REKLAMA

Dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w Polsce

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 28 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile można wypić alkoholu, aby móc potem prowadzić samochód? Jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu? Jak zbadać stan trzeźwości kierowcy? Czym różni się zawartość alkoholu we krwi człowieka od stężenia w wydychanym przez niego powietrzu?

Nawet mała lampka wina lub jedno piwo może prowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę. Wyjątkowo niebezpieczne są drinki alkoholowe, które dzięki zawartości owoców i cukru potrafią skutecznie oszukać umysł człowieka i jego percepcję, dając mu złudne poczucie bycia trzeźwym. Warto mieć to na uwadze, bowiem przekroczenie ustalonych przez prawo limitów wiąże się z dużymi konsekwencjami. Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę w Polsce?

Alkohol w wydychanym powietrzu

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem zabronione jest kierowanie pojazdem, prowadzenie kolumny pieszych, jazda wierzchem lub pędzenie zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Stan nietrzeźwości

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Stan po użyciu alkoholu

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Powyższe oznacza, że w Polsce dopuszczalne jest kierowanie pojazdami mechanicznym, jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest niższe niż 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. O różnicach pomiędzy stanem nietrzeźwości a stanem po użyciu alkoholu oraz o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu możesz przeczytać tutaj: Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czy się różnią?

Badanie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu

Badanie kierowcy w celu ustalenia zawartości w jego organizmie alkoholu, przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych – popularnie nazywanych alkomatami, które dokonują pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Na rynku istnieje wiele różnych urządzeń elektronicznych przeznaczonych do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia te działają na różnych zasadach. W szczególności chodzi tu o alkomaty:

  1. działające na zasadzie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni,
  2. działające na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu,
  3. wyposażone w detektor półprzewodnikowy.

Co istotne i warte uwagi wyniki pomiarów dokonanych urządzeniami wyposażone w detektor półprzewodnikowy nie mogą stanowić dowodu w sprawie przeciwko kierowcy. Urządzenia te mają na celu tylko wstępne zbadanie kierowcy. W razie pozytywnego wyniku, przeprowadza się kolejne badania na urządzeniach działających na innej zasadzie. Należy pamiętać, że jeżeli stan kierowcy uniemożliwia przeprowadzenia badania alkomatem lub kierowca odmawia poddania się takiemu badaniu – ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu.

Zobacz: Jazda na kacu autem – konsekwencje i zagrożenia dla kierowcy

 

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily DriverKamyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamyk
Gość
Kamyk

Ciekawy artykul a czy będzie coś więcej o alkomatach?
Posiadam jeden ale juz calkiem stary, podobno naprawa nieoplacalna no i zastanawiam się nad nowym. Przydałaby się jakaś wskazówka z waszej strony

Daily Driver
Editor

Oczywiście! Niebawem ruszymy z tematem! 🙂

Kamyk
Gość
Kamyk

Super! W takim razie czekam z niecierpliwoscią 🙂

Daily Driver
Editor

Kamyk, rzuć okiem na ten materiał o alkomatach. Powinien pomóc Tobie określić jaki typ alkomatu jest Ci potrzebny i na co zwrócić uwagę, żeby pomiar był dokładny. Łatwo o bląd przy pomiarze co niestety zdarza się zaskakująco często. https://dailydriver.pl/porady/zakup-i-eksploatacja/alkomaty-funkcja-rodzaje-i-roznice/

Aktualności