Czy wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone? Jeśli tak to kiedy? Kogo lub co można wyprzedzać z prawej strony na drodze? Problem jest ciekawy, gdyż nie jest jednoznaczny i są określone wyjątki. Oto jak definiują wyprzedzanie z prawej strony przepisy w polskim Kodeksie Ruchu Drogowego.
Wyprzedzanie to jeden z najbardziej niebezpiecznych manewrów. Utarło się przekonanie, że najbardziej niebezpieczny, ale prawda jest taka, że polscy kierowcy gorzej radzą sobie z ustępowaniem pierwszeństwa na drodze niż z wyprzedzaniem. Jednak także i ten manewr jest niebezpieczny. Do tego budzi sporo kontrowersji i emocji na drodze. Zwłaszcza jeśli dotyczy wyprzedzania prawym pasem. Wbrew pozorom manewr ten można wykonać legalnie. Ale w określonych sytuacjach.
Wyprzedzanie prawym pasem – kiedy jest obowiązkowe?
To jest szczególny i bardzo ciekawy przypadek. Polskie prawo jasno opisuje, że pojazdy szynowe co do zasady wyprzedzamy z prawej strony. A przecież inne pojazdy wyprzedzamy właśnie lewą stroną. Są jednak i w tym przypadku dwa wyjątki, mówiące o tym, kiedy można wyprzedzić tramwaj z lewej strony:
- na jezdni jednokierunkowej,
- jeżeli położenie torów uniemożliwia wyprzedzanie z prawej strony.
Zazwyczaj nie da się wyprzedzać pojazdów szynowych inaczej niż z prawej strony, z uwagi na usytuowanie torów względem jezdni. Ale jak widać, są sytuacje, kiedy można, a nawet trzeba wyprzedzić np. tramwaj lewą stroną.
Wyprzedzania prawym pasem – kiedy jest dozwolone?
Sprawa jest bardzo skomplikowana w przypadku wyprzedzania innych pojazdów niż szynowe. Wbrew pozorom prawo dopuszcza wyprzedzanie innych samochodów na drodze prawym pasem. Dla wielu nawet doświadczonych kierowców, jest to wiedza nieznana, o czym można się przekonać w trakcie krótkiej jazdy po Warszawie i jej obwodnicach. W końcu notorycznie widać tutaj „maruderów” wlokących się środkowym pasem, którzy utrudniają innych kierowcom jazdę. W momencie ich wyprzedzania prawym pasem, wielu z nich swoje oburzenie wyraża poprzez trąbienie, mimo że nie ma miejsca żadne łamanie przepisów. Jak to możliwe?
Zobacz: Czy kobiety są gorszymi kierowcami? Płeć ma wpływ na prowadzenie auta?
Wyprzedzanie prawym pasem innych pojazdów na drodze jest dozwolone, ale w określonych sytuacjach. Co do zasady wyprzedzamy jednak z lewej strony. Przy obecnej, rozbudowanej infrastruktrze dróg, można jednak coraz częściej wyprzezdać prawą stroną drogi. Przepisy mówią bowiem wyraźnie, że przewidziano określone wyjątki:
- wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z prawej strony;
- kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy również z prawej strony;
- na jezdni jednokierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony;
- w obszarze zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 2 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku;
- poza obszarem zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 3 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.
Widać zatem wyraźnie, że wbrew krążącym mitom, nie brakuje sytuacji, w którym wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone. Wiedza na ten temat jest tym bardziej ważna w czasach, kiedy podnosi się standard naszych dróg. Coraz więcej jest bowiem dróg ekspresowych i autostrad z 3 pasami ruchu, które umożliwiają wyprzedzanie zarówno lewą jak i prawą stroną.
Zobacz: Przepisy dotyczące nowego, obowiązkowego wyposażenia aut weszły w życie!
Na Wisłostradzie zawsze wyprzedzam prawym pasem bo nikt go nie używa….. Kierowcy z Bożej łaski. Blokowanie lewego pasa i środkowego to nasza polska tradycja. Wieśniaki