REKLAMA

Samochody Porsche będą produkowane ze stali o obniżonej emisji CO2?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Porsche · Dodane: 3 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Porsche AG i szwedzki start-up energetyczny H2 Green Steel podpisały umowę na dostawy stali produkowanej przy obniżonej emisji CO₂. Zastosowanie niskoemisyjnej stali ma umożliwić dalszą poprawę bilansu emisji samochodów Porsche.

H2 Green Steel planuje rozpocząć produkcję stali przy użyciu energii odnawialnej w Boden w Szwecji pod koniec 2025 roku. Jej ślad węglowy ma należeć do najniższych na rynku. Porsche oraz różni bezpośredni dostawcy materiałów wytwórczych dla producenta sportowych aut mają otrzymywać niskoemisyjną stal H2 Green Steel od 2026 roku. Szwedzki start-up bazuje na innowacyjnym procesie produkcyjnym z wykorzystaniem wodoru i energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Produkcja stali jest zatem niemal wolna od emisji CO₂. Według H2 Green Steel skutkuje to nawet o 95% niższą emisją CO₂ w porównaniu z konwencjonalnym wytwarzaniem stali przy użyciu węgla koksującego. Na potrzeby seryjnej produkcji samochodów firma Porsche ma rocznie zużywać nawet 35 000 ton niskoemisyjnej stali ze Szwecji. Dla porównania: w 2022 roku w autach Porsche zastosowano 220 000 ton stali.

Coraz mniej stali w Porsche

Porsche pracuje nad uzyskaniem neutralnego bilansu emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości swoich samochodów do 2030 roku. Stal o zredukowanej emisji CO₂ odgrywa kluczową rolę w strategii zrównoważonego rozwoju. Dzięki stali H2 Green Steel Porsche chce jeszcze bardziej ograniczyć emisję CO₂ generowaną przy produkcji tego materiału.

Zobacz: Volvo zastosuje stal wytapianą bez używania paliw kopalnych!

W ostatnich latach zawartość stali w samochodach Porsche stale się zmniejsza. W międzyczasie, koncentrując się na lekkości konstrukcji, Porsche w coraz większym stopniu stawia na aluminium. Ze względu na swoje doskonałe właściwości mechaniczne stal pozostaje jednak wśród kluczowych materiałów stosowanych w konstrukcji samochodów sportowych. Energia, procesy i materiały odpowiadają za znaczną część emisji CO₂ w łańcuchu dostaw. Z tego względu w ramach działań dekarbonizacyjnych Porsche chce, aby bezpośredni dostawcy zwiększali w swoich procesach produkcyjnych wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu oraz zielonej energii elektrycznej – komentuje Barbara Frenkel.

H2 Green Steel

Firma H2 Green Steel powstała w 2020 roku z ambicją przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu stalowego przy wykorzystaniu zielonego wodoru. Założycielem i największym akcjonariuszem H2 Green Steel jest holding Vargas, który jest także współzałożycielem oraz jednym z większych akcjonariuszy szwedzkiego producenta akumulatorów Northvolt. Siedziba H2 Green Steel znajduje się w Sztokholmie, a pierwsza fabryka ekologicznej stali powstaje w Boden w północnej Szwecji.

Zobacz: Problem z działaniem klimatyzacji w Porsche Panamera

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności