REKLAMA

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Autor: CarVertical · Zdjęcia: CarVertical · Dodane: 1 lipca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta? W tym artykule przedstawimy podstawowe kroki zanim kupimy używany pojazd. Warto je poznać, bo dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu, nerwów, a przede wszystkim pieniędzy, które można stracić na naprawy z powodu zakupu wadliwego auta.

Każdy z nas kupując jakąś rzecz oczekuje, że będzie ona trwała i długo z niej będziemy mogli korzystać. Jednak inaczej się ma sprawa z zakupem używanego auta. Każdy chce, aby był w dniu zakupu w stanie niemal idealnym i oczywiście by długo nam służył. Niestety trzeba powiedzieć sobie jasno, że używane samochody kupowane czy to od osoby prywatnej czy w komisie mają już swoją historię, przejechane kilometry, usterki, wady (również te ukryte) i zanim kupimy wymarzony egzemplarz, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które pozwolą nam podjąć ostateczną decyzje o zakupie lub też nie danego pojazdu.

Co trzeba zrobić przed zakupem używanego auta?

Co sprawdzić przy zakupie auta? Prezentujemy poniżej trzy kroki, które powinniśmy wykonać przed kupnem używanego samochodu.

1. Dokumentacja

Przed samym zakupem auta warto sprawdzić jego dokumentację – to jest historię pojazdu. Przydatną opcją może być skorzystanie z wyszukiwarki pojazdów po numerze VIN.  Na przykład na CarVertical: https://www.carvertical.com/ . Tam po wpisaniu numer VIN interesującego nas pojazdu możemy uzyskać raport, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat samochodu, który chcemy zakupić, w tym często jego historii serwisowej i powypadkowej.

Po otrzymaniu raportu już na tym etapie możemy stwierdzić czy interesujące nas auto jest warte naszego czasu i czy jest sens jechać na wizualne oględziny oraz na jazdę próbną. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, na przykład dotyczące zbyt niskiego przebiegu kilometrów względem rocznika auta, to powinna nam się zapalić w głowie “czerwona lampka” ostrzegawcza. Należy wtedy dokładnie wypytać sprzedającego o powód tak niskiego przebiegu zwłaszcza w uwzględnieniu średniej różnicy przejechanych kilometrów rok do roku między poszczególnymi przeglądami auta w stacjach diagnostycznych.

2. Sprawdzenie wizualne auta

Po wcześniejszym sprawdzeniu dokumentacji historii pojazdu, gdy jesteśmy wstępnie zdecydowani na konkretny pojazd, jedziemy go zobaczyć i ocenić wizualnie stan auta ze zdjęć z ogłoszenia sprzedaży ze stanem faktycznym. Na początku musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Do podstawowych czynności sprawdzających przed zakupem auta należy:

  1. weryfikacja numeru rejestracyjnego na tablicach z tym widniejącym w dowodzie rejestracyjnym i sprawdzamy jego zgodność
  2. weryfikacja numeru VIN pojazdu – sprawdzamy zgodność numeru z dowodu rejestracyjnego, sprawdzając tabliczkę znamionową auta. W zależności od modelu auta jest on w różnych częściach auta. Zapoznaj się z informacjami producenta samochodu, gdzie znajduje się tabliczka znamionowa
  3. sprawdzenie stanu szyb, numer na wszystkich szybach, jeśli nie było żadnej kolizji, powinien być taki sam i zwykle zawiera datę produkcji szyby, która powinna być zgodna z datą produkcji samochodu. Czasami jednak może być różnica jednego roku pomiędzy datą produkcji szyby od daty produkcji auta. Jeśli natomiast auto zostało wyprodukowane w 2005 roku, a jedna z szyb ma produkcję z 2010, to możemy być pewni, że była wymieniana. Wtedy musimy się zapytać sprzedawcy, o powód wymiany szyby
  4. czujnik lakieru – to małe urządzenie może nam pomóc w weryfikacji czy auto było “klepane” przez blacharza i lakierowane. Każdy producent aut ma swój katalog grubości lakieru dla każdego ze swoich modeli, które sprzedawał i sprzedaje obecnie. Dzięki niemu możemy porównać grubość powłoki lakieru w różnych miejscach samochodu i na tej podstawie ocenić czy auto miało jakieś ukryte poprawki lakierniczo-blacharskie.
  5. sprawdźmy ewentualne wycieki płynów z auta, otwórzmy przednią maskę samochodu i oceńmy wizualnie stan okablowania, kielichów, akumulatora. Jeśli silnik i inne elementy pod maską były myte, to znaczy, że sprzedawca mógł chcieć ukryć jakiś wyciek oleju lub innego płynu.
  6. sprawdźmy poziomy płynów takich jak olej, płyn hamulcowy, płyn do mycia szyb, płyn chłodniczy,
  7. obejrzyjmy auto dokładnie pod kątem ognisk rdzy oraz sprawdźmy czy wycieraczki pracują, a żadna żarówka nie jest spalona.

3. Jazda próbna oraz wizyta w stacji diagnostycznej lub w warsztacie.

Jeśli auto przeszło pozytywnie naszą weryfikację na podstawie wcześniejszych wymienionych przez nas kroków, to znaczy, że możemy spróbować jazdę próbną. Podczas tej jazdy należy zwrócić uwagę na dźwięki silnika – czy równo pracuje lub nie “szarpie”. Przy wyłączonym radiu wsłuchujemy się czy inne odgłosy np. skrzypienie, stukanie, piszczenie nie pochodzą od układu kierowniczego lub hamulcowego albo czy amortyzatory nie “biją” po pokonywaniu progów zwalniających lub mniejszych wyboistości na drodze.

Zobacz: Oto najczęściej poszukiwane używane auta w Polsce!

Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości podczas jazdy, to powinniśmy pytać się o wszystko sprzedawcy. Jeśli czujemy się w tym mało kompetentni, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów i udać się do najbliższej podstawowej stacji diagnostycznej. Tam za drobną opłatą możemy sprawdzić układ zawieszenia, zajrzeć pod samochód znajdujący się na kanale i zweryfikować przebieg auta itp. Diagnosta nie posiada jednak tak dokładnej wiedzy o problemach danego modelu, jaką posiadają dobrzy mechanicy.

Zobacz: Dobre zamienniki i oryginalne części samochodowe – gdzie kupić?

Dlatego w przypadku większych wątpliwości lepiej poszukać warsztatu (poprzez fora konkretnych marek aut), który robi kompleksowy przegląd auta przed zakupem. W ramach wybranego przez nas pakietu sprawdzą nawet kilkadziesiąt punktów w samochodzie i przedstawią pełny raport oględzin auta. Cena takiej usługi może wynieść nawet kilkaset złotych, ale w przypadku kupowania auta w cenie 10 000 złotych i więcej, warto ją ponieść, ponieważ możemy stracić więcej pieniędzy na naprawę auta, jeśli byśmy się nie zdecydowali na taką usługę i kupili auto bez gruntownego przeglądu niż wydać kilkaset złotych i stracić tylko za opłatę wykonanej usługi sprawdzenia auta.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy kupujesz auto od sprawdzonego komisu lub też od prywatnej osoby, zawsze korzystaj z porad, które zamieściliśmy w tym artykule. Dzięki nim będziesz spokojny, że auto, które zamierzasz kupić zostało gruntownie sprawdzone pod kątem jego historii, przebiegu kilometrów, ilości usterek oraz czy auto miało jakieś kolizje lub wypadki drogowe.

Zobacz: Co trzeba wymienić po zakupie używanego auta?

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily DriverDerek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Derek
Gość
Derek

skoro podajecie tylko https://www.carvertical.com/ jako srtronę gdzie można uzyskać raport to warto wpisać że artykuł jest sponsorowany. Domyślam się że jest sponsorowany ponieważ jest wielu dostawców informacji o historii pojazdu którzy informują o jego historii w kraju europie i na świecie i warto w tym przypadku podać alternatywne strony aby nie być postrzeganych jako piszących artykuły sponsorowane. Nadmieniam też że, w zgodnie z obowiązującym prawem artykuł taki powinien mieć informacje że jest sponsorowany lub zawiera lokowanie produktu. Zresztą warto też dodać, iż zawarte w raportach dane nie są rzeczywiste i mogą zawierać niepełne bądź błędne dane (jest to zapisane małym… Czytaj więcej »

Aktualności