REKLAMA

Odpadające kierownice w Tesli – sprawę bada NHTSA

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Tesla · Dodane: 17 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Tesla nie przyznaje się, że odpadająca kierownica to problem z jakim mogą spotkać się użytkownicy jej aut. Niedawny przypadek w USA, w którym kierownica w Tesli odkręciła się podczas jazdy jest przedmiotem badania NHTSA. Właściciel pojazdu został obarczony kosztami naprawy pojazdu, choć twierdzi, że kierownica samoczynnie odpadła w trakcie jazdy, o mało co doprowadzając do wypadku.

Prowadząc samochód narażamy się za każdym razem na niebezpieczeństwo. Wśród absolutnie skrajnych przypadków są takie awarie jak brak hamulców, zablokowany pedał gazu albo … odpadająca kierownica. Choć takie scenariusze są czymś niezwykle rzadkim, to budzą przerażenie. Sama myśl, że może dojść do takiego zdarzenia jeży włos na głowie. I choć szansa, że wypadek będzie skutkiem jednej z wymienionych awarii jest niezwykle niska, to faktycznie są one możliwe. Przekonał się o tym kierowca z New Jersey, w którego Tesli Y odpadła kierowca podczas jazdy autostradą!

W Tesli odpadła kierownica w trakcie jazdy

Kierownica, która odpada w trakcie jazdy autem, to sytuacja jak z koszmaru. Ale poszkodowany kierowca i tak może mówić o prawdziwym szczęściu w nieszczęściu. Podczas rodzinnej podróży autostradą, w jego Tesli Y odkręciła się kierownica uniemożliwiając mu prowadzenie pojazdu. Na szczęście w momencie zdarzenia nie jechały za nim inne pojazdy, a jemu samemu udało się bezpiecznie zatrzymać auto i wezwać pomoc drogową. Samochód był wręcz fabrycznie nowy, miał zaledwie tydzień. Jakież było zdziwienie jego właściciela gdy okazało się, że Tesla nie tylko nie chce wziąć odpowiedzialności za całe zdarzenie, ale nie zamierza nawet opłacić kosztów naprawy pojazdu (103 dolary).

Właściciel rozpętał prawdziwą burzę w sieci, opisał sprawę z jego punktu widzenia i pytał o radę, co dalej z tym problemem zrobić. Internauci w większości zalecali mu, aby wymienił auto na nowe. Finalnie do tego nie doszło, Tesla naprawiła usterkę bezpłatnie i nie stwierdziła wady fabrycznej. Kierownica prawdopodobnie nie została właściwie przykręcona.

NHTSA wszczęła śledztwo wobec Tesli

Powyższa sytuacja nie jest zupełnie nowa. W 2020 roku były podobny przypadek. W związku z tym 4 marca 2023 roku amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie. Incydent wraz z poprzednim są badane pod numerem sprawy PE23-003. Według władz USA pojazdy miały być dostarczane bez śrub mocujących kierownicę, co mogło skutkować odkręceniem się kierownicy podczas jazdy. Według NHTSA dochodzenie obejmie 120 089 pojazdów z serii Y z roku modelowego 2023. Tesla nie skomentowała jeszcze zarzutów. Po ich ujawnieniu cena akcji producenta samochodów spadła o 3 punkty procentowe (8 marca 2023 r.).

Zobacz: Testowe BMW iX spowodowało śmiertelny wypadek w Niemczech!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności