Jak długo trzeźwieje się po piwie? Ile czasu potrzeba, aby alkohol wyparował z organizmu? Czy po jednym piwie można prowadzić auto? Na te i wiele innych pytań postanowiliśmy znaleźć odpowiedź organizując specjalny test. Nie w warunkach laboratoryjnych, a w trakcie normalnego, majowego obiadu zorganizowanego przy grillu.
O sile i tempie spalania wysokoprocentowego alkoholu mogliście się przekonać z naszego testu trzeźwości, w którym sprawdzaliśmy jak długo trzeźwieje się po wódce i winie. Wyniki tego badania przeszły już do annałów portalu DailyDriver.pl i do dziś dostajemy wiele wyrazów podziękowań za przeprowadzenie tej próby (trzeba dodać, że wyjątkowo trudnej). Pokazała ona bowiem, że to nie tylko rodzaj alkoholu, a przede wszystkim indywidualne cechy danej osoby mają wpływ na to, jak szybko alkohol może zostać zneutralizowany przez organizm człowieka.
Zobacz: Alkomat na prezent pod choinkę w 2020 roku? Sprawdzamy jaki wybrać!
Chyba nikt nie uwierzyłby w to, że dwie osoby, z których jedna wypiła butelkę wina, a druga butelkę wódki, mogą wytrzeźwieć w tym samym czasie! A jednak! Dlatego dziś, w tym samym towarzystwie postanowiliśmy sprawdzić, jak długo trzeźwieje się po jednym piwie oraz czy po jego spożyciu, można prowadzić pojazd bez ryzyka, że przekroczony zostanie dopuszczalny poziom zawartości alkoholu u kierowcy. Przejdźmy zatem do konkretów!
Jak długo trzeźwieje się po 1 piwie?
W naszym teście wystąpiły dwie osoby, które brały też udział w poprzednim badaniu czyli Sławek oraz Daily Driver. Wtedy każdy z nich musiał się zmierzyć się z półlitrową butelką wódki. Różnica na korzyść Sławka w szybkości spalania alkoholu była wtedy ogromna, choć trzeba wyraźnie podkreślić, że zarówno Sławek jak i Daily Driver, spożywają alkohol sporadycznie, najczęściej podczas większych imprez rodzinnych. O żadnym więc „trenowaniu” nie było mowy. W trakcie „piwnej próby” obaj mężczyźni mieli za zadanie spożyć tylko jedno piwo o pojemności 0,5-litra i mocy 5,2% w czasie ok. 15 minut. Po spożyciu alkoholu, co kwadrans musieli się oni poddawać pomiarom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym pierwszy pomiar nastąpił po 15 minutach od zakończenia picia piwa.
Różnica w wadze obu uczestników wyniosła 5 kg, ale trzeba podkreślić, że obaj mężczyźni grają już w wadze ciężkiej (powyżej 90 kg). Do testu wykorzystany został alkomat BASCAN F-50 ze specjalnym, platynowym sensorem elektrochemicznym pozwalającym na wykonywanie pomiarów z dokładnością nawet do 0,05 promila, który dodatkowo sygnalizował przekroczenie dopuszczalnego limitu 0,2‰ zmianą koloru wyświetlacza z niebieskiego na czerwony.
Czy można prowadzić auto po 1 piwie?
Wyniki pomiarów okazały się naprawdę ciekawe. Okazało się bowiem, że zarówno Sławek, jak i Daily Driver nie powinni siadać za kierownicę auta po spożyciu nawet 1 piwa, ponieważ obaj byli w stanie po spożyciu alkoholu (odpowiednio 0,21 ‰ i 0,20 ‰). Decydując się na prowadzenie pojazdu popełniliby zatem wykroczenie. Daleko im jednak było do przekroczenia bariery nietrzeźwości, za którą grozi wieloletnie więzienie i bezwzględna utrata prawa jazdy (warto wiedzieć czym różni się stan po spożyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości).
Po 30 minutach od rozpoczęcia pomiarów, wykonane zostało drugie badanie, które pokazało wyraźnie wolniejsze tempo spalania alkoholu u Daily Drivera (0,12‰ Sławka wobec 0,16‰Drivera). Po 45 minutach Sławek był już trzeźwy (0,00‰), podczas gdy Daily Driver miał w wydychanym powietrzu jeszcze 0,11 ‰ alkoholu.
Zobacz: Jak długo trzeźwieje się po 1 kieliszku wina?
Dopiero po 60 minutach od zakończenia picia piwa, w jego powietrzu alkomat nie zanotował obecności alkoholu. Jest to o tyle ciekawe, że to Sławek miał większe stężenie alkoholu przy pierwszym pomiarze, a mimo tego to on szybciej się go pozbył z organizmu.
Jedno piwo a prowadzenie samochodu
Widać zatem wyraźnie, że nawet 1 piwo ma wystarczający potencjał, aby uniemożliwić kierowcy legalne poruszanie się autem. Oczywiście do wyników tych badań należy podchodzić z rozwagą, bowiem na tempo spalania alkoholu ma wpływ szereg czynników (indywidualne możliwości organizmu, jego wiek, waga, tempo przemiany materii, zażywane leki, spożywane jedzenie, pogoda czy temperatura otoczenia itd.). Dlatego Sławek wytrzeźwiał po 45 minutach, a Daily Driver aż po godzinie. Nie jest powiedziane, że drobna dziewczyna nie trzeźwiałaby nawet przez 9o minut!
Pamiętać należy też o tym, że użyte w teście piwo miało tylko 5,2%, a nie brakuje w sprzedaży i takich, które mają 7% czy nawet 10%. Może się zatem zdarzyć, że niektórzy z Was nawet po 60 minutach mogą mieć jeszcze w wydychanym powietrzu pewne ilości alkoholu. Co więcej, we krwi alkohol może się utrzymywać nieco dłużej. Dlatego ta 1 godzina to absolutne minimum w odniesieniu do czasu po jakim można spróbować prowadzić pojazd po 1 piwie.
Ale dla pewności lepiej po prostu wyposażyć się w alkomat i regularnie go kalibrować. O tym jak gigantyczne różnice zachodzą w trzeźwieniu po mocniejszym alkoholu piszemy w artykule poniżej:
Zobacz: Ile czasu potrzeba żeby wytrzeźwieć? Sprawdziliśmy to!
W artykule wykorzystaliśmy alkomat BACSCAN F-50 dostarczony przez firmę Aisko
Waze 115 kg mam 47 lat. Wypilem 10 piw od 15.00 do 20.00
O 6.00 rano mialem 0.36 %
O 7.40 mialem 0.08%
O 8.00 mialem zero promila
Alkomat zepsuty? Czy faktycznie tak szybko trzezwieje. Alkomat jest elektrochemiczny, dobrej marki i kosztowal 1 tys zl.
raczej coś nie tak
Jeśli kalibrujesz go co 3 miesiące to raczej wszystko ok. Robiliśmy inny test i różne osoby miały bardzo odmienne tempo trzeźwienia. Zobacz ten test https://dailydriver.pl/porady/technika-jazdy/ile-czasu-potrzeba-zeby-wytrzezwiec-sprawdzilismy-to/
Każdy pijak powinien mieć alkomat.
Pier*olisz
Ja kupiłem w końcu alkomat (reklama@dailydriver.pl) i naprawdę nie żałuję. Świetnie się sprawdza.
Ja kupiłem sobie porządny alkomat na (reklama@dailydriver.pl) i zawsze wiem, czy mogę, czy nie mogę jechać
Ja wypijam dwa godz przed pracą i jest Gitara
najlepiej w ogóle nie pić przed jazdą