REKLAMA

Podatek od kupna samochodu – kiedy trzeba płacić?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 18 maja 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy nabywając samochód od osoby prywatnej zawsze trzeba płacić podatek? Kiedy trzeba składać deklarację PCC-3 do Urzędu Skarbowego? Czy jest to podatek od czynności prawnych? Z tematem zmierzył się nasz LEXman!

Kupując samochód od osoby prywatnej, która nie wystawia faktury VAT należy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. Będzie to podatek od czynności prawnych. Jaka jest wysokość podatku od zakupu samochodu? Gdzie go trzeba opłacić i czy trzeba przestrzegać terminów?

Zakup auta – brak faktury

Jeżeli kupując samochód od prywatnej osoby, nowy właściciel nie otrzymał faktury – to jest to równoznaczne z obowiązkiem zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek taki nie istnieje jednak, jeżeli wartość kupowanego pojazdu jest mniejsza niż tysiąc złotych.

Pierwszą pojawiającą się w głowie myślą związaną z chęcią uniknięcia obowiązku podatkowego jest zaniżenie wartości samochodu w umowie sprzedaży. Niestety sposób ten nic nam nie pomoże, a może tylko zaszkodzić. Urzędy skarbowe przy naliczaniu należnego podatku biorą pod uwagę rzeczywistą wartość pojazdu, a nie kwotę wpisaną na umowie.

Zobacz: Czy opłata recyklingowa obowiązuje od 2016 roku?

Jeżeli więc cena samochodu zawarta w umowie jest znacznie poniżej ceny rynkowej za dany samochód – podatnik musi posiadać mocne argumenty, które uzasadnią taką kwotę. Najczęściej chodzi tu o dokumentację wypadkową samochodu. Urzędy skarbowe na kontrolę wartości samochodu wskazanej w umowie sprzedaży mają aż 5 lat. Warto więc przez ten czas zachować odpowiednią dokumentację.

Jak było już wskazywane podstawą do wyliczenia podatku nie jest cena na umowie, lecz wartość rynkowa pojazdu. Często się zdarza, że urząd skarbowy kwestionuje kwotę wpisaną przez nabywcę samochodu w deklaracji, wskazując inną wartość od której należy zapłacić podatek.

Nie zgadzam się z wyceną auta od urzędu skarbowego – co zrobić?

Urząd skarbowy kwestionując wartość pojazdu, jednocześnie wezwie do skorygowania deklaracji i zapłaty właściwej kwoty. Jeśli nabywca samochodu uzna, że skarbówka się myli i sugerowana wartość samochodu jest zbyt wysoka, może się od takiej oceny odwołać. Na skutek odwołania urząd skarbowy zleci biegłemu rzeczoznawcy wykonanie wyceny pojazdu, uwzględniającej stan konkretnego egzemplarza.

Zobacz: Czy warto kupić sprowadzane auto od handlarza?

Co istotne, jeżeli wartość określona przez biegłego będzie się różniła o więcej niż 33 proc. od tej, którą wpisano w deklaracji, to podatnik będzie musiał ponieść koszt sporządzenia opinii – ok. 600 zł. Jednak opinia biegłego nie jest przesądzająca. Od niekorzystnej decyzji urzędu, podjętej na podstawie takiej opinii, również przysługuje tryb odwoławczy – najpierw do właściwej izby skarbowej, a od decyzji izby skarbowej do sądu administracyjnego.

Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Po zakupie samochodu, nowy właściciel ma 14 dni na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku. Wskazany czternastodniowy termin rozpoczyna swój bieg od daty podpisania umowy. Wysokość podatku od zakupu samochodu to 2% wartości samochodu. Deklarację PCC-3 można złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania kupującego. Stosowną kwotę należy zaś wpłacić na wskazane przez urząd konto bankowe. Deklarację można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub przez Internet – co ważne nie jest wymagane posiadanie podpisu elektronicznego.

Zobacz: Formalności przy sprzedaży i zakupie samochodu

Obecnie potwierdzenie spełnienia obowiązku podatkowego nie jest już warunkiem koniecznym, bez którego nie jest możliwe przerejestrowanie samochodu. Jednak niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z przyszłymi problemami ze skarbówką. Urząd skarbowy ma bowiem 5 lat na dochodzenie należnego podatku od zakupu samochodu. Nie złożenie w terminie deklaracji PCC-3, stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, za które grożą wysokie kary. Przekroczenie terminu wiąże się również z płaceniem odsetek.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności