REKLAMA

Zakup i sprzedaż używanego auta – problemy, rady i trendy na rynku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 6 lutego 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ceny używanych aut rosną, ale ich sprzedaż także. Nastroje konsumentów w 2023 roku były dobre, mimo że samochody używane wyraźnie podrożały. Ale czas sprzedaży używanego auta się wydłużył, a koszt jego nabycia wyraźnie wzrósł.

Właśnie ukazał się najnowszy raport OTOMOTO Insights, podsumowujący stan polskiego rynku motoryzacyjnego na bazie danych z 2023 roku. Analiza danych pozwala na optymistyczne spojrzenie w przyszłość – ostatnie 12 miesięcy było czasem stabilizacji po zawirowaniach wynikających z pandemii. Spadek inflacji również przyczynił się do budowy solidnych fundamentów na przyszłość, pomagając w uspokojeniu niepokojących trendów na rynku. W rezultacie rok 2023 był czasem wzrostów. Niemniej jednak, większość nie zawsze oznacza lepsze.

Pozytywne zmiany na rynku samochodów używanych

Wzrost płac i zaufania: Zanim przejdziemy do nieco bardziej pesymistycznych informacji, skupmy się na tych jednoznacznie pozytywnych. Przykładem może być poprawa danych dotyczących ufności konsumenckiej według GUS. Poprawa oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz oceny sytuacji ekonomicznej kraju sprawiły, że konsumenci optymistycznie patrzyli w przyszłość. Wskaźniki ufności konsumenckiej GUS (bieżące i wyprzedzające) w grudniu 2023 roku były o ponad 20 punktów procentowych wyższe niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Wzrost sprzedaży: Naturalną konsekwencją powyższych trendów był wyraźny wzrost liczby transakcji. Tylko w listopadzie minionego roku wzrost sprzedaży dóbr trwałych przez podmioty sprzedające samochody, motocykle i części wyniósł niemal 12% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku.

Zobacz: Zakup używanego auta a Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Wzrost rejestracji pojazdów: W 2023 roku zarejestrowano w Polsce aż 14% więcej aut niż rok wcześniej (dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów). Wśród nich dominowały samochody używane, wyraźnie przewyższając liczność fabrycznie nowych pojazdów. Jednak taki wynik nie byłby możliwy do osiągnięcia, gdyby dostępność aut nie powróciła do poziomu sprzed pandemii. Wyraźny wzrost sprzedaży samochodów był efektem m.in. ustabilizowania się ich podaży.

Negatywne zjawiska na rynku samochodów używanych

Wzrost cen samochodów: Rok 2023 będzie zapamiętany jako okres gwałtownego wzrostu cen – nie tylko w motoryzacji. Rosnąca inflacja dotknęła portfele Polaków, uderzając również w kieszenie kierowców planujących zmianę samochodu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny samochodów wystawionych na OTOMOTO wzrosły średnio o 10%. Natomiast mediana cen, między III a IV kwartałem, wzrosła o 6,4%. Jest to nieproporcjonalnie wysoki wzrost w stosunku do podwyżek wynagrodzeń i poziomu inflacji w omawianym okresie.

Wzrost wysokości kredytów: Zrozumiale, wzrost cen samochodów bezpośrednio wpłynął na zwiększenie wysokości udzielanych kredytów na ich zakup. Transakcja ta stanowi istotne obciążenie dla budżetu domowego, dlatego część kupujących decyduje się na zakup samochodu na kredyt. Mimo że ogólne zadłużenie gospodarstw domowych spadało w zeszłym roku zgodnie z danymi GUS, to wysokość zobowiązań zaciąganych na zakup samochodów wyraźnie wzrosła. Porównując średnią wysokość takich kredytów udzielanych za pośrednictwem OTOMOTO Pay w pierwszej połowie 2023 roku do kwot z końca roku, widać niemal 25-procentowy wzrost.

Zobacz: AAA Auto za łamanie prawa ukarane karą 72 mln zł od UOKiK!

Wzrost liczby dni potrzebnych na sprzedaż: Nie powinno dziwić, że rosnące ceny skłaniały do dokładniejszej analizy każdego zakupu. W rezultacie samochody sprzedawały się wolniej, dotyczyło to wszystkich segmentów rynku, niezależnie od typu nadwozia czy rodzaju paliwa.

Zobacz: Rośnie import używanych aut do Polski? Niezupełnie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności