REKLAMA

Jak i kiedy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Autor: Punkta · Zdjęcia: Punkta · Dodane: 14 września 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Żeby wypowiedzieć umowę polisy OC trzeba mieć określoną wiedzę z zakresu przepisów prawa. Wbrew pozorom jest to możliwe, a często nawet wskazane np. w przypadku kradzieży auta. O tym jak wypowiedzieć taką umowę, instruuje nasi eksperci.

Do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia dochodzi w kilku określonych sytuacjach. Warto wiedzieć jak skutecznie należy tego dokonać i w jakich sytuacjach jest ono wręcz wskazane. Zapraszamy na krótki poradnik dla posiadaczy OC.

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 r. dokładnie określa sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę OC. Nie jest ich zbyt wiele, ale warto je znać. Z jednej strony pozwoli to nam uniknąć np.: kłopotów związanych z odwołaniem do właściwego urzędu, który niesłusznie nałożył na nas karę. Z drugiej strony możemy sporo zaoszczędzić na zmianie ubezpieczyciela, a do tego właśnie wymagane jest wcześniejsze wypowiedzenie OC. Dowiedzmy się, kiedy jest to możliwe?

Zobacz: Nieprawdziwe dane w OC i AC – co za to grozi?

1. Rezygnacja przed upływem roku z umowy ubezpieczenia OC. Umowa OC zawierana jest na rok i przedłużana jest automatycznie na następny rok. Możemy temu zapobiec składając rezygnację nawet na dzień przed końcem jej obowiązywania. Mówi o tym Art. 28 ust. 1 w/w ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Stawka OC za kolejny rok przeliczana jest przez TU niezależnie od pierwotnej wyceny w roku poprzedzającym.

Kończącą się polisę OC warto wypowiedzieć jednak nieco wcześniej, aby rozeznać się na rynku ubezpieczeń. Jest wysoce prawdopodobne, że znajdziemy inną tańszą od obecnej ofertę ubezpieczenia. Tanie OC możemy znaleźć korzystając z darmowego kalkulatora OC na stronie Punkta.pl. Po wpisaniu naszych i auta danych otrzymamy oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych z cenami polis OC. Jeśli któraś nam przypadnie do gustu możemy od razu kupić ją online.

2. Zdublowana polisa OC, czyli niejako jako uzupełnienie do pkt 1. Jeśli nie zdążymy wypowiedzieć umowy przed terminem jej wygaśnięcia, ulega ona przedłużeniu. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia auta w międzyczasie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym mamy do czynienia z tzw. podwójnym ubezpieczeniem. Rezygnacja z polisy ma jednak swoją cenę. Musimy zapłacić pierwszemu ubezpieczycielowi za okres obowiązywania ochrony do dnia złożenia wypowiedzenia. Zazwyczaj jest to kilka złotych za każdy dzień trwania polisy.

3. Przy okazji sprzedaży samochodu objętego OC – jako sprzedający jesteśmy zobowiązani do powiadomienia o tym Towarzystwa Ubezpieczeniowego w ciągu 14 dni od transakcji celem przeniesienia ubezpieczenia na nowego właściciela. Przy tej okazji możemy mieć do czynienia z jedną z dwóch sytuacji.

  • – nowy właściciel postanowi kontynuować OC do końca ważności umowy,
  • – postanowi z niego zrezygnować. Jeśli tego dokona należy nam się zwrot części niewykorzystanej składki OC.

Jest to więc miła niespodzianka, szczególnie jeśli sprzedamy auto w połowie okresu obowiązywania polisy.

Zobacz: Ubezpieczenie OC nieopłacane od kilku lat – jaka grozi kara?

4. Po zakupie używanego samochodu z OC – to niejako odwrotna sytuacja do poprzedniej. Kupując auto z ważnym OC możemy zarówno z niego korzystać jak i wypowiedzieć. Zazwyczaj nie opłaca się rezygnować z polisy OC, która jest już opłacona. Wyjątek może stanowić skorzystanie z pakietu OC/AC, który w niektórych przypadkach może być nieco tańszy niż osobny zakup OC i AC.

5. W przypadku zarejestrowania samochodu poza terytorium Polski

Wypowiedzenie OC a formalności

Planując wypowiedzenie umowy OC, należy się do tego nieco przygotować. Oto odpowiedź na często powtarzające się pytanie – w jakiej formie i co powinno zawierać wypowiedzenie?

Najlepiej posłużyć się gotowym formularzem wypowiedzenia polisy OC, który najpierw pobieramy ze strony, potem wypełniamy i wysyłamy jednym z wybranych sposobów:

  • – tradycyjną drogą listowną jako polecony. W przypadku listu decydująca jest data stempla pocztowego.
  • – kurierem. To alternatywa dla przesyłki pocztowej z tą różnicą, iż decydująca jest tu data dotarcia przesyłki do adresata, a nie data jej nadania.
  • – drogą elektroniczną. Wystarczy zrobić skan lub zdjęcie naszego pisma i wysłać na adres e-mail, dostępny na stronie www TU.
  • – osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej.

Czy OC może wygasnąć samo?

Wspominamy o tym dlatego, iż istnieją sytuacje, w których, pomimo że nie posiadamy już auta nadal możemy płacić za OC. Należą do nich:

  • – kradzież samochodu,
  • – szkoda całkowita w wyniku wypadku drogowego.

Oba te zdarzenia kwalifikują pojazd do wyrejestrowania, które Uwaga – oznacza automatyczne wypowiedzenie OC i wygaśnięcie ochrony. Część kierowców może nie być tego świadoma. W skrajnym przypadku prowadzi to do sytuacji, w której, pomimo że nasze auto już nie istnieje umowa OC może nadal obowiązywać. Do wyrejestrowania auta potrzebne będą dokumenty, które składamy w miejscowym wydziale komunikacji wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie. Są to odpowiednio:

  • – dowód rejestracyjny,
  • – karta pojazdu,
  • – dokument potwierdzający kradzież lub kasację pojazdu,
  • – oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań czeka nas odpowiedzialność karna.

Podsumowując mamy dla wszystkich posiadaczy aut dobrą informację o przysługującym im prawie do rezygnacji z polisy. Kupując polisę przez internet lub telefonicznie zyskujemy aż 30 dni na odstąpienie od umowy zawartej na odległość. Zapewnia to ustawa o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2).

Jest to wystarczająco dużo czasu, aby móc w razie podjęcia niekorzystnej decyzji odwołać ją i to bez podawania przyczyny. Jedynym kosztem, jaki wówczas ponosimy jest konieczność zapłacenia TU za okres, od daty zawarcia do dnia rezygnacji z OC.

Materiał partnera 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Agata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agata
Gość
Agata

A jak zrobić by nie płacić OC za auto ktore nie jest używane tylko stoi pod domem?

Aktualności