
Ceramiczne dodatki do oleju takie jak Ceramizator czy Ceramizer są w ostatnich latach bardzo popularne na rynku. Czym się różnią od siebie i jakie jest ich zastosowanie?
Dodatki ceramiczne do oleju takie jak np. Ceramizator i ceramizatory, zyskują od lat na popularności. Zmniejszając tarcie pomiędzy elementami silnika, ograniczają ich zużycie. Jest to szczególnie istotne w przypadku mocno wysilonych jednostek napędowych z ery tzw. downsizingu takich jak TSI, EcoBoost czy PureTech, gdzie występują duże przeciążenia w układzie korbowo-tłokowym w obrębie panewek, wału korbowego czy tłoków. Ale na rynku są preparaty ceramiczne o podobnych nazwach, które jednak różnią się składem, dawką i działaniem. Wśród najpopularniejszych są Ceramizator i Ceramizer. Mimo podobieństw w nazwie bazują one na zupełnie innych technologiach oraz właściwościach działania. Zatem czym różni się Ceramizator od Ceramizera?
Ceramizer a Ceramizator – różnice
Ceramizer to polski producent dodatków do oleju i paliwa. Firma powstała w 2003 roku i obecnie ma ok. 1500 dystrybutorów w kraju. Swoje produkty sprzedaje też za granicę. Sztandarowy produkt to Ceramizer CS czyli preparat do silników czterosuwowych benzynowych, Diesla, LPG. Jest to środek do regeneracji i zabezpieczania przed zużyciem powierzchni tarcia silnika.
Opakowanie o masie 4 g pozwala według producenta wytworzyć ceramiczną powłokę ochronną utrzymującą się w silniku przez ok. 70 000 km, nawet jeśli olej w silniku będzie w międzyczasie wymieniany. W ofercie firmy są też preparaty uszlachetniające paliwo, środki do regeneracji skrzyń biegów, a nawet preparaty do wspomagania pracy urządzeń ogrodowych i łańcuchów rowerowych.
Ceramizator – testy laboratoryjne potwierdzające jego działanie
Ceramizator to z kolei polska firma powstała ponad 13 lat temu, produkująca specjalistyczne preparaty do ochrony silników, bazujące na innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie zabezpieczenia, profilaktyki i wspomagania pracy silników. Preparaty tej marki wykorzystywane są przez warsztaty mechaniczne np. do czyszczenia silników z nagaru, regeneracji filtrów cząstek stałych DPF czy poprawy właściwości ochronnych olejów silnikowych. Obecnie gama tych środków jest już tak szeroka, że firma wydzieliła ich osobną serię warsztatową o nazwie ANTYKOKS.
Uznanie i rozpoznawalność na świecie, w tym także w Japonii i USA, Ceramizator zdobył za sprawą dodatków ceramicznych do ochrony silników i zaawansowanej technologii nanocząsteczek. Dysponując niezależnym laboratorium koncentrującym się na intensywnych badaniach w zakresie tribologii i nanomateriałów, firma opracowała zaawansowany dodatek ceramiczny Ceramizator. Ciekawostką jest fakt, że produkt okazał się tak dobry, że obecnie wykorzystywany jest nawet w motorsporcie (rajdy, wyścigi itd.). W przeciwieństwie do innych produktów na rynku, jego formuła zabezpiecza silnik na dystansie do 100 000 km, a do tego występuje w kilku wariantach zaawansowania. Topowa odmiana Ceramizator Cerator to produkt, który jako jedyny na rynku przeszedł testy w niezależnym Instytucie Przemysłu Motoryzacyjnego w Warszawie, gdzie udowodnił na aparacie 4-kulowym, że zabezpiecza silnik przez zużyciem na wypadek zerwania filmu olejowego. Test Ceramizatora wykonaliśmy też na hamowni, wyniki zaprezentowaliśmy w tym filmie.
Oprócz dodatków ceramicznych do olejów silnikowych, firma Ceramizator oferuje profesjonalne dyspersje nanomateriałów dla wielu dużych i widzących przedsiębiorstw w zakresie środków smarnych. Dodatkowo rozwija technologię płynnych katalizatorów spalania paliw z wykorzystaniem nano tlenków ceru, mających na celu usprawnić proces spalania oraz redukcji emisji szkodliwych substancji.
Dodatki ceramiczne to przyszłość motoryzacji
Dodatki ceramiczne są stosowane na coraz większą skalę w przemyśle motoryzacyjnym. Określane jako nowoczesne środki smarne, są wykorzystywane m.in. przez duże koncerny do produkcji zaawansowanych łożysk o zwiększonej odporności. Coraz więcej też firm olejowych wprowadza nowoczesne formulacje olejowe oparte na modyfikatorach tarcia zawierających związki ceramiczne, dostrzegając w nich sposób na poprawę właściwości ochronnych oleju. W najbliższych latach będziemy zatem obserwować prawdziwy wysyp produktów opartych na ceramice, bowiem technologia ta ma ogromny potencjał. Kluczem do sukcesu będzie jej opanowanie i dalszy rozwój, czym wyróżniają się już niektóre firmy z Polski. I co jeszcze ciekawsze, działanie tych środków okazuje się znacznie lepsze i bezpieczniejsze niż konkurencyjnych produktów z Niemiec, co potwierdzają testy niezależnych podmiotów. I to powinno nas cieszyć!
Artykuł zawierał lokowanie produktów
Dodaj komentarz