REKLAMA

Co oznacza symbol E10 w przypadku benzyny Pb 95?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 15 grudnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od 1 stycznia pojawi się nowa paliwo E10, czyli benzyna Pb 95 z domieszką biokomponentów. Teoretycznie ma ono być bardziej ekologiczne. Dlaczego? I po wprowadza się nowe paliwo na stacje?

Sposób oznaczania pistoletów i dystrybutorów na stacjach benzynowych został określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 31 sierpnia 2021 roku, dotyczącym informowania. Symbol „E10” oznacza, że benzyna silnikowa 95-oktanowa zawiera 10% biokomponentów. To nowe paliwo zastępuje dotychczasową benzynę E5.

Nowe paliwo E10

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że większość pojazdów z silnikami o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 2010 roku jest przystosowana do używania benzyny E10. Możliwość korzystania z tego paliwa można sprawdzić w instrukcji pojazdu, na klapie wlewu paliwa, a także poprzez konsultację z sprzedawcą lub producentem. Ministerstwo przygotowuje również przeglądarkę, gdzie kierowcy mogą sprawdzić, czy ich pojazd jest kompatybilny z benzyną E10. Benzyna E10 to nie nowość na rynku międzynarodowym. Polska dołącza do 18 krajów Unii Europejskiej wprowadzających to paliwo, a już teraz jest dostępne do tankowania m.in. w Niemczech czy Słowacji.

Zobacz: Test Ford Focus ST Track Pack

Benzyna 98 pozostanie bez zmian i nadal będzie zawierać 5% biokomponentów. Jeśli producent pojazdu zezwala na korzystanie z benzyny E10, można ją mieszać z Pb 98. Ministerstwo przekonuje, że posiadacze pojazdów niespełniających wymagań do stosowania benzyny E10 będą zmuszeni korzystać z benzyny premium. Ale z tym możemy polemizować. Zaledwie 10-procentowa domieszka alkoholu, nie powinna w drastyczny sposób wpłynąć na działanie układu paliwowego starego typu. Tym bardziej, że jakość paliw w przeszłości w naszym kraju do najwyższych nie należała, a produkowane w latach 90-tych pojazdy mimo tego spokojnie sobie radziły z ich spalaniem.

Po co zmieniają paliwo na E10?

Oficjalnie zmiany te mają na celu ograniczenie smogu, który głównie w dużych miastach powstaje z emisji z transportu, a także osiągnięcie unijnego celu 14% udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w paliwach zużywanych w transporcie oraz zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. Orlen planuje produkować bioetanol z odpadów po produkcji rolniczej, głównie ze słomy.

Teorie na temat smogu i spalin samochodów, są dość wyimaginowane i niedorzeczne przy bliższej analizie. Smog w polskich warunkach pojawia się głownie w okresie zimowym, kiedy ludność pali w piecach. Wtedy faktycznie normy cząstek pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 są wielokrotnie zawyżone. Latem nie ma raczej  tym problemów, mimo znacznie gęstszego ruchu w miastach.

Zobacz: Paliwo E5, E10 i B7 – nowe oznaczenia na stacjach paliw!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności