REKLAMA

Wyścigowy system telemetryczny RaceConnect firmy Bosch

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Bosch · Dodane: 20 lipca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Bosch opracował nowy system telemetrii RaceConnect. Jego bazą jest modem LTE, wykorzystujący do działania sieć komórkową i szyfrowanie end-to-end. System jest kierowany do szerokiej grupy zawodów motosportowych.

W sporcie motorowym jedną z najważniejszych rzeczy jest telemetria. Dzięki niej zespół może na bieżąco obserwować zachowanie pojazdu i kierowcy na torze, po czym na postawie zebranych zdalnie danych wprowadzać określone zmiany w pojeździe czy technice jazdy prowadzącego. Niemiecki koncern Bosch opracował w tym celu kompleksowy system telemetryczny RaceConnect, który umożliwia zespołom wyścigowym transmisję, przechowywanie i przetwarzanie w czasie rzeczywistym wszystkich ważnych danych samochodu, i nie jest to powiązane z konkretną lokalizacją. Rozwiązanie to jest już wdrażane z powodzeniem przez wiele zespołów wyścigowych.

Jak działa system Bosch RaceConnect?

Aby można było korzystać z nowego systemu telemetrii, zespoły instalują modem telemetryczny Bosch LTE65 w swoich pojazdach jako nadajnik. Niezwykle kompaktowy i lekki moduł podłącza się po prostu bezpośrednio do elektroniki pojazdu za pomocą znormalizowanego interfejsu Ethernet lub RS232. Następnie modem wykorzystuje sieć komórkową LTE do przesyłania wszystkich potrzebnych danych do chmury architektury RaceConnect przy użyciu szyfrowania typu end-to-end. Stamtąd dane są przesyłane, podobnie poprzez sieć LTE z szyfrowaniem end-to-end, do inżynierów danych i zespołu wyścigowego w ce-lu dalszego przetwarzania.

Zobacz: Aplikacja do jazdy na torze Porsche Track Precision ma nowe funckje!

Potrzebny jest jeden modem LTE65 na pojazd. Użytkownicy RaceConnect mogą równolegle obsługiwać dowolną liczbę modemów i wykorzystywać do analizy danych. To znacznie skraca czas, wysiłek i wydatki zespołu wyścigowego, szczególnie gdy posiada on kilka pojazdów. Każdy modem telemetryczny może być konfigurowany i zarządzany szybko i łatwo w chmurze za pomocą wygodnego i przejrzystego interfejsu użytkownika. Bosch utrzymuje oprogramowanie sprzętowe i aktualizuje je, aby użytkownicy mogli zawsze dysponować najnowszą wersją swojego systemu. Doświadczony zespół wsparcia jest zawsze gotowy, aby pomóc użytkownikom w konfiguracji i we wszelkich problemach, które mogą wystąpić podczas korzystania z systemu telemetrycznego.

Kompaktowy i lekki modem LTE

Bosch zaprojektował modem LTE65 specjalnie do użytku w sportach motorowych. „Opracowywane i produkowane przez nas systemy elektroniczne oferują oprócz niskiego opóźnienia także wyjątkowo niezawodną transmisję danych, nawet przy dużych prędkościach pojazdu oraz zmieniającym się zasięgu sieci komórkowej” – mówi Timo Blon.

Modem Bosch RaceConnect LTE65

Kompaktowy modem ma wymiary zaledwie 114 x 65,5 x 22 mm, waży tylko 180 g oraz jest zabezpieczony przed wnikaniem pyłu i wody zgodnie z klasą IP67. Jest przystosowany do diagnozowania i ma wbudowane zasilanie awaryjne, które mostkuje chwilowe spadki napięcia w instalacji elektrycznej pojazdu. System spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa przesyłania danych i jest certyfikowany do użytku w sieci komórkowej LTE.

Kompletny pakiet dla wszystkich klas sportów motorowych

Bosch oferuje system telemetrii RaceConnect jako kompletny pakiet. Klienci otrzymują dwa modemy LTE65 z dołączonymi kartami SIM i planami transmisji danych – dla sieci komórkowej w Europie lub w USA oraz dostęp do portalu RaceConnect. W przyszłości możliwe będzie również odbieranie danych za po-średnictwem portalu internetowego. System RaceConnect z uwagi na swoją wszechstronność ma sprawdzić się we wszystkich klasach sportów motorowych z odpowiednimi przepisami, od IndyCar po wyścigi samochodów sportowych, a także do testowania konfiguracji pojazdu w okresie poprzedzającym wyścig. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci.

Zobacz: Masz Renault z serii RS? Wybierz tor wyścigowy i ćwicz sportową jazdę!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności