REKLAMA

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 24 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce została ograniczona przez dwa limity. Właśnie przez to, wielu kierowców siada za kierownicę pojazdu będąc przekonanym, że ma do tego prawo. Kiedy kierowca może prowadzić auto, mimo że napił się alkoholu?

Wypicie już jednego piwa lub lampki wina do obiadu może powodować u kierowcy przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi kierowcy. Przekroczenie limitu i jazda na podwójnym gazie może skończyć się przykrymi konsekwencjami dla kierowcy. Polskie prawo zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Zobacz: Jak długo trzeźwieje się po jednym piwie?

Stan po użyciu alkoholu – zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Powyższe oznacza, że w Polsce dopuszczalne jest kierowanie pojazdami mechanicznym, jeżeli stężenie alkoholu we krwi jest niższe niż 0,2 promila. Dokładnie o różnicach pomiędzy stanem nietrzeźwości a stanem po użyciu alkoholu oraz o konsekwencjach jazdy na podwójnym gazie możesz przeczytać tutaj: Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czy się różnią?

Badanie krwi kierowcy

Jedynym miarodajnym badaniem poziomu alkoholu we krwi jest laboratoryjne badanie polegające na pobraniu i analizie próbki krwi kierowcy. Kontrola za pomocy alkomatu nie bada poziomu alkoholu we krwi, a jedynie poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Zasadniczo, badanie kierowcy w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych – popularnie nazywanych alkomatami, które dokonują pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli jednak stan uniemożliwia przeprowadzenia badania alkomatem lub kierowca odmawia poddania się takiemu badaniu – ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu.

Kto może być poddany badaniu krwi na obecność alkoholu?

Badaniom na ustalenie zawartości alkoholu w organizmie mogą zostać poddani kierujący pojazdami, a także inni uczestnicy ruchu, w stosunku do których istnieje podejrzenie, że popełnili przestępstwo lub wykroczenie będąc pod wpływem alkoholu. Badaniom trzeźwości mogą ponadto zostać poddane osoby, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem – w sytuacjach, gdy pojazd ten uczestniczył w wypadku bądź kolizji.

Jak długo trzeźwieje się po wódce lub winie?

Warto pamiętać, że zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest silnie uzależniona nie tylko od rodzaju alkoholu, ale przede wszystkim od wydolności organizmu konkretnej osoby. Niektórzy z nas potrafią wytrzeźwieć równie szybko po wypiciu butelki wódki co inne osoby po wypiciu butelki wina. Nie wierzycie? Zobaczcie zatem nasz alkotest mający na celu odpowiedzieć na pytanie: Ile czasu potrzeba żeby wytrzeźwieć? Sprawdziliśmy to!

Jak długo trzeźwieje się po 1 piwie?

W ramach naszych testów sprawdziliśmy też, jak długo trzeźwieje się po jednym piwie i czy to prawda, że jedno piwo nie przeszkadza w tym, by legalnie wsiąść za kierownicę. O tym czy faktycznie tak jest, przeczytacie w naszym specjalnym, majówkowych teście:

Zobacz: Jak długo trzeźwieje się po jednym piwie?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności