REKLAMA

Akcyza za sprowadzony samochód – gdzie należy ją opłacić?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 1 czerwca 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Gdzie należy opłacić akcyzę za sprowadzony samochód? W ostatnim czasie nastąpiły zmiany w tym zakresie, a nowe przepisy zostały pominięte przez cześć specjalistów z branży. Postanowiłem przybliżyć Wam ten problem, bowiem miałem okazję pomagać w tej operacji mojemu przyjacielowi.

Bogaty rynek samochodów używanych jakie znajduję się poza zachodnimi granicami naszego kraju sprawia, że nie brakuje chętnych aby nabyć tam dla siebie swoje wymarzone auto. Sprowadzenie samochodu z zagranicy obliguje jednak jego nabywcę do uiszczenie podatku akcyzowego. Jego wysokość uzależniona jest od dwóch składowych, do których zalicza się:

  1. wartość samochodu na fakturze/umowie kupna-sprzedaży;
  2. pojemność skokowa silnika auta.

W przypadku pojemności skokowej jednostki napędowej samochodu, nadal obowiązują dwie stawki. Mimo burzliwych obrad jakie trwały w zeszłym roku w polskim Sejmie, Komisjach Sejmowych oraz Ministerstwie Infrastruktury, nie udało się wprowadzić nowych stawek podatkowych mających na celu ograniczyć import starych aut z dużymi silnikami.

Zobacz: Akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy w 2018 roku

W rezultacie stawka podatku akcyzowego wynosi:

  1. 3,1% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm sześciennych;
  2. 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm sześciennych.

Myli się jednak ten, kto uważa, że żadnych zmian w podatku akcyzowych nie wprowadzono w 2017 roku. Większość ekspertów przeoczyła bowiem fakt, że w połowie tego roku zmieniło się miejsce dokonywania opłat za podatek akcyzowy.

Gdzie opłacić akcyzę za samochód sprowadzony z zagranicy?

Od 1 marca 2017 roku weszły w życie przepisy zmieniające miejsce dokonywania opłaty akcyzowej od samochodów osobowych. Do tej pory należność tę opłacało się w Urzędzie Celnym. Obecnie podatek akcyzowy za sprowadzone auta uiszcza się w Urzędzie Skarbowym. Wykorzystuje się w tym celu druk AKC-4/E. Składa się on z dwóch stron.

Druk AKC-4/E niezbędny do opłacenia od 2017 roku akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy. 

Wszystkie najważniejsze dane wpisujemy tak naprawdę na pierwszej stronie. Ważne jest, aby nie pomylić się z wysokością podatku należnego za dane auto. Jeśli pojemność skokowa motoru przekracza choćby o 1 cm3 próg 2000 cm3, to niestety pojazd objęty będzie sześciokrotnie wyższą akcyzą (18,6% zamiast 3,1%). Pamiętajcie o tym. Druk AKC-4/E można go pobrać ze strony Ministerstwa Finansów lub wypełnić na miejscu w Urzędzie Skarbowym.

Zobacz: Nowa akcyza od aut nie wejdzie w życie – oficjalnie!

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
WojtekMagdalenakrystianDIDIpitia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojtek
Gość
Wojtek

Witam. Czy jak mieszkam w Warszawie i tam mam meldunek to mogę np w Kielcach złożyć wniosek w urzędzie celnym o zapłatę akcyzy za auto sprowadzone z zza granicy

DIDI
Gość
DIDI

JEST TO INFORMACJA NIE AKTUALNA. NALEŻY WYPEŁNIĆ WNIOSEK AKC-U/S NA PORTALI USŁUG ELEKTRONICZNYCH SKARBOWO CELNYCH. JEST TO NIE ZBYT PRZYJEMNE DOŚWIADCZENIE ALE NIE TRZEBA IŚC DO SAKRBÓWKI.

krystian
Gość
krystian

A samą opłatę jak się robi? Gdzie znaleźć numer konta i dane do przelewu?

Magdalena
Gość
Magdalena

Podłączam się, tez usilnie poszukuję nr konta, wszędzie pojawiają sie informacje o koncie US w Nowym Targu, co wydaje sie mało logiczne, ale cóż ja mogę wiedzieć…

pitia
Gość
pitia

krotko i na temat. dzieki. ale szczescie ze a nowa akcyza na auta nie weszla…

Aktualności