REKLAMA

Czy opłata recyklingowa obowiązuje od 2016 roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Audi · Dodane: 25 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Opłata recyklingowa od 2016 roku została zniesiona w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy. Jak wpłynęło to na łaczne koszty sprowadzenia samochodu do Polski? Ile zaoszczędzi na tym przeciętny Kowalski?

Zakup używanego samochodu sprowadzanego z zagranicy wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z jego rejestracją na terenie Polski. Oprócz standardowego podatku od czynności cywilno-prawnych PCC-3 z jakim mamy do czynienia w przypadku zakupu auta zarejestrowanego w Polsce, nabywca sprowadzonego auta musi dokonać szeregu innych opłat.

Audi S5 Coupe 2012

Zobacz: Czy warto kupić sprowadzane auto od handlarza?

Jaka jest wysokość akcyzy za sprowadzone auto?

Najbardziej kosztowana dla nowego właściciela auta jest akcyza. W zależności od pojemności silnika wynosi ona:

  1. 3,1 % wartości pojazdu, w przypadku samochodu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3;
  2. 18,6 % wartości pojazdu, w przypadku samochodu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

Opłata recyklingowa 2016 – obowiązuje czy nie?

Oprócz akcyzy, nabywca musi pokryć opłaty związane z badaniem technicznym i zarejestrowaniem pojazdu (tablice, naklejki legalizacyjne, kartę pojazdu). Do niedawna wysokość tych kosztów była dodatkowo potęgowana przez aż 500-złotowa opłatę recyklingową. W myśl Ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji :

Wprowadzający pojazd, o którym mowa w ust. 1, który nie zapewnia sieci, oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu, są obowiązani do wniesienia, na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, opłaty w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Dowód wpłaty powinien zawierać określenie cech identyfikacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 66 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Wszystko zmieniło wraz z 1 stycznia 2016 roku. Ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw, uchyliła powyższy przepis, wycofując tym samym opłatę recyklingową.

Mniejsze koszty sprowadzenia samochodu z zagranicy

Od 1 stycznia 2016 roku koszt sprowadzenia auta z zagranicy jest zatem mniejszy o 500 zł. Co więcej, Komisja Infrastruktury chce drastycznie obniżyć wysokość akcyzy za auta z silnikami o pojemności skokowej większej niż 2000 cm3, którą podniósł poprzedni rząd Platformy Obywatelskiej. Mimo ostrzeżeń ekspertów, wpływy do budżetu z tego podatku zamiast wzrosnąć to gwałtownie spadły (średnio o ok. 60% rocznie). Wysokie podatki po raz kolejny okazały się degradacyjne dla budżetu.

Audi S8 plus 2015

Zobacz: Obniżona akcyza na auta z silnikami powyżej 2 litrów?!

Jeśli chcesz dokładnie ocenić wysokość opłat związanych ze sprowadzeniem z zagranicy używanego auta (z Niemiec) to sprawdź w tym celu nasz kalkulator. W bardzo przejrzysty sposób obrazuje on wszystkie opłaty jakie będziesz musiał ponieść.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lech Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lech
Gość
Lech

A co z opłatą recyklingową wniesioną przed 2016r jeśli opłacający ją np w 2006r nadal używa samochód? Czy ma prawo do zwrotu? Czy będzie zwolniony z opłaty przy złomowaniu auta? Czy po sprzedaży auta za które opłacono opłatę recyklingową prawo do niej i ewntualne prawo do zwrotu lub do zwolnienia z opłaty przy złomowaniu przechodzi na nowego wlasciciela? Czy obecnie tj AD 2021 obowiazuje akcyza i na jakiej podstawie? Tzw opłatę recyklingową miłościwie nam panujący wprowadzili po zakazie Unii pobierania akcyzy. Czy to nie był akt zemsty na obywatelach? Proszę o wyjaśnienie sytuacji prawnej. Mój komentarz: Opłaty recyklingowej nie płacił… Czytaj więcej »

Aktualności