IATF 16949 to opracowany specjalnie z myślą o branży motoryzacyjnej standard związany z jakością. Precyzuje on wymagania systemu jakości dla projektowania, rozwoju, produkcji, instalacji i serwisu produktów związanych z motoryzacją. Jak wygląda wdrażanie IATF 16949 w organizacji i jak unikać najczęściej występujących w tym procesie błędów?
Czym jest IATF 16949?
IATF 16949, dawniej ISO/TS 16949, jest międzynarodową specyfikacją techniczną, powstałą w celu ujednolicenia wymagań stawianych dostawcom na rynku motoryzacyjnym. Została ona opracowana przez Międzynarodową Grupę Zadaniową Motoryzacji (IATF – International Automotive Task Force), która zrzesza dziewięciu międzynarodowych producentów samochodów: BMW, Chrysler, Daimler, Fiat, Ford Motor, General Motors, PSA Peugeot Citroen, Renault i Volkswagen.
Zobacz: Płukanka do silnika – jak ją stosować?
W IATF 16949 uwzględniono dotychczasowe doświadczenia i elementy wcześniej obowiązujących krajowych standardów motoryzacyjnych systemów jakości: niemieckiego VDA 6.1, francuskiego EAQF, włoskiego AVSQ oraz amerykańskiego QS-9000. Specyfikacja ta składa się z wytycznych dotyczących planowania jakości, dokumentacji technicznej, audytów, analizy systemów pomiarowych, zakupów oraz badania wyrobów niespełniających wymagań. Nacisk kładziony jest w niej przede wszystkim na:
- podejście procesowe,
- ciągłe doskonalenie,
- przeciwdziałanie wadom,
- redukcję zmienności,
- ograniczenie strat w łańcuchu dostaw,
- efektywne wykorzystanie danych celem poprawy jakości produktów i procesów,
- ustalenie i komunikowanie celów jakościowych,
- lokowanie zasobów i ich integrację w plany biznesowe,
- zaangażowanie naczelnego kierownictwa,
- nastawienie na potrzeby i wymagania klienta.
IATF 16949 wskazuje również na potrzebę skupienia się na dostawach na czas oraz wykazania silnego zaangażowania w poprawę własnej bazy dostaw przez dostawcę.
Dlaczego norma IATF 16949 jest kluczowa dla branży motoryzacyjnej?
IATF 16949 reguluje procesy przedsiębiorstwa działającego w branży motoryzacyjnej pod kątem produkcji podzespołów i części zamiennych, wykorzystywanych surowców i materiałów produkcyjnych, jak również spawania, malowania, powlekania oraz innych metod obróbki powierzchni i obróbki termicznej. Standard ten jest kluczowy dla uzyskania wysokiej jakości produktu i zagwarantowania bezpieczeństwa jego przyszłych użytkowników, pozwala bowiem zapewnić stabilność i powtarzalność procesów produkcji, jak również uzyskać jednoznaczne dane dotyczące procesów kontroli.
Zobacz: Co to jest piston slap? Jakie są objawy i skutki tej usterki?
Norma IATF 16949 umożliwia ponadto ujednolicenie procedur postępowania organizacyjnego, prowadzące do jasnego określenia uprawnień i odpowiedzialności każdego z pracowników firmy działającej w branży motoryzacyjnej, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych, przyspieszenie procesów i zyskanie zaufania w oczach klientów oraz partnerów biznesowych.
Proces wdrażania normy IATF 16949
Proces wdrażania normy IATF 16949 przebiega stopniowo. Wymaga kolejno:
- analizy stanu wyjściowego, zakładającej ocenę skuteczności dotychczas stosowanych procesów oraz praktyk i wskazanie obszarów wymagających poprawy,
- dokładnego udokumentowania wszystkich procedur i polityk zgodnych z wymaganiami standardu,
- przeszkolenia pracowników,
- przeprowadzenia audytu wewnętrznego w celu oceny zgodności procedur i polityk z wymogami standardu,
- przeprowadzenia audytu certyfikacyjnego przez posiadającą odpowiednie uprawnienia jednostkę zewnętrzną.
Każdy etap potrzebuje zaangażowania i uwagi, by nie dopuścić do występowania błędów w implementowanym systemie jakości dla projektowania, rozwoju, produkcji, instalacji i serwisu produktów związanych z motoryzacją.
Najczęstsze błędy przy wdrażaniu normy IATF 16949
Wśród najczęstszych błędów przy wdrażaniu normy IATF 16949 należy wymienić przede wszystkim:
- brak zaangażowania zarządu,
- niedostateczną analizę wymagań klienta,
- niewystarczające przeszkolenie pracowników,
- niezgodną lub niekompetentną dokumentację,
- niewłaściwe zarządzanie dostawcami.
Uchybienia w tych obszarach prowadzą do:
- niemożliwości rozwoju systemowego zarządzania procesowego opartego na pracy grupowej właścicieli procesów,
- nieprawidłowości w zarządzaniu informacją – jej modelu oraz sposobie zbierania i przechowywania,
- trudności w mierzeniu procesów i analizie trendów zorientowanych na wyniki finansowe,
- trudności w budowaniu zorientowanego na funkcje procesowe modelu kompetencyjnego,
- braku świadomości pracowników odnośnie do roli pełnionych przez siebie w procesach i strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa,
- niemożności uzyskania pozytywnego wyniku podczas audytu certyfikacyjnego.
Jak uniknąć błędów przy wdrażaniu normy IATF 16949?
W celu uniknięcia błędów przy wdrażaniu normy IATF 16949 warto skorzystać z pomocy specjalistów organizujących stosowne szkolenia oraz przeprowadzających audyty wstępne. Współpraca z nimi pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do efektywnego korzystania z założeń systemów zarządzania przedsiębiorstwem i zagwarantowania korzyści biznesowych. Dzięki temu można ponadto zidentyfikować luki w systemie zarządzania jakością, sprawdzić, czy wdrożone procesy spełniają wymogi normy IATF 16949, i poprawić poszczególne obszary działalności.
Materiał partnera
Dodaj komentarz