REKLAMA

Jak odzyskiwana będzie platyna ze stosów ogniw paliwowych?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 20 października 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z ogniw paliwowych to cel jaki Bosch wyznaczył sobie na nabliższe lata. Interesuje go głównie platyna, która jest niezwykle cenna i rzadka. Recykling stosów ogniw paliwowych pozwoli odzyskiwać ją prawie w całości.

Bosch ma plany odkupienia i poddania recyklingowi swoich stosów ogniw paliwowych po zakończeniu ich użytkowania. Odzyskana platyna będzie wykorzystywana w produkcji nowych ogniw paliwowych firmy Bosch. Dzięki procesowi recyklingu emisja CO2 związana z wydobyciem platyny zostanie zmniejszona o ponad 95%.

Odzyskiwanie platyny i recykling ogniw paliwowych

Moduł zasilania oparty na ogniwach paliwowych Bosch jest już produkowany seryjnie. Firma nie tylko wprowadza innowacje technologiczne, ale także aktywnie działa na rzecz recyklingu. Bosch wyznaczył sobie cel redukcji emisji CO2 o 15% w całym łańcuchu wartości (w tym tzw. zakresie 3) do roku 2030. Firma rozwija różne rozwiązania, bada je i promuje zintegrowane podejście do gospodarki obiegu zamkniętego. Naukowcy z Bosch opracowali ponad dwadzieścia patentów, dotyczących bardziej ekologicznych metod odzyskiwania platyny.

Produkcja modułu zasilania ogniw paliwowych (FCPM) w zakładzie Feuerbach

Ogniwa paliwowe zawierają metale z grupy platynowców (PGM), dlatego model gospodarki obiegu zamkniętego jest kluczowym środkiem pozyskiwania tych cennych surowców. Niemal cała platyna zawarta w ogniwach paliwowych (co najmniej 95%) może być odzyskana, dlatego Bosch dąży do odkupienia stosów po zakończeniu ich okresu użytkowania. Thomas Pauer, prezes sektora biznesowego Bosch Powertrain Solutions, wyraził przekonanie, że recykling sprawi, że stosy ogniw paliwowych staną się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla związaną z wydobyciem platyny.

Skup stosów ogniw paliwowych

Bosch nawiązał ważne partnerstwo z kolońskim startupem Hylane, co jest kluczowym krokiem w realizacji tych planów. To umożliwi firmie Bosch odkupienie stosów ogniw paliwowych po ich okresie użytkowania, które następnie zostaną poddane recyklingowi przez firmę zewnętrzną. Bosch wykorzysta odzyskaną platynę do produkcji nowych stosów Hylane. Partnerzy podkreślają znaczenie uwzględnienia całego cyklu życia pojazdów w dążeniu do zrównoważonej transformacji.

Zobacz: Recykling baterii samochodowych pozwala odzyskać 95% materiałów!

Platyna ma wysoki popyt w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, przemysł motoryzacyjny i wiele innych. Poza ogniwami paliwowymi, stosuje się ją w silnikach spalinowych, układach oczyszczania spalin i sondach lambda. Prognozy wskazują na wzrost światowego zapotrzebowania na platynę do roku 2040, co może wynieść nawet 20% w porównaniu do poziomu produkcji z 2018 roku. W przypadku stosów ogniw paliwowych w zastosowaniach mobilnych, samo użycie platyny stanowi ponad 80% śladu węglowego tych stosów.

Nowoczesne systemy analityczne

Bosch podejmuje różne inicjatywy związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Planuje wykorzystanie technologii cyfrowych bliźniaków do monitorowania trwałości i funkcji komponentów w ogniwach paliwowych oraz stosach elektrolizy podczas ich eksploatacji. To pozwoli na planowanie konserwacji, napraw i recyklingu z wyprzedzeniem. Firma zaangażowana jest także w recykling akumulatorów, dostarczając pionierską technologię do tego celu. Dodatkowo, w ramach programu Bosch eXchange, dział Automotive Aftermarket regeneruje części, takie jak rozruszniki i alternatory, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla warsztatów poszukujących wysokiej jakości komponentów. Bosch również promuje wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach i obudowach produktów AGD i elektronarzędzi.

Zobacz: Recykling silników elektrycznych? Nissan już nad tym pracuje!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności