Skrzynie automatyczne czy manualne? Które są częściej wybierane przez kierowców? Jakie są trendy na rynku? Swoją analizę przedstawił nam Ford, który zauważa, że wzrost zainteresowania przekładniami automatycznymi, zwłaszcza w kontekście elektryfikacji pojazdów i rozwijania systemów bezpieczeństwa.
Popularność automatycznych skrzyń biegów z roku na rok rośnie. Nie oznacza to jednak, że manualne przekładnie zupełnie znikną z rynku, przynajmniej w najbliższym czasie. Wie o tym nie tylko Porsche, które na żądanie klientów wprowadziło ponownie ręczną skrzynię do 911-stki, ale i Kia, która stworzyła specjalny manual do miękkich hybryd! Ale zainteresowanie automatami rośnie. Jak wskazują nowe dane sprzedażowe Forda, coraz więcej europejskich kierowców wybiera pojazdy z automatycznymi skrzyniami biegów. Tylko w ciągu ostatnich 3 lat liczba sprzedawanych przez Forda samochodów osobowych i dostawczych z automatyczną skrzynią biegów wzrosła ponad trzykrotnie z 10,4 procent w 2017 r. Do 31,3 procent w pierwszym miesiącu 2020 r.
Zalety skrzyni automatycznej
Ford oferuje przekładnie automatyczne od prawie 70 lat. Obecnie stosowane automaty wyraźnie jednak różnią poziomem zaawansowania od pionierskiej przekładni Ford-O-Matic, która miała tylko trzy przełożenia do przodu. Współczesne automatyczne skrzynie biegów niosą szereg zalet dla ich użytkowników. Ograniczając obroty przy konkretnych prędkościach zmniejszają hałas w kabinie, łagodzą objawy choroby lokomocyjnej, pozwalają kierowcom korzystać z adaptacyjnego tempomatu i zatrzymać pojazd w gęstym ruchu miejskim, a następnie automatycznie ruszyć z miejsca lub zaparkować bez udziału kierowcy za naciśnięciem przycisku.
Zobacz: Test Ford Focus 1.5 EcoBoost ST-line z automatem AT8
Co więcej, umożliwiają klientom korzystanie z najnowszych systemów wspomagania kierowcy, dzięki czemu łatwiejsze i wygodniejsze jest parkowanie czy jazda w miejskich korkach. Ford oczekuje, że trend dotyczący wyboru przekładni automatycznych utrzyma się, ponieważ w przyszłości coraz więcej osób będzie zdaniem amerykańskiej firmy zmieniać samochody na elektryczne. Dzięki aplikacji FordPass kierowcy modeli Forda z automatyczną skrzynią biegów mogą zdalnie uruchomić silnik pojazdu, a więc również schłodzić lub rozgrzać kabinę przed wyjazdem do komfortowej temperatury i odmrażać przednią szybę w chłodne poranki. 3
Sprzedaż aut z automatyczną skrzynią biegów
Trend ten kształtuje rosnąca liczba kierowców wybierających małe i średnie samochody z automatyczną skrzynią biegów. Forda Focus jest modelem, wybierany coraz częściej z automatycznymi skrzyniami biegów. W styczniu tego roku 30,9 procent klientów wybrało wersje z automatyczną skrzynią biegów, podczas gdy w 2017 roku było to tylko 7 procent.
W gamie modeli Fiesta i Puma klienci znajdą również wersje z automatyczną skrzynią biegów, oferujące nawet o 15 procent mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z analogicznym modelem Fiesty poprzedniej generacji. 4
Coraz więcej samochodów dostawczych z automatyczną przekładnią
Podobnie ma się sytuacja w grupie samochodów dostawczych Forda, gdzie aż 31 procent sprzedanych w styczniu egzemplarzy miało automatyczne skrzynie biegów, podczas gdy w 2017 roku było to 13,4 procent. W tym samym miesiącu wśród klientów kupujących Transita 19 procent wybrało wersje wyposażone w automatyczne przekładnie, analogicznie, w roku 2017 było to tylko 4,7 procent klientów. Na pięciu dużych rynkach europejskich w roku 2019 najwyższy odsetek modeli sprzedanych z automatycznymi skrzyniami biegów odnotowano w Niemczech i kolejno: we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech.
Źródło: na podstawie materiałów prasowych Forda
Do zwykłego wozu na co dzień automat, ale ja wolę wachlowac bo zawsze wiem na trasie ile mam dokładnie mocy pod nogą.