Europejscy kierowcy coraz częściej doceniają zalety opon całorocznych, zwłaszcza w obliczu łagodniejszych zim. Badania Ipsos wskazują na ich rosnącą popularność, a rozwój technologiczny w tym segmencie stale postępuje. Nadal jednak trudno oczekiwać od takich opon równie dobrych osiągów zimą i latem, jakie oferuje ogumienie sezonowe.
Europejscy kierowcy pozytywnie oceniają opony całoroczne w warunkach łagodnych zim, jak wynika z badania Ipsos zleconego przez Goodyear. Badanie obejmujące siedem europejskich krajów, w tym Polskę, pokazało, że wielu kierowców uważa opony całoroczne za równie dobre co zimowe pod względem bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz trwałości. Ale nadal Polacy bardziej doceniają zalety opon sezonowych (zimowych i letnich), z uwagi na coraz ostrzejsze zimy.
Dlaczego opony całoroczne są popularne?
Opony całoroczne to kompromis między letnimi a zimowymi, dzięki nowoczesnym technologiom, które sprawiają, że sprawdzają się przez cały rok w różnych warunkach pogodowych. Badanie Ipsos pokazało, że prawie dwie trzecie kierowców preferuje opony zimowe na zaśnieżonych i oblodzonych drogach, ze względu na ich lepszą przyczepność i hamowanie. Jest to zgodne z zaleceniami Dunlopa, który rekomenduje opony zimowe w trudnych zimowych warunkach.
Jednak w odniesieniu do innych parametrów, takich jak osiągi na mokrej i suchej nawierzchni, trwałość, bezpieczeństwo i komfort jazdy, wielu kierowców wyraża pozytywne opinie na temat opon całorocznych:
- 34% kierowców uważa, że opony całoroczne zapewniają taką samą przyczepność i hamowanie na mokrej nawierzchni, jak opony zimowe.
- Ponad 68% respondentów twierdzi, że na suchej nawierzchni opony całoroczne są równie dobre lub lepsze niż zimowe.
- 36% kierowców ocenia bezpieczeństwo i komfort jazdy na oponach całorocznych na podobnym poziomie co zimowe, a 31% ocenia ich trwałość jako porównywalną.
Pamiętać należy o tym, że kierowcy nie mają urządzeń pomiarowych, dzięki którym mogliby ocenić faktyczną skuteczność opon całorocznych w stosunku np. do zimowych. Nasz test na Jeepie Compassie pokazał, że latem opony całoroczne są tak samo prawie nieskuteczne co zimowe pod kątem drogi hamowania (link do filmu tutaj). Opinia najczęściej wynika albo z przesiadki na świeże opony wielosezonowe ze zużytego ogumienia, albo z problemów z oceną skuteczności działania takich opon.
Dynamiczny rozwój segmentu opon całorocznych
Segment opon całorocznych ma rosnąć o średnio 6,7% rocznie w latach 2024-2029, a segment premium ma wzrastać jeszcze szybciej – o 9,1% rocznie. Opony całoroczne to atrakcyjna opcja dla kierowców, którzy chcą uniknąć sezonowej wymiany opon, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Choć większość kierowców w Europie ma neutralne lub lekko pozytywne doświadczenia z wymianą opon, 1 na 4 ma doświadczenia negatywne, co może zachęcać do zakupu opon całorocznych. Mimo wszystko dla własnego bezpieczeństwa, lepiej stosować opony sezonowe (zimowe i letnie) niż uniwersalne.
Dodaj komentarz