REKLAMA

Sportowa Toyota GR C-HR z silnikiem o mocy ponad 260 KM?!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Toyota · Dodane: 18 lutego 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Sportowy crossover Toyoty na bazie GR Yarisa? Do 2023 roku na rynku ma pojawić się Toyota GR C-HR. To kolejny model w gamie japońskiego producenta, który oferować na sportowe wrażenia zza kierownicy, przy zachowaniu funkcjonalności niedostępnej dla aut typowo sportowych.

Ekspansja Toyoty w zakresie sportowych modeli trwa w najlepsze. Praktycznie co kilka tygodni dostajemy informacje o kolejnym mocnym modelu. Wszystko zaczął Yaris GRMN. Potem była GR Supra, GR Yaris, GR Corolla a teraz pojawił się przeciek, że powstanie też GR C-HR. Informacje o nim podaje portal Auto Express. Samochód ma otrzymać turbodoładowany, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,6 l, znany z zaprezentowanego niedawno sportowego modelu GR Yaris. W europejskiej wersji hot hatcha jednostka wytwarza 261 KM, ale w sportowym crossoverze motor będzie miał zapewne nieco inne parametry. Brytyjscy dziennikarze dowiedzieli się od przedstawiciela Gazoo Racing – sportowego działu Toyoty, że nowy motor obecny pod maską GR Yarisa może być wykorzystywany w wielu modelach i dysponować różnymi osiągami. A to potwierdza też nasze domysły, odnośnie parametrów opisywanej wcześniej GR Corolli.

Toyota GR C-HR na platformie TNGA

Najmocniejsza wersja C-HR ma trafić na rynek przed 2023 rokiem. Na chwilę obecną brakuje informacji, czy auto zostanie oparte na pierwszej generacji crossovera Toyoty, czy za bazę posłuży druga odsłona modelu, którą poznamy prawdopodobnie już pod koniec przyszłego roku. Pewne jest natomiast, że auto będzie dalej oparte na platformie TNGA. A ta okazuje się bardzo dobrą podstawą do sportowych modyfikacji, bowiem nowa architektura Toyoty gwarantuje wysoką sztywność nadwozia i nisko położony środek ciężkości. Samochód wyposażono także w wielowahaczowe zawieszenie tylnej osi. Dzięki takiej konstrukcji obecny C-HR zyskał opinię auta o bardzo pewnym prowadzeniu.

Sportowa Toyota GR C-HR może być łakomym kąskiem na rynku crossoverów.Na zdjęciu wersja GR Sport oferowana na rynku japońskim.

Na japońskim rynku Toyota oferuje swojego crossovera w usportowionej odmianie GR Sport ze zmodyfikowanym zawieszeniem, dodatkowo usztywnionym nadwoziem oraz zmienionym wyglądem. Na bazie kompaktowego crossovera powstał także samochód rajdowy. Taką konstrukcję opracowała firma Cusco Racing, a body kit do samochodu dostarczyła polska firma Proto Cars.

Toyota GR Corolla w kolejce

Warto także pamiętać, że GR C-HR to nie jedyny model Toyoty opracowany przez zespół Gazoo Racing, którego premiery możemy spodziewać się w najbliższych latach. Jak pisaliśmy wcześniej, najnowsze doniesienia mówią o tym, że japoński koncern pracuje nad hot hatchem segmentu C czyli Corollą z serii GR. Model ten ma także wykorzystywać do napędu silnik 1.6 Turbo z GR Yarisa i zadebiutować w okolicach 2023 roku. Trwają jednak spekulacje co do mocy jaką będzie mógł pochwalić się ten model, bo część dziennikarzy z branży uważa, że Toyota będzie chciała nieco osłabić Corollę względem GR Yarisa, aby to on był najbardziej bezkompromisowym hot hatchem w gamie. Więcej na temat GR Corolli przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Sportowa Toyota Corolla GR będzie rywalem VW Golfa R?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności