Karty ratownicze mają na celu przyspieszyć i ułatwić działania ratownicze Straży Pożarnej. Gdzie powinna być umieszczona w samochodzie i co informacje zawiera taka karta tłumaczą przedstawiciele Związku Dilerów Samochodowych z Warszawy.
W ubiegłym roku liczba wypadków drogowych w Polsce wyniosła aż 21 322, co średnio oznacza 58 wypadków dziennie. W odniesieniu do tych niepokojących statystyk, karty ratownicze stają się kluczowym narzędziem przy organizacji skoordynowanych działań ratowniczych, pozwalające na szybką i bezpieczną pomoc poszkodowanym.
Karta ratownicza – jakie zawiera informacje?
Do każdego modelu samochodu jest dedykowana karta. Informuje o rodzaju napędu, co wpływa zasadniczo na budowę pojazdu. Przedstawia umiejscowienie wzmocnień nadwozia, lokalizację poduszek bezpieczeństwa, umiejscowienie zbiornika paliwa, gazu, akumulatora oraz generatorów gazowych.
Karty dla pojazdów elektrycznych lub hybrydowych są zdecydowanie obszerniejsze od spalinowych odpowiedników. Zgodnie z wypowiedzią rzecznika prasowego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karola Kierzkowskiego –
„Karta ratownicza to dokument zawierający istotne informacje dotyczące postępowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, umieszczony na kartce formatu A4. Przedstawia rzut pojazdu z zaznaczonymi kluczowymi elementami budowy pojazdu będące bezcenną informacją dla służb ratowniczych”.
Każda sekunda na wagę złota
Co roku rynek samochodowy rośnie, a producenci prześcigają się w zakresie bezpieczeństwa oraz komfortu. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa mają często skomplikowaną budowę, przez co mogą utrudniać służbom ratowniczym pomoc ofiarom, a czas w momencie wypadku jest niezwykle cenny.
Karta ratownicza nazywana także instrukcją ratunkową lub kartą postępowania w sytuacjach awaryjnych jest niczym „bezpieczna furtka” dla służb ratowniczych podczas wypadku. Pomaga skrócić czas trwania akcji aż o 30%. Zwykła Kartka, a może uratować życie. Karty ratownicze ze schematem budowy dla silników spalinowych oraz elektrycznych
Skąd służby wiedzą o karcie w pojeździe?
Każdy dzień na polskich drogach to kilkadziesiąt wypadków, a w konsekwencji sprawdzian dla służb ratowniczych. Ratownicy, rozpoczynając czynności na miejscu wypadku, oceniają skalę i rodzaj zniszczeń oraz sprawdzają obecność karty ratunkowej. Niezbędna tutaj będzie nalepka informacyjna na szybie, którą należy umieścić po lewej stronie przedniej szyby od wewnątrz pojazdu. Jest to sygnał dla służb, że w pojeździe znajduje się karta ratownicza, którą należy umieścić za osłoną przeciwsłoneczną.
Kartę można pobrać ze strony www.kartyratownicze.pl, natomiast o nalepkę zapytaj w ASO lub u dealera. Mapę z punktami wydawania kart można znaleźć również na stronie. W dobie rosnącego znaczenia bezpieczeństwa w samochodach, Karty Ratownicze to proste, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie, które może stanowić kluczowy czynnik w poprawie efektywności działań ratunkowych.
Zobacz: Co jest Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego?
Patronat medialny redakcji DailyDriver.pl
Dodaj komentarz