolarów – w przeliczeniu około 11 625 euro.

fabryka ZERO General Motors GMC Hummer EV

Wypłata premii opiera się bezpośrednio na porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, które przewiduje premię z tytułu udziału w zyskach w wysokości 1000 USD za każdy miliard zysków. Do płatności kwalifikuje się około 40 000 pracowników.

Ferrari wypłaci najwyższe premie!

W czasach kryzysu bogaci dorabiają się jeszcze większych fortun, co przekłada się m.in. na rekordowe wyniki sprzedaży tzw. supersamochodów. Dobrym przykładem jest Ferrari, które w 2022 roku osiągnęło najlepsze w historii wyniki finansowe. Włoska firma nagrodzi za to także swoich pracowników i to rekordowo wysokimi premiami.

Dyrektor generalny Ferrari, Benedetto Vigna, ogłosił, że w nagrodę za sukces, premie pracowników sięgną 13 500 euro. Uprawnionych do nagrody jest około 5000 pracowników. Premia jest o 12,5% wyższa niż w poprzednim roku i jest nowym rekordem dla tzw. The Reds.

Zobacz: Ferrari bije rekordy sprzedaży w 2021 roku! Wyniki są świetne!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności