REKLAMA

WTCC Słowacja 2016 – Honda prowadzi w generalce!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Honda · Dodane: 19 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Po świetnej jeździe na torze Slovakia Ring, Tiago Monteiro awansował na fotel lidera w zawodach z serii WTCC. Choć w wyścigu głównym zwyciężył José María López z Citroena, to Tiago zaprezentował bardziej wyrównany styl jazdy. Honda utrzymała też prowadzenie w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Portugalczyk z zespołu Castrol Honda World Touring Car Team po raz pierwszy w karierze awansował na czoło tabeli po wygraniu pierwszego wyścigu weekendu, a następnie zdobyciu drugiego miejsca w głównym wyścigu. Dzięki jego wynikom, a także podium dla zespołowego kolegi Roba Huffa w pierwszym wyścigu oraz dwóm finiszom na punktowanych pozycjach w wykonaniu Norberta Michelisza, Honda powiększyła swoją przewagę w klasyfikacji producentów do trzech punktów.

Tiago świetnie wystartował do pierwszego wyścigu, jeszcze przed pierwszym zakrętem przebijając się z czwartej na drugą pozycję. Kontrolując sytuację i oszczędzając opony, Tiago z decydującym atakiem czekał niemal do ostatniej chwili, widowiskowo wyprzedzając Mehdiego Bennaniego na dwa okrążenia przed metą. Po ósmej wygranej w swojej karierze w WTCC, Monteiro wywalczył następnie drugą pozycję w głównym wyścigu, w którym – po zaciętym pojedynku – rozminął się z kolejnym zwycięstwem o mniej niż sekundę.

Zobacz: Wyścigi WTCC Francja 2016 – Citroen na czele

Podobnie jak Tiago, Rob także zyskał sporo już na starcie pierwszego wyścigu, przed pierwszym zakrętem awansując z piątej na trzecią lokatę. Brytyjczyk dowiózł następnie do mety finisz na podium i liczył na kolejne podczas głównego wyścigu. Niestety, tym razem mistrza świata WTCC z sezonu 2012 zatrzymała przebita opona, skutek wcześniejszego kontaktu z Yvanem Mullerem.

Startujący z siódmego pola Michelisz popisał się w pierwszym wyścigu manewrem dnia, odbierając szóste miejsce Francuzowi Yvanowi Mullerowi po widowiskowym ataku po zewnętrznej tuż przed metą. Węgier jechał następnie po czwartą lokatę w główny wyścigu, ale spadł na piąte miejsce po agresywnym ataku w wykonaniu Theda Bjorka w przedostatnim łuku. Dzięki dwóm finiszom na punktowanych pozycjach, Norbert awansował jednak na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, w której tuż za nim znajduje się Rob.

Tiago Monteiro Slovakia Ring

Tiago Monteiro zwyciężył w pierwszym wyścigu na torze Slovakia Ring 

„To był niesamowity weekend dla mnie i całej ekipy – przyznał Tiago Monteiro. – Dwukrotnie fantastycznie wystartowałem, co było kluczem do walki o zwycięstwo. W pierwszym wyścigu Mehdi Bennani jechał bardzo dobrze i nie popełniał błędów, dlatego nie było łatwo zaplanować atak, ale byłem w stanie skutecznie go wyprzedzić i sięgnąć po wygraną. W drugim wyścigu była ona także na wyciągnięcie ręki, ale tym razem się nie udało. Pierwsze i drugie miejsce oznaczają jednak, że to najlepszy weekend w mojej karierze w WTCC. Co więcej, zostałem pierwszym portugalskim liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw świata FIA, więc jestem zachwycony.”

Zobacz: WTCC Shanghaj – Citroen Total Mistrzem Świata 2015!

„Dzień zaczął się dla mnie od świetnego startu do pierwszego wyścigu i mocnego finiszu na podium – dodał drugi kierowca ekipy Castrol Honda World Touring Car Team, Rob Huff. – Wiedzieliśmy, że nasz Civic WTCC może być jeszcze szybszy niż dzień wcześniej i dzięki ciężkiej pracy zespołu podkręciliśmy tempo. Ten wynik dedykuję więc ekipie. Niestety podczas walki w głównym wyścigu doszło do kontaktu z Yvanem Mullerem, co uszkodziło przednią lewą oponę w moim aucie i zakończyło moją jazdę kilka kółek później. Szkoda, że w taki sposób straciłem cenne punkty, ale nadal jestem na solidnym czwartym miejscu w tabeli, a Honda prowadzi w klasyfikacji producentów, więc jesteśmy pewni siebie przed zaplanowaną na następny weekend rundą na Węgrzech.”

„To był bardzo udany weekend dla całej ekipy – podsumował Norbert Michelisz z zespołu Honda Racing Team JAS. – Znów pokazaliśmy bardzo mocne tempo. Tiago wygrał wyścig i objął prowadzenie w tabeli, a Honda prowadzi także w klasyfikacji producentów. Jestem trochę rozczarowany finiszami na szóstym i piątym miejscu. Moje starty nie były najlepsze, przez to utknąłem w stawce i nie byłem w stanie pokazać tempa, na które stać było samochód. Szkoda, że przebiłem oponę i zostałem wypchnięty przez Theda Bjorka na ostatnim kółku, ale takie są czasami wyścigi. Teraz liczę na dużo lepszy weekend podczas mojej domowej rundy na Węgrzech.”

„Jestem zadowolony z weekendu – podkreślił szef zespołu Alessandro Mariani. – Tiago wygrał pierwszy wyścig, a my sięgnęliśmy łącznie po trzy podia. Wszystkie tegorocznego wyścigi kończyliśmy w pierwszej trójce i w ten weekend ta passa nie została przerwana. Mogło być jeszcze lepiej, ponieważ Tiago miał szansę na zwycięstwo w drugim wyścigu. Tak się jednak nie stało, ponieważ opony w samochodach rywali nie zużywały się aż tak mocno, jak się spodziewaliśmy i nie byliśmy w stanie tego wykorzystać. Prowadzimy w klasyfikacji kierowców i producentów, co bardzo cieszy cały zespół. Jesteśmy dokładnie na tych pozycjach, na które liczyliśmy przed sezonem.”

Zobacz: Rusza Porsche Platinum GT3 CCCE – start na Slovakiaring

„Przyjechaliśmy na Słowację z jednopunktowym prowadzeniem w klasyfikacji producentów, a teraz mamy trzy punkty przewagi, więc pod tym względem w ten weekend w pełni osiągnęliśmy nasze cele – przyznał lider projektu WTCC w dziale badań i rozwoju Hondy, Daisuke Horiuchi. – Tiago pojechał fantastycznie, finiszując na pierwszym i drugim miejscu. Razem z Robem świetnie także wystartowali do obu wyścigów. Zdajemy sobie sprawę, że nasze dobre wyniki tutaj i we Francji oznaczają dla nas obciążenie modelu Civic WTCC dodatkowym balastem podczas kolejnej rundy, co oznacza jeszcze większe wyzwanie, ale nigdy się nie poddajemy.”

Wyniki wyścigu na Slovakia Ring

PIERWSZY WYŚCIG 

1. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

2. Mehdi Bennani

3. Rob Huff (Honda Civic WTCC)

4. Gabriele Tarquini

5. José María López

6. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

GŁÓWNY WYŚCIG

1. José María López

2. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

3. Nick Catsburg

4. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

5. Yvan Muller

KLASYFIKACJA GENERALNA

KIEROWCY

1. Tiago Monteiro 77 pkt

2. José-María López 76

3. Norbert Michelisz 52

4. Rob Huff 49

5. Mehdi Bennani 48

PRODUCENCI

1. Honda 167 pkt

2. Citroën 164

3. Lada 89

4. Polestar 30

Źródło: materiały prasowe Honda

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności