REKLAMA

Trwałość oleju silnikowego – jak długo można przechowywać olej w pudełku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 13 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Trwałość oleju silnikowego uzależniona jest od miejsca i rodzaju pojemnika, w którym jest on przechowywany. Jak każda substancja także i olej podlega procesom starzenia, dlatego aby cieszyć się jego pełnymi właściwościami, należy przestrzegać określonych rygorów czasowych.

Olej silnikowy to substancja mająca ogromny wpływ na kondycję silnika. To ona zapewnia mu odpowiednie smarowanie, ograniczając siły tarcia zachodzące pomiędzy jego elementami, a tym samym zmniejszając ich zużycie. Olej to jednak nie tylko czynnik smarujący, to także preparat zapewniający prawidłowe chłodzenie silnika, a nawet dbający o jego czystość.

Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?

Wielu kierowców po wymianie oleju silnikowy na nowy, pozostawia sobie w pojemniku jego nadmiar, aby móc uzupełnić jego braki w silniku w przyszłości. Nie jest bowiem czymś niezwykłym, że nawet nowy silnik, potrafi zużywać pewne ilości oleju. O ile norma jego żucia określona przez niektórych producentów na poziomie 0,8 l na 1000 km wydaję się śmieszna i nieracjonalna, o tyle zużycie oleju silnikowego na poziomie 0,2-0,3 l na 1000 km uznawane jest za dopuszczalne. Należy zatem okresowo, np. co 2000 km (czyli przeciętnie raz na miesiąc), sprawdzać poziom oleju w silniku.

Zobacz: Silnik zagotował się – co robić? Jakie mogą być tego przyczyny?

Jak długo można przechowywać olej silnikowy w zamkniętym pojemniku?

Istotnym elementem wpływającym na trwałość oleju silnikowego jest m.in. szczelność pojemnika, w którym jest on przechowywany. Warto bowiem zauważyć, że oryginalne oleje (na rynku nie brakuje niestety ich podróbek), rozlewane są albo do podwójnie zamykanych pojemników (nakrętka plombowana oraz folia zabezpieczająca pod nią), albo do pojemników z wyciąganym lejkiem. Jeśli opakowanie z olejem jest fabrycznie zamknięte i zaplombowane, to może on być przechowywany w ten sposób przez 5 lat, w miejscu nienasłonecznionym i temperaturze pokojowej.

W odpowiednich warunkach olej silnikowy zachowa swą trwałość nawet przez 5 lat

Jeśli opakowanie z olejem silnikowym zostało otwarte, jego trwałość ulegnie wyraźnemu skróceniu. Zdaniem przedstawicieli marki Castrol, nie powinno się przechowywać takiego oleju dłużej niż przez 1 rok od otwarcia. Warto zauważyć, że również olej zalany do silnika auta zachowuje swoje właściwości także przez 1 rok. Po tym czasie powinno się olej wymienić na nowy.

Zobacz: Jaki olej wybrać do danego silnika? Syntetyczny czy mineralny?

Wiele osób zapewne jest zaskoczona tak krótką przydatnością oleju silnikowego. Oczywiście, trudno przypuszczać, że zastosowanie „przeterminowanego” oleju silnikowego, zwłaszcza markowego syntetyka przechowywanego w chłodnym garażu, może doprowadzić do uszkodzenia cywilnego auta. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne oleje zawierają uszlachetniacze, których właściwości mogą się zmieniać w czasie np. na skutek utleniania. W rezultacie właściwości oleju mogą nie być już tak dobre jak w nowym oleju, a ochrona jaką on zapewnia będzie po prostu niższa. Różnica ta może być jednak odczuwalna dla osób eksploatujących auta z mocno wysilonymi silnikami (turbodoładowanych) w ekstremalnych warunkach (długotrwała jazda autostradą lub na torze). W trakcie wymiany oleju trzeba jednak uważać, aby nie nalać za dużo oleju. O tym czym to grozi, piszemy w poniższym artykule:

Zobacz: Nalałeś za dużo oleju do silnika? Zobacz czym to grozi!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hyłek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hyłek
Gość
Hyłek

zależy to od jakości oleju. ja kupuję Hyundai XTeer w opakowaniu 4 litry i jeszcze nigdy olej nie stał u mnie 5 lat

Aktualności