REKLAMA

Dopuszczalna ilość alkoholu u kierowcy w Europie

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 2 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy w poszczególnych krajach Europy? W których państwach obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu przez kierowców? Który kraj ma najbardziej liberalne poglądy w zakresie prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu?

Samochodowe podróże po Europie stały się codziennością wielu Polaków. Podróżujemy w celach zarobkowych i turystycznych, a prawdziwi pasjonaci daily driverów szukają co raz częściej wrażeń na zagranicznych torach wyścigowych. Jadąc przez europejskie państwa kierowca musi mieć świadomość o różnicach pomiędzy przepisami dotyczącymi dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi. W niektórych europejskich krajach limit ten jest łagodniejszy, a w niektórych jest zaostrzony. Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w poszczególnych krajach Europy?

Jazda po alkoholu w Polsce

Żeby ułatwić porównanie pomiędzy limitami w poszczególnych krajach warto nadmienić jak z dopuszczalną ilością alkoholu jest w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Stan po użyciu alkoholu – zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Dokładnie o różnicach i konsekwencjach możesz przeczytać tutaj: Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czy się różnią?

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Niemczech

W Niemczech o dozwolonej ilości alkoholu we krwi decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest m.in. staż kierowcy za kierownicą. Początkujący kierowcy, posiadający mniej niż 2-letnie doświadczenie lub w wieku poniżej 21 lat muszą być w stu procentach trzeźwi. Ilość alkoholu w ich krwi musi równać się 0,00 (zero). Ilość alkoholu we krwi musi równać się 0,00 w stosunku do kierowców zawodowych, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek i kierowców przewożących pasażerów w sposób zarobkowy. Dla pozostałych kierowców dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Limit ten obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy nie jest połączony z innym wykroczeniem – np. przekroczeniem prędkości lub stłuczką.

W sytuacji, gdy kierowca popełnia jakiekolwiek wykroczenie limit ten ulega obniżeniu do 0,3 promila. Innymi słowy, gdy policja zatrzymuje do rutynowej kontroli dopuszczalny limit to 0,5 promila. Jeżeli jednak poziom alkoholu we krwi jest kontrolowany z powodu przekroczenia prędkości limit ten spada do 0,3 promila.

Mandaty zależą od skali przekroczenia dozwolonego poziomu alkoholu i zaczynają się od 500 euro jeśli kierowca jest karany pierwszy raz, 1000 euro przy drugim zatrzymaniu oraz 1500 euro przy trzecim zatrzymaniu. Ponadto traci się prawo jazdy na okres 1 miesiąca.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi we Francji

Zasadniczo we Francji dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Od wartości tej są jednak wyjątki. Nowi kierowcy – posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata – mają zaostrzony limit alkoholu we krwi, który wynosi 0,2 promila. Mniejszy limit  – 0,2 promila – obowiązuje również kierowców autobusów.

Francuska Policja wykorzystuje m.in. sportowe Renault Megane RS !

Mandaty za przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu we krwi we Francji zaczynają się od 135 euro. Wraz ze wzrostem poziomu alkoholu we krwi wyższa jest również kwota mandatu. Maksymalnie może ona osiągnąć nawet 4.500 euro.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Czechach, Słowacji i na Węgrzech

U naszych południowych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji – jak i na Węgrzech prowadząc samochód trzeba być w 100% trzeźwym. Kierowca nie może wsiąść za kółko nawet ze znikomym poziomem alkoholu we krwi. Każde, nawet najmniejsze wskazanie alkoholu będzie się wiązało z ukaraniem kierowcy.

W Czechach kierowca po alkoholu zostaje ukarany mandatem w wysokości od 25 000 do 50 000 koron czeskich. Otrzymuje również punkty karne oraz grozi mu zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 2 lat.

Na Słowacji prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zagrożone jest mandatem w wysokości od 222 do 996 euro, a w zależności od poziomu alkoholu dodatkowo może zostać zatrzymane prawo jazdy na okres od roku do nawet 5 lat.

Na Węgrzech za jazdę po alkoholu kierowca jest karany mandatem w wysokości 100 000 forintów węgierskich oraz wszczyna się wobec niego postępowanie sądowe.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie

Zarówno w Rosji jak i na Białorusi ustawodawstwo dotyczące poziomu dopuszczalnego alkoholu we krwi jest bardzo restrykcyjne. Pomimo powszechnie znanego zamiłowania naszych wschodnich sąsiadów do mocnych alkoholi – kierowanie samochodem dozwolone jest jedynie dla całkowicie trzeźwych kierowców. Za przekroczenie tej wartości na Ukrainie grozi mandat w wysokości od 1360 do 2550 hrywien.

W Rosji za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcy grozi mandat w wysokości od 8 do 12 MROT albo utrata prawa jazdy na 1 rok. 1 MROT = 100 rubli.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Holandii i Belgii

W Holandii dopuszczalna ilość alkoholu we krwi zależy od stażu kierowcy. Kierowca ze stażem poniżej 5 lat, nie może prowadzić samochodu, jeżeli ilość alkoholu w jego krwi przekracza 0,2 promila. Limit dla starszych kierowców wynosi 0,5 promila. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Belgii wynosi 0,5 promila.

Za przekroczenie limitów alkoholu w Holandii kierowcy grozi mandat w minimalnej wysokości 250 euro. Mandat rośnie wraz z poziomem alkoholu we krwi kierowcy aż do 550 euro. Ponadto kierowcy grozi pozbawienie wolności lub utrata prawa jazdy o czym decyduje sąd.

W Belgii mandaty zaczynają się od 137,50 euro a kończą na kwocie 550 euro. Ponadto kierowca może stracić prawo jazdy na 1 miesiąc.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi u kierowcy w Anglii i Irlandii

Najbardziej liberalne wobec kierowców jest ustawodawstwo dotyczące dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na Wyspach Brytyjskich. 0Dokładny opis dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na Wyspach oraz grożących kar przeczytasz tutaj: Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Anglii i Irlandii (Wyspy Brytyjskie)

Chcesz wiedzieć jaka jest dozwolona ilość alkoholu w innych krajach Europy?

Zajrzyj do naszego tekstu – Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Europie (TABELA)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności