Zastanawiasz się, który dzień tygodnia jest najbezpieczniejszy do jazdy autem? W jaki dzień jest najwięcej wypadków? Czy faktycznie można to określić? Jak najbardziej. Policyjne statystyki wyraźnie pokazują, kiedy jazda autem jest teoretycznie najbardziej niebezpieczna.
Próbując określić optymalny dzień na bezpieczną podróż autem, warto skorzystać ze statystyk policyjnych. To one całkiem wyraźnie pokazują, kiedy na drogach zdarza się najwięcej wypadków oraz ginie najwięcej osób. Co prawda to statystyka, ale pewne trendy są widoczne, bo łączą się z określonymi zjawiskami drogowymi. Wiele osób uważa, że skoro największy ruch panuje w tygodniu w godzinach porannych, to wtedy też jest najniebezpieczniej. Okazuje się jednak, że dużo gorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy kierowcy spieszą się nie do pracy, a na weekendowy odpoczynek.
Najwięcej osób ginie na drogach w piątki i soboty
Piątkowe popołudnie to moment, kiedy ruch na drogach, zwłaszcza tych międzymiastowych, drastycznie wzrasta, bo wielu z nas rusza w trasę odwiedzić rodzinę, spotkać się ze znajomymi czy odpocząć po tygodniu pracy. Sek w tym, że towarzyszy temu nadmierny pośpiech, który w połączeniu z wyższymi niż w miastach szybkościami, przekłada się na tragiczne wypadki. W ubiegłym roku najwięcej wypadków odnotowano właśnie w piątki (16,5% wszystkich zdarzeń), a najwięcej osób zginęło w soboty (16,2%) i w piątki (16,1%)*.
Na statystyki dot. wypadków w piątki i soboty ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze w wielu miejscach, np. na drogach wylotowych z dużych miast mamy do czynienia ze zwiększonym natężeniem ruchu. Po drugie wiele osób właśnie w weekendy spożywa alkohol i niektórzy kierowcy decydują się prowadzić pod jego wpływem. Po trzecie zdarza się, że w dni wolne od pracy za kierownicę wsiadają osoby, które nie robią tego na co dzień i mają w tym mniejszą wprawę
– tłumaczy Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Warto także dodać, że najczęstszą przyczyną wypadków w Polsce jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. A w tym zakresie najczęściej przeważają osoby z małym doświadczeniem za kierownicą.
Zobacz: Kolizja czy wypadek drogowy – jaka różnica?
Nie mamy wpływu na zachowanie innych kierowców, ale możemy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z tego powodu warto już planując wyjazd na weekend, uwzględnić zwiększone natężenie ruchu. Bądźmy przygotowani na to, że możemy utknąć w korku i starajmy się zachować spokój oraz nie próbujmy nadrobić straconego czasu, jadąc z nadmierną prędkością.
Zobacz: Piwo bezalkoholowe – czy można po nim prowadzić? Sprawdzamy!
Uważajmy również ze spożywaniem alkoholu – jeśli następnego dnia rano planujemy wyjazd, lepiej tego unikać. Nawet jeśli do tego czasu alkohol zostanie już usunięty z organizmu, to alkohol negatywnie wpływa na jakość snu i ryzykujemy, że nie będziemy wystarczająco wypoczęci, by prowadzić.
Zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, ale szczególnie trzeba o niej pamiętać właśnie w weekendy. Zwłaszcza wtedy może się zdarzyć, że za kierownicą innego pojazdu siedzi osoba mało doświadczona lub znajdująca się pod wpływem alkoholu
– dodają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zobacz: Jak zmniejszyć ryzyko obrażeń w czasie wypadku samochodowego?
Dodaj komentarz