Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 14 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jazda samochodem mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów niesie za sobą poważne konsekwencje. W myśl nowych przepisów obowiązujących od 18 maja 2015 roku kierowca poruszający się daną maszyną po drogach publicznych bez uprawnień, może zostać skazany nie tylko na wysoką grzywnę, ale także na karę pozbawienia wolności.

Do niedawna osoba kierująca pojazdem bez  posiadania stosownych uprawnień musiała liczyć się albo z mandatem karnym, albo wyrokiem sądu zarządzającym wobec oskarżonego karę grzywny do 5000 zł. W myśl nowego przepisu  (art. 94. § 3 Kodeksu karnego) sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdu. Co jednak grozi osobie, która mając już takowy zakaz lub ma cofnięte uprawnienia, ponownie siądzie za kierownicą auta czy motocykla?

Kierowanie pojazdem mimo cofniętych uprawnień

W Kodeksie karnym artykuł 180 został rozszerzony o podpunkt „a”, w którym ustawodawca zapisał, że:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Przepis ten stosuje się zatem do osób nie tyle objętych zakazem prowadzenia pojazdów, co przede wszystkim do tych, którzy mają cofnięte uprawnienia do kierowania. Sąd bowiem wydaje zakaz prowadzenia pojazdów, czego dopiero późniejszym etapem jest wydanie przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania danej osobie. Co więcej, uprawnienia zostają cofnięte z chwilą doręczenia decyzji starosty do adresata. Co więcej cofnięcie uprawnień może odbyć się na drodze administracyjnej, bez angażowania sądu.

Kierowanie pojazdem mimo sądowego zakazu prowadzenia

Inaczej wygląda sprawa dotycząca jazdy pojazdem, mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdu otrzymanego np. za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jeśli osoba kierująca pojazdem ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to odpowiada przed sądem nie z artykułu 180a tylko z art. 244 Kodeksu Karnego.

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Dlaczego stosuje się ten przepis, skoro wprowadzono art. 180a? Bowiem dotyczy on zupełnie innego przestępstwa- czym innym jest odebranie uprawnienia do kierowania pojazdem, a czym innym zakaz prowadzenia pojazdów. Art. 244 stosowany jest do osób, które mogły nigdy nie mieć prawa jazdy, ale np. z określonych powodów otrzymały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (prowadziły po alkoholu, wielokrotnie jeździły bez uprawnień itd.). Lekceważenie decyzji sądu skutkuje w tym przypadku surowszą karą pozbawienia wolności.

14
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Daily DriverDarekandrzejNinjaJACEK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

Uciekałem policji mając zakaz prowadzenia pojazdów, , czy można starać się o inną karę niż pozbawienie wolności, i czy adwokat coś pomoże?

andrzej
Gość
andrzej

czy z zakazem można kierować skuterem o pojemności 50cm

JACEK
Gość
JACEK

Witam. Ponad rok temu zostało zatrzymane mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Oczywiście poddałem się karze ponieważ wina moja była ewidentna. Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do kierowania którymi wymagana jest kat
B. Ponieważ posiadam również kat CDE zastanawia mnie to dlavzego starosta nie chce mi zwrócić pozostałych kategorii. Przecież ponoć żyjemy w państwie prawa więc nie wolno karać dwa razy za to samo przestępstwo

ela
Gość
ela

Zabrano mi prawko na14 miesięcy. Mam wyrok sądu. Jednak moje prawo.jazdy widnieje w systemie jako posiadane. Może mi to ktoś wyjaśnić?

malgorzata
Gość
malgorzata

19 kwietnia miałam przykre zdarzenie na drodze pod szkoła zaczylam panią przytaczam jej torebkę wywiązała się awantura .zastała wezwana policja zabrano mi prawo jazdy .Złożyłam zażalenie od tej decyzji ala pj mi nie oddali twierdząc zechciał celowody potrąci te osobę .Mam postanowienie z sodu ze pj zostało zatrzymane z dniem 19 04 Proszę mi pomóc i powiedzieć co będzie dalej jestem młodym kierowca

Aktualności