REKLAMA

Jak otrzymać receptę bez wizyty u lekarza?

Autor: Materiał promocyjny · Zdjęcia: · Dodane: 15 grudnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Prowadząc warsztat mechaniczny, wulkaniczny czy blacharski, zwłaszcza w pojedynkę, wizyta u lekarza po receptę czy po krótką konsultację oznacza czasowe zamknięcie zakładu. Aby tego uniknąć, można skorzystać z teleporady lekarskiej i otrzymać receptę online.

W sezonie zimowym klienci potrzebują wymiany opon, przeglądu auta czy naprawy pojazdu, na skutek znacznie częstszych kolizji i stłuczek. Co więcej zima to okres zwiększonej zachorowalności na różnego typu wirusy. Prowadząc warsztat naprawy aut, ich właściciele często rezygnują z wizyta u lekarza, z uwagi na konieczność czasowego zamknięcia zakładu. Żeby tego uniknąć, można skorzystać z teleporady lekarskiej i otrzymać receptę online. W jaki sposób skonsultować się z lekarzem na odległość?

Źle się czujesz? Skorzystaj z teleporady

Wiemy, że każdy dzień przerwy w pracy może wiązać się ze stratą pieniędzy. Mimo wszystko musimy pamiętać o tym, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Dodatkowo pracując w warsztacie mamy kontakt z innymi ludźmi, choćby klientami. Nie ma sensu narażać ich na zarażenie się. Jeśli czujemy, że przydałaby się nam konsultacja z lekarzem, warto skorzystać z opcji teleporady. Dzięki niej nie musimy udawać się do przychodni, wystarczy rozmowa przez telefon bądź za pośrednictwem komputera.

Takie rozwiązanie może nam pomóc w zaoszczędzeniu czasu, natomiast jeśli czujemy, że mamy poważniejszy problem zdrowotny, to mimo wszystko warto udać się na stacjonarną wizytę. Być może będziemy bowiem potrzebować oględzin.

Dlaczego pacjenci decydują się na recepty wystawiane online?

Telemedycyna w ostatnim czasie zyskała większą powszechność ze względu na wygodę pacjentów i często szybsze terminy konsultacji z lekarzem. Otrzymanie recepty przez Internet oznacza brak konieczności jechania do gabinetu lekarskiego, co dla wielu pacjentów oznacza oszczędność czasu. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane przede wszystkim przez pacjentów pracujących wiele godzin, którzy, aby skorzystać z wizyty lekarskiej musieliby ubiegać się o dzień wolny od pracodawcy.

Czy recepty wystawiane online są bezpieczne?

Wielu pacjentów jeszcze przed pierwszym skorzystaniem z możliwości otrzymania recepty online poprzez wybrany portal medyczny miewa wątpliwości. Przede wszystkim niepewność dotyczy kwestii bezpieczeństwa oraz legalności takiego rozwiązania. Warto więc podkreślić, że recepty wystawiane przez Internet są jak najbardziej legalne oraz bezpieczne. Recepty przez Internet lekarz wystawia po sprawdzeniu każdego przypadku. Nie dochodzi więc do sytuacji, gdy recepta wystawiana jest bez żadnych podstaw medycznych. Może się również zdarzyć, że lekarz odmówi wystawienia dokumentu, jeśli nie będzie widział ku temu przesłanek.

W jakich sytuacjach pacjenci korzystają z recept wystawianych online?

Po receptę wystawianą online pacjenci zwracają się w wielu przypadkach. Między innymi bardzo powszechne są sytuacje kontynuowania użytkowania środków antykoncepcyjnych. Pacjentki zwracają się po receptę wystawianą online, gdy przyjmują konkretne środki przez długi czas. Jeśli wizyta u lekarza prowadzącego, który za każdym razem przepisywał tabletki po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań może odbyć się dopiero za kilka tygodni, to pacjentki kierują się na portale medyczne. Otrzymanie recepty wystawionej online nie jest zawsze możliwe. W uzasadnionych przypadkach lekarz zajmujący się wystawianiem recept może uznać to za niezasadne lub raczej niepotrzebne. W takich sytuacjach pacjent uzyskuje informację, dlaczego jego recepta nie została wystawiona. Kolejnym krokiem może być więc bezpośrednia konsultacja z lekarzem w przychodni lub rezygnacja z uzyskania recepty.

Realizacja recepty wystawionej przez Internet

Proces wystawienia recepty przez Internet różni się od tradycyjnej wizyty u lekarza w przychodni. Jednakże realizacja recepty jest w zasadzie taka sama. Należy udać się do wybranej apteki i podać specjalny kod uzyskany od lekarza. Farmaceuta będzie zobowiązany do potwierdzenia pewnych podstawowych danych pacjenta, aby recepta nie była zrealizowana przez osobę do tego nieuprawnioną. Istotny jest czas, w którym należy się zmieścić z realizacją recepty. W przypadku recept na standardowe leki termin jej realizacji wynosi 30 dni. W przypadku antybiotyków, leków recepturowych, a także szczepionek czas ten wynosi zaledwie 7 dni. Jednakże recepty wystawiane online rzadko dotyczą tego rodzaju leków.

Czy recepta wystawiona online może zastąpić wizytę w przychodni?

Choć teleporady i możliwość uzyskania recepty przez Internet to bardzo wygodne rozwiązanie to jednak nie stanowi pełnej alternatywy dla wizyty lekarskiej w przychodni. W przypadku poważnych problemów zdrowotnych oględziny i badania przeprowadzane na wizycie przez lekarza mogą być jedynym słusznym rozwiązaniem. Ponadto lekarze wystawiający recepty poprzez portale medyczne mogą zastrzec sobie prawo do odmowy wystawienia dokumentu, gdy uznają to za zasadne. Bardzo ważne jest więc, aby pamiętać, że podstawową opiekę lekarską zapewniają przychodnie oraz specjaliści podczas wizyt stacjonarnych. Korzystanie z rozwiązań, jakie umożliwiają portale medyczne, należy uznać za zasadne w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych. Przede wszystkim użytkowanie portalu medycznego nie jest jednoznaczne z otrzymaniem lekarstw. Nawet jeśli recepta zostanie wystawiona przez lekarza, to nie ma gwarancji czy lekarstwa będą dostępne w wybranej aptece.

Jak wybrać odpowiedni portal medyczny?

Po podjęciu decyzji o konieczności lub potrzebie starania się o wystawienie recepty online należy wybrać odpowiedni portal medyczny. Bardzo ważne jest pamiętanie, że chodzi o kwestie zdrowotne, dlatego zachowanie środków bezpieczeństwa powinno być kluczowe. Najlepiej decydować się na skorzystanie z rozwiązań, które są uznane i wykorzystywane przez lekarzy. Portal medyczny powinien dawać również możliwość skorzystania z teleporady i bezpośredniej konsultacji z lekarzem. Dzięki temu recepta z pewnością będzie wystawiona w sposób uzasadniony i prawidłowy. Warto również pamiętać, że jeśli recepta ma być wystawiona na tabletki „dzień po” to pacjentka jest zobowiązana do wypełnienia specjalnego formularza. Tylko tak przeprowadzona procedura jest prawidłowa i zapewnia zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa. Decydując się na recepty przez Internet należy więc stawiać na portale gwarantujące najwyższą jakość obsługi oraz odpowiednie podejście do wszystkich pacjentów i środków ostrożności. Dzięki temu wrażliwe dane oraz przekazane poprzez portal informacje będą właściwie zabezpieczone i nie przyczynią się do utraty poczucia bezpieczeństwa pacjentów.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności