REKLAMA

Nakrętki zabezpieczające alufelgi z unikalnym wzorem głosowym!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 28 stycznia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nakrętki zabezpieczające felgi, które tworzone są w oparciu o zapisany głos właściciela auta – to nowy pomysł Forda na ograniczenie kradzieży kół. Na czym polega nowy patent? Zapraszamy do materiału!

Oferowane na rynku alufelgi potrafią kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za komplet do jednego auta. Z tego powodu chętnie „interesują się” nimi także złodzieje. Aby zmniejszyć szansę utraty alufelg, Ford przygotował nieco zmodyfikowany pomysł dobrze znanych już nakrętek zabezpieczających felgi. Są one projektowane bardzo ciekawą i innowacyjną metodą. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że są one wytwarzane za pomocą drukarek 3D. Technologia druku 3D to tylko jedna z cech nowych nakrętek od Forda.

Głos właściciela auta jako wzorzec nakrętki

Ford w porozumieniu z firmą EOS, wiodącym dostawcą zaawansowanych rozwiązań produkcyjnych, opracowali nakrętki zabezpieczające felgi w kształtach tworzonych na podstawie głosu kierowcy! Podobnie jak skan tęczówki oka lub odcisk linii papilarnych, głos osoby może służyć jako unikalna identyfikacja biometryczna. Właściciel pojazdu musi zgodzić się na zarejestrowanie minimum 1 sekundowego głosu np. w formie komentarza „Jeżdżę Fordem Mustangiem”, po czym za pomocą specjalnego oprogramowania, inżynierowie dokonują  konwersji pojedynczej fali dźwiękowej na fizyczny wzorzec, który można wydrukować. I to właśnie ten wzór, przetransponowany w okrąg, jest zastosowany jako kształt drążenia nakrętek blokujących i klucza.

Zobacz: Części zamienne wycofane z produkcji wydrukujesz na drukarce 3D!

Gdy wzorzec jest już zapisany, nakrętka i klucz są tworzone z geometryczną dokładnością jako jeden element, po czym są drukowane w 3D z zastosowaniem odpornej na działanie kwasów i korozji stali nierdzewnej. Gdy są już gotowe, nakrętka i klucz są rozdzielane oraz poddawane lekkiemu szlifowaniu. Projekt obejmuje również drugi poziom zabezpieczeń, zapobiegających klonowaniu lub kopiowaniu nakrętki. Nierównomierne odstępy gwintu nakrętki i rozszerzające się w głąb nacięcia wzoru mają uniemożliwić złodziejowi zrobienie odcisku wzoru, ponieważ materiał wosku pęka w chwili wyjęcia z nakrętki. Jeśli do stworzenia wzoru nie użyje się głosu kierowcy, nakrętki mogą powstać w oparciu o charakterystyczny dla pojazdu kształt, np. logo Mustanga, lub inicjały kierowcy. Projekt może również być inspirowany zainteresowaniami kierowcy, np. kształtem słynnego toru wyścigowego.

Zobacz: Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co robić dalej?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności