REKLAMA

Audi Sport zastąpiło spółkę quattro GmbH – co dalej z modelami RS?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 7 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Spółka quattro GmbH została założona w 1983 roku w Neckarsulm. Po 33 latach zmienia ona nazwę na Audi Sport GmbH. Firma, będąca w całości własnością Audi AG, zatrudnia obecnie około 1200 pracowników, a jej szefem jest Stephan Winkelmann.

Od roku 1983, quattro GmbH z główną siedzibą w Neckarsulm, buduje samochody sportowe o dużej mocy i tworzy najbardziej zaawansowane, motoryzacyjne rozwiązania techniczne. Teraz, ta spółka – córka Audi AG, zmieniła swą nazwę na Audi Sport GmbH. Opiera swoją strategię na czterech filarach. Firma konstruuje i wytwarza m.in. model Audi R8, całą gamę samochodów Audi typu RS, ale odpowiada też za dostarczanie wyczynowych aut wyścigowych klientom zewnętrznym, czyli za program Audi Sport customer racing. Poza tym, zajmuje się indywidualizacją aut w programie Audi exclusive oraz produkcją i dystrybucją akcesoriów Audi Sport collection.

Zobacz: Test Audi RS3 Sportback 2.5 TFSI

Nazwa Audi Sport inspirowana jest długą i pełną sukcesów tradycją sportów motorowych czterech pierścieni. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, legendarne „Srebrne Strzały” marki Auto Union, były na wszystkich wyścigowych torach ówczesnego świata niedoścignionym wzorem. W latach osiemdziesiątych XX w. Audi quattro ze stałym napędem na cztery koła nie miało sobie równych na trasach rajdowych. Na początku XXI wieku Audi zdominowało długodystansowe wyścigi z 24 godzinnym Le Mans na czele.

Dziś, marka z czterema pierścieniami w logo angażuje się w wyścigi serii DTM, Formuły E, GT i klasy TCR. Wspiera też młodych kierowców startujących w pucharze Audi Sport TT Cup. Z wyników badań i opracowywanych tu dla potrzeb sportów motorowych rozwiązań technicznych, korzystają również auta produkcji seryjnej. Audi R8 i modele typu Audi RS, są sportową awangardą marki, łącząc najwyższą wydajność z ekskluzywnością i prestiżem.Co oznacza skrót RS w gamie modelowej Audi?

Co oznacza skrót RS w gamie modelowej Audi?

Skrót RS oznacza najmocniejszy w danej rodzinie Audi silnik, dynamikę, oszczędność formy, doskonałe właściwości użytkowe oraz stały napęd na cztery koła quattro. Tradycja aut z Ingolstadt z oznaczeniem RS rozpoczęła się wraz z pojawieniem się na drogach Audi RS 2 Avant w roku 1994. Samochód ten wyznaczył nowe trendy: pięciomiejscowego sportowca z dużym bagażnikiem. Od tamtej pory, quattro GmbH stale poszerzało gamę modeli typu RS, która dziś sięga od kompaktowego Audi RS3 po ekskluzywne Audi RS6 Avant i Audi RS7 Sportback. Celem, na którym skupia się Audi Sport GmbH, jest produkcja najbardziej prestiżowych modeli z oferty samochodów proponowanych przez Audi AG.

Zobacz: Test Audi RS6 Performance

Na jej czele stoi Audi R8. Pierwsza generacja tego innowacyjnego projektowo pojazdu weszła na rynek w roku 2007. Najbardziej charakterystyczne cechy Audi R8 to: montowany centralnie silnik, konsekwentnie wdrażana lekka konstrukcja oparta na rozwiązaniu Audi Space Frame oraz napęd quattro. Ten sportowy samochód dużej mocy dostarcza ekstremalnych doznań podczas jego prowadzenia, a dzięki optymalnemu stosunkowi masy do mocy nadaje się również idealnie na tor wyścigowy.

Sprzedaż Audi z serii RS na świecie

Spółka-córka koncernu Audi w minionych pięciu latach podwoiła swoją sprzedaż. W nadchodzących 18 miesiącach, Audi Sport GmbH wprowadzi na rynek osiem nowych modeli, umacniając swą pozycję. Ilość specjalistycznych dealerów Audi Sport zwiększy się z dzisiejszych 370, do około 600 na koniec 2017 r. Warto zauważyć, że sprzedaż sportowych modeli Audi wyraźnie wzrosła m.in. w Polsce. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Wyniki sprzedaży sportowych samochodów Audi RS w Polsce

Szefem spółki od 15 marca 2016 r. jest Stephan Winkelmann. Audi Sport GmbH zatrudnia aktualnie około 1200 pracowników w zakładach w Neckarsulm i w Ingolstadt. Audi Sport GmbH produkuje obecnie następujące modele:
– Audi RS 3 Limousine
– Audi RS Q3, Audi RS Q3 performance
– Audi RS 6 Avant, Audi RS 6 Avant performance
– Audi RS 7 Sportback, Audi RS 7 Sportback performance
– Audi TT RS Coupé, Audi TT RS Roadster
– Audi R8 Coupé, Audi R8 Spyder
– Audi S8 plus

Zobacz: Polska premiera Audi A5 Coupe w Polanicy Zdrój!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności