REKLAMA

Ile czasu ładuje się Opel Corsa-e na różnych ładowarkach?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Opel · Dodane: 3 września 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile czasu ładuje się nowy Opel Corsa-e? Z uwagi na dużą baterię wiele zależy od rodzaju ładowarki. Gniazdko elektryczne jest najwygodniejsze, ale na pełne ładowanie nie starczy doby! Dlatego warto przemyśleć ładowarkę naścienną typu Wallbox.

Opel chwali się, że jego nowa Corsa-e to auto elektryczne o bardzo dużym zasięgu. Według producenta i przeprowadzonych badań homologacyjnych WLTP, na jednym ładowaniu Opel Corsa-e pokona do 330 km w trybie Normal. To m.in. zasługa baterii o pojemności 50 kWh. Sęk w tym, że później trzeba to auto naładować, a im większa bateria, tym dłuższe ładowanie. Rozwiązaniem jest wybór mocniejszej ładowarki. W standardowej wersji Opla Corsy-e oferowanego w Polsce, auto posiada jednofazową ładowarkę pokładową o mocy 7,4 kW. Opcjonalnie samochód można wyposażyć w trójfazową pokładową ładowarkę o mocy 11 kW. Ponadto standardowe wyposażenie każdej wersji Corsy‑e umożliwia korzystanie ze stacji szybkiego ładowania o mocy do 100 kW.

Ładowanie auta z gniazdka elektrycznego

Oprócz ładowarek pokładowych, Corsa-e może wykorzystywać do ładowania domowe gniazdka i ładowarki naścienne Wallbox czy szybkie ładowarki na publicznych stacjach. Najprostsza forma ładowania to domowe gniazdko elektryczne, które odbywa się za pomocą standardowego kabla „typu 2” i ma maksymalną moc moc 1,8 kW. Na wyposażeniu Corsy-e znajduje się kabel dopasowany do infrastruktury na danym rynku (w różnych krajach są różne gniazdka). Problem polegas na ty,, że pełne ładowanie (do 100%) na gniazdku elektrycznym trwa aż 28 godzin! Klienci Opla mogą wybrać jednak szybsze ładowarki z szerokiej oferty akcesoriów.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli skorzystamy z ładowania za pomocą standardowej ładowarki publicznej o mocy 11 kW lub ładowarki Wallbox o tej samej mocy, którą można zamontować w domu. Pełne ładowanie baterii zajmuje 5 godzin i 15 minut, ale 90 minut ładowania pozwoli pokonać do 100 km. Żeby skorzystać z tego typu ładowania, skorzystać należy z różnego rodzaju kabli „typu 3”, dostosowanych do ładowarki pokładowej i publicznych stacji ładowania. Długość 6 metrów umożliwia podłączenie się do publicznego punktu ładowania nawet gdy miejsce parkingowe tuż przy nim jest zajęte. Jeśli Corsę-e będziecie ładować głównie w domu i macie gniazdko o mocy 11 kW, to możecie wybrać „uniwersalny kabel do ładowania” łączy w sobie funkcje kabli typu 2 i 3 oraz ładowarki naściennej Wallbox. Za pomocą odpowiednich przejściówek to mobilne urządzenie do ładowania można podłączyć do większości typów gniazdek domowych oraz publicznych stacji ładowania.

Ładowanie na stacjach szybkiego ładowania

Najszybsze ładowanie auta elektrycznego oferują ładowarki o mocy 100 kW. I takie też jest w stanie obsłużyć nowy Opel Corsa-e. Niestety ten typ ładowarek nie występuje póki co powszechnie. Stosowane są one głównie przy autostradach.

Stacja o takie mocy może w ciągu zaledwie 12 minut dostarczyć energii pozwalającej na przejechanie 100 kilometrów. Ładowanie akumulatora do 80 procent pojemności trwa niespełna 30 minut.Pełne ładowanie potrwa ok. 45 minut. Czy to krótko? Dla wielu osób na pewno nie. Tankowanie auta trwa bowiem średnio kilka minut.

Zobacz: Nowy Opel Corsa F na benzynę, diesla lub na prąd!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności