Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy w Anglii i Irlandii

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 3 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy na Wyspach Brytyjskich? ? Czy inne limity obowiązują w w Anglii, Irlandii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Oczywiście. Jak duże są to różnice dowiecie się z naszego artykułu.

Wyspy Brytyjskie zamieszkane są przez wielu Polaków, którzy aktywnie uczestniczą w ruchu drogowym. Ustawodawstwo na Wyspach jest jednym z najbardziej liberalnych jeżeli chodzi o dozwoloną ilość alkoholu we krwi. Jaka jest dozwolona ilość alkoholu we krwi w Anglii i Irlandii?

Różnica między Polską a Wyspami

W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Polsce nie może przekroczyć 0,2 promila lub 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza. Na tle Europy jest do limit dosyć restrykcyjny, gdyż średnia europejska to 0,5 promila.Na wiele więcej pozwala kierowcom ustawodawstwo na Wyspach, gdzie limit jest w porównaniu do Polski o wiele wyższy – nawet czterokrotnie.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Anglii, Walii i Irlandii Północnej

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi w Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej wynosi 0,8 promila.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Szkocji

Szkocja pod względem limitów alkoholu we krwi kierowcy jest bardziej restrykcyjna od swoich sąsiadów. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Szkocji wynosi bowiem 0,5 promila.

Na Wyspach Brytyjskich oprócz poziomu alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu – często spotykanym wskaźnikiem jest poziom alkoholu w mililitrach moczu. Wyspiarskie limity przedstawia poniższa tabelka:

Dopuszczalny poziom alkoholuAnglia, Walia, Irlandia PółnocnaSzkocja
Miligramów na 100 mililitrów wydychanego powietrza3522
Miligramów na 100 mililitrów krwi8050
Miligramów na 100 mililitrów moczu10767

Jakie są kary za jazdę po pijanemu w Anglii, Walii i Irlandii Północnej?

Kierowca załapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu odpowiadał przed sądem. Skazanie wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami.

Za jazdę w stanie przekroczenia dozwolonego limitu alkoholu we krwi kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy, grzywna w wysokości do 2,5 tys. funtów oraz możliwy jest zakaz prowadzenia pojazdu.

Prowadzenie lub próba prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu wiąże się z karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywną w wysokości do 5 tys. funtów oraz zakazem prowadzenia pojazdu przez okres co najmniej jednego roku (trzy lata, jeśli skazany popełnił podobne przestępstwo dwukrotnie w ciągu 10 lat).

Kierowca, który odmówi badania alkomatem może zostać ukarany karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywną w wysokości do 5 tys. funtów oraz zakazem prowadzenia pojazdu przez okres co najmniej jednego roku.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Irlandii

W Irlandii dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy została ustalona na 0,5 promila dla kierowców z dłuższym stażem. Jest to istotne przede wszystkim dla kierowców przekraczających granicę pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, gdzie dopuszczalny limit różni się o 0,3 promila.

Początkujący kierowcy – posiadający prawo jazdy krócej niż 2 lata – nie mogą prowadzić pojazdów, jeżeli ilość alkoholu w ich krwi przekracza poziom 0,2 promila.

Najwyższa kara za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających wynosi 5 tys. euro i/lub pół roku pozbawienia wolności.

Chcesz wiedzieć jaka jest dozwolona ilość alkoholu w innych krajach Europy? Zajrzyj do naszych tekstów:

Zobacz: Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Europie

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Europie (TABELA)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności