REKLAMA

Cupra Formentor zdobywa 5 gwiazdek w testach Euro NCAP!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Euro NCAP · Dodane: 3 marca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Formentor to pierwszy model marki Cupra, który otrzymał 5 gwiazdek w testach Euro NCAP. Trzeba przy tym zauważyć, że od 2020 roku organizacja ta zaostrzyła wymogi testów czynią je bardziej restrykcyjnymi. Cupra Formentor otrzymała wysokie noty m.in. za bezpieczeństwo dzieci, dorosłych oraz użytkowników drogi.

Cupra Formentor to pierwszy autorski model marki, który przeszedł testy Euro NCAP. Samochód został poddany serii rygorystycznych prób, które zakładały m.in. zderzenie z ruchomą przeszkodą. Po raz pierwszy w historii eksperci Euro NCAP oceniają również, jak dobrze chroniony jest kierowca w sytuacji zderzenia bocznego oraz jakie istnieje zagrożenie, że osoby siedzące na przednich fotelach mogą się nawzajem zranić. Pomimo bardziej wymagających procedur hiszpański model zdobył maksymalną ocenę 5 gwiazdek.

Cupra Formentor i test Euro NCAP

Wyniki testów Cupry Formentora zdaniem przedstawicieli marki mają potwierdzać jej zaawansowaną konstrukcję, decydującą o bezpieczeństwu nawet w trakcie sportowej jazdy. Model otrzymał 93% w kategorii bezpieczeństwa dorosłych pasażerów, 88% w części bezpieczeństwa przewożonych dzieci, 68% pod względem bezpieczeństwa pieszych przy zderzeniu z autem oraz 80% pod kątem oceny aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Trzeba jednak zauważyć, że w testach wzięła udział najsłabsza wersja silnikowa 1.5 TSI o mocy zaledwie 150 KM.

Cupra Formentor została wyposażona w 7 poduszek powietrznych, w tym w nową, centralną poduszkę powietrzną zamontowaną między przednimi fotelami. Zapobiega ona ewentualnemu kontaktowi głów kierowcy i pasażera w sytuacji zderzenia bocznego. Bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem zwiększa też m.in. system Front Assist wykrywający inne pojazdy, pieszych oraz rowerzystów. W razie konieczności nagłego manewru asystent wraz z systemem Emergency Steering Assist potrafią ustalić najdogodniejszą trajektorię ominięcia przeszkody i wspomóc kierowcę w obsłudze kierownicy i pedałów. Formentor oferuje również funkcję Emergency e-Call, która automatycznie zawiadomi służby o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu. Między innymi te elementy czynią z modelu jeden z najbezpieczniejszych pojazdów na rynku.

Zobacz: Limitowana Cupra Formentor VZ5 ma silnik 2.5 TSI o mocy prawie 400 KM!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności