REKLAMA

Lakier bez rys? W Korei stworzono powłokę, która sama usuwa rysy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 11 sierpnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Lakier, który sam się naprawia i regeneruje? W Korei powstała bezbarwna powłoka lakiernicza, z której znikają rysy pod wpływem światła słonecznego. Wystarczy mniej niż godzina ekspozycji na słońcu, a powłoka sama się zregeneruje pozostawiając lakier auta bez rys.

Niewykluczone, że w Korei Południowej doszło do swego rodzaju przełomu w dziedzinie powłok lakierniczych. Jak informuje prestiżowy serwis naukowy ACS, zespół badawczy w składzie Da Hae Son, Hyoung Eun Bae, Mi Ju Bae, Sang-Ho Lee, In Woo Cheong, Young Il Park, Ji-Eun Jeong i Jin Chul Kim dokonali sensacyjnego odkrycia. Stworzona przez nich bezbarwna powłoka lakiernicza, ulega samoregeneracji w ciągu 30-minutowej ekspozycji na promienie słoneczne. Dzięki takiej powłoce, w przyszłości zarysowania na lakierze mogłyby same ulegać naprawie i likwidacji.

Rysy same znikają z lakieru

Warto zauważyć, że lakier stanowi pierwszą barierę ochronną karoserii pojazdu i ma zabezpieczać ją przed korozją. W ostatnich latach na popularności zyskały różne powłoki ochronne nakładane na lakier przez studia detailingowe, które mają lepiej chronić lakier przed drobnymi uszkodzeniami  i zbyt szybkim osadzaniem się na nim zanieczyszczeń. Są też takie, które potrafią w pewnym stopniu samoczynnie się regenerować. Ale jest pewien problem. Materiały o swobodnym ruchu molekularnym mają wysoką skuteczność samonaprawy, jednak ich trwałość jest zazwyczaj bardzo niska. I odwrotnie: materiały o wysokiej twardości i doskonałej trwałości mają wyjątkowo słabą zdolność samoregeneracji.

Zobacz: Korekta lakieru – sprawdzamy o ile zmniejsza się grubość lakieru!

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Technologii Chemicznej opracowali jednak powłokę, która jest z jednej strony mocna, a z drugiej potrafi się szybko regenerować i to wyłącznie pod wpływem słońca. A tak naprawdę to pod wpływem fal  w zakresie długości od 1000 do 1100 nm (co oznacza bliską podczerwień).

Jak działa lakier, który sam usuwa z siebie rysy?

Nowa samoregenerująca się powłoka lakiernicza usuwa rysy na skutek działania promieni słonecznych. Mechanizm tego działania jest jednak bardziej rozbudowany. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dynamiczne sieci polimerowe zawierające materiały fototermiczne, które wykazują wysoce skuteczną zdolność samonaprawy pod wpływem promieniowania. Szczególne ciekawe są organiczne sole jonowe, pochłaniające bliską podczerwień, takie jak barwniki diimonowe, które działają jako przezroczyste podgrzewacze polimerów i mogą poprawiać właściwości samonaprawiania lakierów bezbarwnych.

Zobacz: Jak sprawdzić czy auto było lakierowane lub szpachlowane?

Koreańczycy opracowali samonaprawiający się lakier bezbarwny do samochodów z odwracalną siecią polimerową na bazie poliolu akrylowego (AP) i dynamicznych wiązań mocznikowych (HU). Do tego został wprowadzony specjalny związek boranu (DID) jako barwnik fototermiczny. Aby zoptymalizować skuteczność samoregeneracji lakieru bezbarwnego i jego przezroczystość w obszarze światła widzialnego, dokładnie zbadano wpływ obecności lub braku dynamicznych wiązań HU oraz stężenie barwnika fototermicznego. W przypadku systemu polimerowego zawierającego HU z 0,1% wag. DID (AP/HU-DID_0,1) przezroczysty lakier samochodowy został podgrzany do ok. 70 °C skupionym światłem słonecznym i wykazał się doskonałym oraz szybkim (poniżej 30 s) procesem usuwania zarysowań (100% skuteczności „gojenia”) w porównaniu z komercyjnym lakierem samochodowym.

Prostszym językiem

Uszkodzona powłoka na lakierze, pochłania światło słoneczne, przez co rośnie temperatura na jej powierzchni. Energia świetlna jest przekształcana w energię cieplną. Podwyższona temperatura powierzchni umożliwia zaś samoczynne wygładzanie zarysowań poprzez powtórzenie dysocjacji i rekombinacji wiązań chemicznych w strukturze polimeru. Do opracowania samonaprawiającej się powłoki zespół badawczy wykorzystał przezroczyste organiczne barwniki fototermiczne, które mogą pochłaniać światło bliskie podczerwieni. Czemu akurat je? Bo nie wpływają na kolor produktu, łatwo mieszają się z różnymi farbami i są niedrogie. A do tego korzystają z fali światła bliskiej podczerwieni, dzięki czemu nie powodują nadmiernego nagrzewania się powierzchni samochodu.

Oczekuje się, że nowo opracowany materiał samonaprawiający będzie w przyszłości wykorzystywany jako powłoka ochronna nie tylko do zastosowań transportowych, ale też w urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony i komputery, oraz do produkcji materiałów budowlanych. Ponadto oczekuje się, że przyczyni się on do zmniejszenia śladu węglowego tych gałęzi przemysłu z uwagi na to, że pozwoli ograniczyć stosowanie szkodliwych rozpuszczalników organicznych, które powstają w dużych ilościach podczas lakierowania pojazdów w celu ich odnowy.

Zobacz: Porsche wprowadza nowe lakiery! Ceny jak za auto z salonu!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wicek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wicek
Gość
Wicek

Kogo polecacie w Warszawie do zabezpieczenia lakieru? Audi rs3

Aktualności