Zakup nowego lub używanego samochodu w banku? Bank PKO BP wprowadza sprzedaż samochodów poprzez platformę Automarket. Na czym polega nowa usługa? Jakie auta będzie można kupić w banku? Oto pierwsze informacje przedstawione nam przez przedstawicieli banku, w tym prezesa Zbigniewa Jagiełło.
Nie da się ukryć, że oferty banków przestały być atrakcyjne dla potencjalnych nowych klientów. Oprocentowania kont na poziomie 0,5% do 3% w skali roku na tle 17 czy 18% lokat z 2000 roku na pewno nie zachęcają do jakiś specjalnych transferów klientów z jednego banku do drugiego. Aby zawalczyć o klientów banki muszą wymyślać coraz to nowe usługi. Zaskakującą ofertę przygotował polski PKO BP, który zamierza sprzedawać samochody! W ofercie będą zarówno nowe, jak i używanego auta, a klient decydując się na zakup będzie musiał mieć konto w banku. Oczywiście w przypadku sprzedaży na raty, otrzyma on automatycznie ofertę kredytową. To może być naprawdę ciekawy projekt, bo sprzedawane dziś w Polsce auta w ogromnej mierze finansowane są i tak przez banki (leasingi i kredyty).
Kupno auta w banku? Skąd bank ma samochody?
Grupa PKO BP startuje z pierwszą w Polsce bankową platformą do zakupu aut nowych i używanych. Pojazdy będą sprawdzone technicznie i objęte gwarancją, a cały proces, łącznie z uzyskaniem finansowania, może odbyć się online – podał bank w komunikacie. Zdaniem ekspertów PKO BP rosnący optymizm konsumentów daje nadzieję na relatywnie szybką odbudowę popytu na rynku sprzedaży samochodów, jednej z branż najsilniej dotkniętych negatywnym wpływem epidemii COVID-19. „Długoterminowe perspektywy dla rynku sprzedaży aut osobowych pozostają korzystne” – oceniono. Wedle banku Automarket jest pierwszą w Polsce internetową platformą do zakupu samochodów, zintegrowaną z elektronicznymi kanałami banku: serwisem iPKO i aplikacją mobilną IKO.
Zobacz: Od kogo najlepiej kupić auto używane?
PKO BP poinformował, że dostępne na platformie auta pochodzą zarówno z zasobów Grupy Kapitałowej Banku, jak również od dealerów samochodowych od lat współpracujących ze spółkami Grupy. W planach PKO Leasing jest sukcesywne rozbudowywanie partnerstw z dealerami, aby oferować klientom jak najszerszy wybór pojazdów w jednym miejscu. Jak podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, jest pierwsze w Polsce narzędzie, które przenosi do świata cyfrowego cały proces zakupu nowych i używanych aut: od wyboru właściwej oferty, przez realizację płatności lub wybranie sposobu finansowania, po dostawę samochodu pod wskazany adres.
Jakie samochody oferuje bank PKO BP?
W ofercie znajdą się na pewno auta należące do banku, które trafiają cyklicznie na sprzedaż w związku z wymianą floty. Ale ważnym elementem platformy ma być podaż samochodów pochodzących z zewnętrznych źródeł. Samochód jaki trafi oferty może mieć maksymalnie do 7 lat i dwustu tysięcy km przebiegu z udokumentowaną historią i przebiegiem. Zanim trafi do oferty banku jest sprawdzony w 75 punktach kontrolnych. Co ważne, każdy pojazd posiada co najmniej roczną gwarancję, a auto używane można zwrócić w ciągu 5 dni i po przejechaniu nie więcej niż 300 km. Oferta dotyczy modeli osobowych do 3,5 tony. W bazie na tę chwilę jest ok. samochodów 1000 aut.
Wedle szefa PKO Leasing cały proces, łącznie z uruchomieniem finansowania, może odbyć się online, ale możliwe jest także osobiste dopełnienie formalności. Według twórców platforma Automarket powstała w niespełna pół roku dzięki wykorzystaniu zwinnego podejścia do projektu i integracji zasobów PKO Banku Polskiego, PKO Leasing oraz Masterlease.
Zobacz: Co trzeba wymienić po zakupie używanego auta?
Dodaj komentarz