Czy trzeba jeszcze wozić ze sobą dokumenty od auta i polisę OC?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 25 listopada 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od 2018 roku nie trzeba będzie wozić ze sobą takich dokumentów jak ubezpieczenie OC auta, dowód rejestracyjny a nawet prawo jazdy! Zmiany te związane są m.in. z uruchomieniem systemu CEPiK 2.0, który pozwala Policji na sprawdzenie wszystkich informacji o kierowcy i jego samochodzie w bazie danych. To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez jeszcze innego rozwiązania jakim są „mDokumenty”.

Dziś kierowca, który zapomni dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy albo potwierdzenia zawarcia polisy OC, naraża się na mandat w wysokości 50 zł za każdy, brakujący dokument. Nie grożą mu za to jednak punkty karne. Teoretycznie nikogo nie powinno dziwić, że Policja wymaga od kierowców noszenia przy sobie powyższych dokumentów, bo służą one m.in. bezpieczeństwu (wyłapywanie osób bez uprawnień, poszukiwanych przez organy ścigania, nie posiadających ubezpieczenia OC). Sęk w tym, że już od dłuższego czasu policjant ma urządzenia w radiowozie, dzięki którym może zweryfikować nie tylko to, czy kierowca posiada polisę OC, ale nawet fakt, czy auto ma aktualny przegląd techniczny. Wiem o tym, bowiem kilka dni temu miałem kontrolę drogową, podczas której policjant skontrolował termin ważności przeglądu mojego auta, mimo że jego dowód rejestracyjny zostawiłem w domu. Ważny przegląd nie uchronił mnie jednak przed 50-złotowym mandatem, bowiem nie miałem przy sobie dowodu rejestracyjnego. Ta kuriozalna sytuacja, nakazująca jazdę z dokumentami auta mimo pełnego dostępu do danych przez Policję, ma zniknąć już w czerwcu 2018 roku. Wtedy to ruszyć ma system „mDokumenty”. Co to takiego?

System mDokumenty – co to takiego?

System „mDokumenty” to nowe rozwiązanie mające na celu umożliwić Polakom posługiwanie się elektronicznymi dokumentami zamiast drukowanymi ich odpowiednikami. Korzystanie z mDokumentów przez kierowców będzie możliwe dzięki modernizacji Centralnej Ewidencji Kierowców. Nowa forma dokumentów nie wyprze jednak dotychczasowych, drukowanych ich odpowiedników. Te pozostaną ważne.

System mDokumenty będzie działał na klasycznych telefonach komórkowych GSM. Wystarczy aby mógł wysyłać i odbierać SMS-y.

Aby skorzystać z mDokumentów wystarczy tradycyjny telefon komórkowy GSM (nie musi być to smartfon). System będzie się bowiem opierać na SMS-ach z kodami weryfikacyjnymi, które będzie trzeba przedstawić funkcjonariuszowi (bądź urzędnikowi w zależności od sytuacji).

mDokumenty – jak korzystać?

Korzystanie z mDokumentów nie będzie obowiązkowe – chętni będą mogli pozostać przy dokumentach w dotychczasowej formie. Co ważne, wystarczy zwykły telefon a nie smartfon – system będzie się opierać na SMS-ach z kodami weryfikacyjnymi, które przedstawimy urzędnikowi lub policjantowi. Wcześniej jednak trzeba będzie aktywować usługę na portalu obywatel.gov.pl – będzie do tego potrzebny Profil Zaufany (eGO) oraz numer telefonu. W dowolnym momencie usługę będzie można zdezaktywować. By skorzystać z mDokumentów wystarczy podać zamiennie PESEL lub numer telefonu. Po otrzymaniu sms-a zwrotnego, urzędnik czy funkcjonariusz, wpisując prawidłowe hasło, otrzymałby dostęp do danych obywatela.

mDokumenty – kiedy się pojawią?

Według zapowiedzi minister cyfryzacji, Anny Streżyńskiej, mDokumenty będą wdrażane etapami. W I kwartale 2018 roku ma pojawić się elektroniczna wersja dowodu osobistego. W następnych etapach realizacji projektu mDokumenty powstanie prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, a później ubezpieczenie OC. Z czasem mDokumenty będą mogły pełnić funkcję elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzać wykształcenie.

mDokumenty – poufność i bezpieczeństwo danych

Przedstawiciele Ministerstwa cyfryzacji podkreślali, że system nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z mDokumentów, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e-dowodu będzie go musiał najpierw aktywować. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, system będzie całkowicie bezpieczny, oparty o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach na świecie, jak chociażby w Austrii. Jest to tzw. model serwerowy, w któym dane nie są fizycznie przenoszone na urządzenie użytkownika. Oznacza to, że w chwili np. zagubienia telefonu komórkowego, nie stracimy naszych danych czy tym bardziej „tożsamości”. Poziom bezpieczeństwa jakie gwarantuje system mDokumenty będzie wyższy niż tradycyjnych dokumentów.

Zobacz: Opłata za przegląd techniczny przed jego wykonaniem

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Czy trzeba jeszcze wozić ze sobą dokumenty od auta i polisę OC?"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wacek
Gość

I to jest dobra zmiana

Aktualności