REKLAMA

Jak przyspieszyć multimodalność i bezemisyjny transport w miastach?

Autor: Materiały prasowe · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 12 września 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Przywódcy regionu CEE będą dyskutować jak przyspieszyć multimodalność i bezemisyjny transport w miastach. Wszystko w ramach panelu, który odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.

Mikromobilność i multimodalność cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź czy Wrocław coraz częściej można spotkać różnego rodzaju środki transportu osobistego. Jednym z najbardziej popularnych jest hulajnoga elektryczna. Wypożyczalnie, które oferują krótkoterminowy najem tych pojazdów, stały się powszechne w centrach większości miast (aktualnie oferowane są w ok. 90-ciu).

Nie tylko elektryczne hulajnogi

W rozwój mikromobilności w Polsce wpisują się również wypożyczalnie rowerów. Systemy wynajmu na minuty funkcjonują już w ok. 80 miastach, zachęcając mieszkańców i turystów do tej ekologicznej, taniej i zdrowej formy transportu. Ponadto, na polskim rynku – ramach carsharingu – dostępne są elektryczne skutery czy małe samochody elektryczne, które są idealne do dojazdów do pracy.

Zobacz: Ile aut elektrycznych jest w Polsce? Nowy raport!

Na koniec marca 2023 r. na polskim rynku mobilności współdzielonej – w kategorii samoobsługowej – zarejestrowane było prawie 90 tys. pojazdów. Liczby te obejmują zarówno jednoślady, jak i samochody, które można wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub bezpośrednio od właścicieli pojazdów.

Mikromobilność – co to takiego?

Jest to fundament rozwoju stref niskoemisyjnych w Polsce, ponieważ redukcja liczby pojazdów jest niezbędnym krokiem w dekarbonizacji miast i stref miejskich. W Europie Środkowo-Wschodniej jest coraz więcej arterii miejskich inwestujących również w autobusy elektryczne i wodorowe. Jest to ważne, ponieważ rozwiązania ostatniej mili muszą zależeć od solidnego systemu autobusów i transportu kolejowego. Temat ten zostanie szerzej omówiony dzięki doskonałemu partnerstwu między PSPA i EIT Urban Mobility podczas KNM 2023.  Jak zauważa mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA:

Polska odnotowała wzrost w sektorze mikromobilności o 44% w stosunku rok do roku, ale nasza stolica może pochwalić się również jedną z największych flot elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej, a wiele obszarów miejskich rozważa również rozwiązania transportu publicznego wykorzystującą technologię wodorową. Z miesiąca na miesiąc transport miejski staje się coraz bardziej ekologiczny i innowacyjny. Jesteśmy dumni, że Kongres Nowej Mobilności będzie w stanie zgłębić te tematy przy wsparciu naszych partnerów z EIT Urban Mobility, którzy są unijną latarnią w zakresie innowacyjnych rozwiązań transportu miejskiego

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconej rozwojowi rynku zrównoważonego transportu. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

Źródło: materiały prasowe PSPA

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności