Ogromny wzrost liczby wypadków i zabitych na przejściach dla pieszych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 7 października 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Rośnie liczba potrąceń, ofiar i zabitych na przejściach dla pieszych w Polsce. Nowe przepisy, które dały większe prawa pieszym, na ten moment nie tylko nie działają, ale mogły wręcz przyczynić się do zwiększenia liczby ofiar na pasach. I wbrew pozorom nie ma się czemu dziwić, bo to musiało nastąpić i to z kilku powodów. Ale nie jest wykluczone, że w przyszłości sytuacja na przejściach się poprawi. O ile pewne rzeczy zostaną zmienione.

W czerwcu 2021 roku zaczęły obowiązywać w Polsce nowe przepisy drogowe, dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych na pasach. W ich zamyśle, kierowcy mają zwracać większą uwagę podczas zbliżania się do przejść dla pieszych oraz zatrzymywać się, jeśli któryś z pieszych zechce je pokonać. Wbrew pozorom, przepisy nie zwolniły pieszych z obowiązku upewnienia się, czy do pasów zmierza pojazd i nadal zabraniają im wtargnięcia na drogę jeśli zbliża się pojazd. Niestety, w świadomości wielu pieszych utrwaliło się przekonanie, że nowe przepisy dają im nie tylko bezwzględne pierwszeństwo na pasach, ale i … nieśmiertelność. Statystyki policyjne, które dla Was opracowaliśmy pokazują, że takie podejście do sprawy ma tragiczne konsekwencje.

Pieszy nie ma prawa wejść pod jadące auto!

Na wstępie trzeba jasno podkreślić, że nowe przepisy dały pieszym duże prawa, ale nie zwolniły ich też z szeregu obowiązków. Po pierwsze pieszy wchodzący na pasy nie ma prawa korzystać z telefonu i innego urządzenia elektronicznego. Po drugie pieszy ma obowiązek dokładnie ocenić sytuację przed wejściem na przejście i zrobić to tak, aby kierowca nie miał problemu z jego zauważeniem. I co najważniejsze, w myśl artykułu 14 ustawy Prawa o Ruchu Drogowym ustawodawca wyraźnie określił, że

pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Niestety w mediach głównego nurtu ten paragraf nie był podkreślany. Wręcz przeciwnie, w społeczeństwie utarło się przekonanie, że kierowca ma za wszelką cenę i w każdych warunkach zatrzymać pojazd, jeśli pieszy zdecyduje się wejść na pasy. Oczywiście takie roszczeniowe podejście jest niezgodne z zapisami prawa o Ruchu Drogowym, a do tego skrajnie nieodpowiedzialne. Wchodzenie pod rozpędzony do kilkudziesięciu kilometrów stalowy pojazd o masie 15-krotnie większej niż sam pieszy, świadczy o bezmyślności. Bo nawet jeśli kierowca zostanie ukarany za potrącenie pieszego, to ten nie odzyska już swojego zdrowia czy życia. A jak pokazuje nasz analiza wypadków drogowych za ostatnie 2 lata, wprowadzenie nowych przepisów odbiło się wzrostem liczby wypadków, rannych i zabitych na pasach. I to w sposób skokowy!

Statystyki wypadków na przejściach dla pieszych

Analizują zebrane dane statyczne, skupiliśmy się na okresie, w którym nowe przepisy jeszcze nie obowiązywały czyli styczeń-maj 2021 roku oraz na tym analogicznym z obecnego roku (styczeń-maj 2022 roku), kiedy już funkcjonowały. Tym samym możemy dokładnie porównać jak zmieniła się tendencja dotycząca liczby zdarzeń na przejściach dla pieszych. I niestety wnioski płynące z tego porównania są tragiczne. Pokazują one jednoznacznie, że na przejściach dla pieszych jest pod każdym względem gorzej, niż było to zanim wprowadzono nowe zapisy prawa.

Przejścia dla pieszych 2021 rok
miesiąc liczba wypadków liczba zabitych liczba rannych
styczeń 218 13 213
luty 133 7 129
marzec 139 12 133
kwiecień 105 7 99
maj 137 6 133
Razem 732 45 707

W 2021 roku, w okresie od stycznia do maja (włącznie) na przejściach dla pieszych doszło do 732 wypadków. W ich wyniku śmierć poniosło 45 osób, a 707 zostało rannych. I mówimy tu tylko o pierwszych 5 miesiącach, w których nie dochodzi wcale do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Statyczne najgorzej jest pomiędzy październikiem a styczniem, z uwagi na zdecydowanie gorsze warunki atmosferyczne i krótsze dni.

Przejścia dla pieszych 2022 rok
miesiąc liczba wypadków liczba zabitych liczba rannych
styczeń 284 21 272
luty 261 16 257
marzec 176 11 173
kwiecień 145 5 143
maj 144 7 137
Razem 1010 60 982

Niestety w 2022 roku, gdy obowiązywały już nowe przepisy, sytuacja na przejściach dla pieszych jeszcze się pogorszyła. Od stycznia do maja 2022 roku doszło na pasach aż do 1010 wypadków, w których zginęło 60 osób, a 982 zostały ranne. Gołym okiem widać ogromny wzrost liczby zdarzeń i śmiertelności na przejściach. A przecież nowe przepisy miały te liczby istotnie zmniejszyć.

Na pasach ginie więcej pieszych

Statystyki nie kłamią. Po zmianach przepisów, na pasach ginie znacznie więcej pieszych niż wcześniej. Co prawda niektórzy przekonują, że to efekt zwiększonego ruchu na drogach w porównaniu z 2021 rokiem, ale dynamika i skala zabitych w wypadkach drogowych w całej Polsce nie pokazuje, jakoby ruch ten przekładał się na równie duży wzrost wypadków samochodowych (+3%) co tych na przejściach dla pieszych.  Z resztą tendencja ta ma też konkretne uzasadnienie, a powody są dość jasne do sprecyzowania.

Wypadki na przejściach: styczeń-maj
2021 2022 zmiana
liczba wypadków 732 1010 38%
liczba zabitych 45 60 33%
licza rannych 707 982 39%

Warto zauważyć, że wzrost liczby ofiar na pasach wynosi ponad 30%! I to w zasadzie pod każdym względem. W 2022 roku zginęło o 33% więcej osób niż w 2021 roku, a o prawie 40% wzrosła liczba rannych oraz wszystkich wypadków mających miejsce na pasach. Skala problemu jest zatem ogromna. Co może być przyczyną problemu? Kilka rzeczy.

Zobacz: Kobiety rzadziej giną w wypadkach drogowych bo mają inną budowę mózgów

Po pierwsze przeświadczenie pieszych o konieczności egzekwowania swoich praw i wiara w to, że kierowcy muszą i będą respektować ich pierwszeństwo. Do tego brak podstawowych zasad ze strony pieszych odnośnie prawidłowego pokonywania przejścia dla pieszych, nieuwaga i korzystanie ze smartfonów nawet na pasach. Problemem jest też niewielka wiedza i świadomość dotycząca obowiązków jakie mają piesi oraz zagrożenia jakie stanowi rozpędzony pojazd. W końcu nikt o zdrowych zmysłach, kto ma pojęcie o zasadach fizyki, nie wchodzi tuż pod rozpędzone auto, do tego podczas deszczu, będąc przekonanym, że kierowca go widzi i że zdoła zatrzymać samochód.

Zobacz: Kierowcy jakich aut powodują najwięcej wypadków?

Jest też druga strona medalu. Część kierowców nadal nie zna nowych przepisów bądź ich nie respektuje. W połączeniu z pieszymi przeświadczonymi o swoich prawach, które chcą wyegzekwować, tworzy to mieszankę tragiczną w działaniu. Niech przykładem będzie sytuacja sprzed 2 tygodni, jakiej byłem świadkiem na drodze, tuż przy obwodnicy Radzymina.

Z życia wzięte …

Do przejścia dla pieszych zbliżała się kobieta, pchająca rower. Jako że prawidłowo przeprowadzała rower przez przejście, nie miała sobie nic do zarzucenia. Problem polegał na tym, że weszła z tym rowerem tuż pod jadące przede mną Seicento i poruszającego się przeciwnym pasem TIR-a. Oba auta z piskiem i tumanem palonej gumy wyhamowały tuż przed rowerzystką, ale kobieta krzyczała i gestykulowała ręką, że obaj kierowcy mieli obowiązek się zatrzymać przed pasami. Sęk w tym, że kobieta w ogóle nie obejrzała się na boki wchodząc na pasy. W ogóle! Po prostu szła tak, jakby znajdowała się cały czas na chodniku. Gdyby nie było świadków, faktycznie trudno byłoby udowodnić, że to ona wtargnęła na pasy, wykonując nagły skręt z chodnika na pasy. Tym razem auta wyhamowały bo znajdowały się w odpowiedniej odległości a prędkości nie były duże. Ale nie zawsze mamy tyle szczęścia. Prawo prawem, ale rozsądek podpowiada, aby przechodząc przez przejście, zrobić to nie tyle zgodnie z przepisami, co przede wszystkim z logiką i zdrowym rozsądkiem.

Zobacz: Prowadzenie auta elektrycznego dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku!

 

45
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
33 Comment authors
DibolAndrzejDaily DriveryryryBenisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
yryry
Gość
yryry

Ustawodawca ma krew na rękach!!!

Dibol
Gość
Dibol

Jak UE wprowdzi ograniczenie prędkości w miastach do 30 km/h to na pewno sie poprawi.
Do tego pieszy winien mieć absolune i bezwzględne pierwszeństwo na pasach. W ten sposob kierowcy będą zwalniać przed każdymi pasami bo nie będą wiedzieć czy zaraz ktos z nienacka nie wejdzie

Andrzej
Gość
Andrzej

Im wolniejsza jazda w mieście tym większe zanieczyszczenie powietrza i zużycie paliwa. Zwalnianie przed każdymi pasami to ścieranie ktocków i tarcz hamulcowychco, które powoduje kolejne zanieczyszczenie środowiska. Pieszy chcący przejść na pasach mógłby przepuścić jedyny nadjeżdzający pojazd, albo albo nawet kilka, zamiast zmuszać go do zatrzymania, …bo przecież mam pierszeństwo i nie zawaham się go użyć!

Dibol
Gość
Dibol

Nie miałem, nie mam i nie będę miał prawo jazdy. Wiec nie bardzo rozumiem te argumenty. Nie mam pojęcia jak wygląda prowdzenie samochodu. Ale jeśli w innych krajach piesi mają wieksze pierwszeństwo niż w Polsce i wszystko funkcjonuje prawidłowo, to czemu w Polsce nie ma tak być?

Koala
Gość
Koala

Jak dla mnie to jest chory przepis. Pieszy powinien mieć obowiązek ZATRZYMANIA się przed pasami i dopiero zbliżający się kierowca ma się obowiązek zatrzymać. Nie jak pieszy porusza się w OKOLICY przejścia. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest nałożenie na administratorów dróg budowy nadziemnych lub podziemnych przejść dla pieszych, a tam gdzie nie ma możliwości na taką budowę postawienie SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ z zielonym na żądanie. Jeśli pieszy rozgląda się, nie znaczy, że zamierza z przejścia skorzystać. Z doświadczenia które mam u siebie na mieście tylko 1 na 10 rozglądających się korzysta z przejścia. Zbliża się do przejścia i patrzy w LEWO (nie… Czytaj więcej »

Malwina
Gość
Malwina

chory i pierdolniety ten co go wprowadzil

Robert
Gość
Robert

Pieszy nie powinien mieć pierwszeństwa wchodząc na drogę przeznaczoną dla pojazdów. Jeśli szukać bezpiecznego rozwiązania które nie paraliżowałoby przy okazji ruchu pojazdów, wystarczy zamontować światła na żądanie na przejściach dla pieszych. Oczywiście tego się nie robi, tylko pozoruje się jakieś działania a w sumie chodzi o wpływy z mandatów do budżetu a nie o bezpieczeństwo.

Aktualności